Obecny czas: Czw Lip 31, 2014 5:31 pm

Strona 1 z 1 [ 13 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Żywica rozpuszczająca plastik?
PostWysłany: Czw Gru 16, 2004 10:32 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa
Podzielę się z wami taką małą ciekawostką. W jednym pudełku przechowywałem elementy figurek plastikowych i żywicznych. Wczoraj odkryłem że dwa fragmenty żywiczne przykleiły się do plastiku, rozpuszczając go miejscowo, a przy tym plastik w tych miejscach ma konsystencję gumy do żucia :shock: Nie bardzo rozumiem jak to się stało, przecież gdyby pudełko leżało w zbyt gorącym miejscu to zdeformować powinna się żywica, a ta jest OK. Dziury na plastiku wyglądają jak po acetonie.
Jakieś pomysły?

Pozdrawiam

GAZ 69 subtelny aromat żywicy

Temat postu:
PostWysłany: Czw Gru 16, 2004 11:20 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław/Breslau
Witam.
Potrze miałem identyczny przypadek.
Podejzewam co może być przyczyną.Otóż jeden składnik żywic uzywanych do odlewane figórek i innych rzeczy.Po skonczeniu sie okresu gwaracji ,zaczya sie krystalizować.Jeżeli wtedy odlejemu np koło jezdne i przykleimi go do częsci plastikowej to po pewnym czasie żywica wejdzie nam w reakcje z plastikiem.Mi poprostu odlew żywiczny zaczął po pewnym czasie rozpuszczać plastik.Dodam ze była to żywica
Axon F-31 ktora stała już u mnie ponad rok.Tak na marginesie okres gwarancji dla żywicy Axon F-31 wynosi 6.miesiecy.
Jeszcze jedno Piotrze czy na opisywanych przez Ciebie figórkach zywicznych zauwazyłeś takie białe przebarwienia na żywicy.??.Bo na moich odlewach włąsnie takie przebarwienia sie pojawiły.

Pozdro.Jacek.

Image

Temat postu:
PostWysłany: Czw Gru 16, 2004 11:37 am 
Awatar użytkownika

Żywica jest całkowicie normalna tzn żadnych przebarwień czy wad, które sugerowałyby że w momencie odlewania coś było nie tak. Żeby było śmieszniej to akurat jest oryginał z M-Modelu - czyżby jednak fachowcy z allegro dysponowali lepszą technologią :lol:

Temat postu:
PostWysłany: Czw Gru 16, 2004 11:45 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Gliwice
Panowie to też tak nie do końca z tym rozpuszczaniem. Zakładam, a właściwie na 100% jestem pewien, że ta żywica jeden plastik rozpuści a drugi już nie.
Są to normalne reakcje chemiczne. Plastik to dość ogólne określenie.

Pozdrawiam
Paweł

Temat postu:
PostWysłany: Czw Gru 16, 2004 3:09 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Giżycko
Czy ja dobrze rozumiem? Jeśli mam w modelu dodatki żywiczne to one mi go za jakiś czas rozpuszą?? Wytłumaczcie mi to, proszę!

Lukas

Image
Aktualizacja - 07.08.2007

Temat postu:
PostWysłany: Czw Gru 16, 2004 3:24 pm 
Awatar użytkownika

Lukas napisał(a):
Jeśli mam w modelu dodatki żywiczne to one mi go za jakiś czas rozpuszą??

No mam nadzieję że nie ale skoro zdarzył mi się taki brzydki przypadek to wolę wyjaśnić sprawę od strony teoretycznej. Niestety patrząc jakie szkody zrobiła ta żywica luźno leżącym w pudełu częściom to nie mam wątpliwości że w modelu wyżarłoby wielką dziurę :evil:

Temat postu:
PostWysłany: Czw Gru 16, 2004 4:08 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Gliwice
No to kilka zdań tytułem wyjaśnień. Co do tego, że żywica jest zbiorem związków chemicznych, podobnie jak plastik chyba się zgodzimy. Niestety tak już jest, że jedne związki ze sobą wchodzą w reakcjie inne już nie. Jak napisałem plastik to dość ogólne pojęcie. W powyższych postach został podany typ żywicy AXON F31. No i niestety w tym konkretnym przypadku tworzywo weszło w reakcje z żywicą. Mogło się to odbyć na zasadzie podanej wyżej (reakcja związków zawartych w tworzywie ze związkami zawartymi w żywicy).
Mogło też być tak, że np. w żywicy było o kilka procent jednego składnika za dużo. W efecie, nie związany z drugim składnikiem pozostawał wolny, wchodząc w reakcje z tworzywem.
Wg mnie metod zabezpieczeń jest co najmniej kilka, jednym z nich jest pokrycie części, które będą mieć kontakt z żywicą lakierem akrylowym. Niestety jak w tym hobby, wszystko trzeba robić na czuja. Chyba, że ktoś z udzielających się na tym forum ma inne doświadczenia?

Pozdrawiam
Paweł

Temat postu:
PostWysłany: Czw Gru 16, 2004 4:52 pm 
Awatar użytkownika

Mam nadzieję, że nic takiego nie nastąpi i za jakiś czas nie pojawi się w moim hetzerze jakaś dziura... Bym się chyba mocno zdenerwował :twisted:

Lukas

Image

Temat postu:
PostWysłany: Czw Gru 16, 2004 6:18 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łódź
spotkalem sie z identyczna sytyuacja z tym ze nie byla to zywica a guma
multier italeri opona gumowa zalozona na felge postal z 8 lat
i w miejscach styku plastyk zamienil sie w gume

podejrzewam ze w obu przypadkach za rozpuszczenie plastyku odpowiada utwardzacz (tak to sie chyba dokladnie nazywa)
jego nadmiar jest zamkniety miedzy czasteczkami utwardzonej zywicy gumy ale powoli sie uwalnia
jest nieprzyjemny zwiazek choc lotny i normalnie powinien odparowywac ale jesli jest zamkniety w pudelku i ma na styk plastyk wchodzi z nim w reakcje
nauczka trzymac zywice osobno
takze o gotowe modele na polce bym sie nie martwil

Temat postu:
PostWysłany: Czw Gru 16, 2004 6:30 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Górny Śląsk
A mnie kiedyś gumowe taśmy z nabojami do kaema w Hueyu 1/35 koreańskiego Seminara (zresztą bardzo ładny model) zeżarły wirnik. Zresztą zażarły to za dużo powiedziane -0 wtopiły się w plastyk. Dziury w łopatach wyglądają jak powstałe pod wpływem wysokiej temperatury:(
No nie jest to nasze hobby bezpieczne i bezstresowe. Gdzi człowiek się nie obróci tam czyha nieszczeście...

Temat postu:
PostWysłany: Pią Gru 17, 2004 12:30 am 
Uzytkownik usunięty
Awatar użytkownika

Miejscowość: Poznań
A distal to chyba nie rozpuszcza polistyrenu. Mam kilka modeli którym jakies 10 lat temu wklejałem ciezarki w dziobie distalem własnie. I nic sie do dziś nie stało.

Temat postu:
PostWysłany: Pią Gru 17, 2004 2:47 am 

Miejscowość: Poznań
Przyczyna rozpuszczenia się plastiku pod wpływem elementu żywicznego leży w tym, że żywica zanim zostanie poddana polimeryzacji w określonym kształcie (np detalu do modelu) musi być wcześniej w stanie płynnym. I tu właśnie tkwi clo Waszych kłopotów. Otóż przed utwardzeniem są one (żywice) rozpuszczane w rozpuszczalnikach organicznych. Większość rozpuszczalników organicznych rozpuszcza również plastik (tu najczęściej polistyren). Jednym z takich najbardziej znanych rozpuszczalników jest np. aceton, który używany bywa też jako komponent do produkcji klejów modelarskich, Zresztą nie musi to być koniecznie aceton, tych rozpuszczalników do żywic jest "mrowie, a mrowie". Najprawdopodobniej element żywiczny nie był starannie oczyszczony z rozuszczalnika, który znalazł się np w jego wnętrzu, w jakichś banieczkach gazowych lub był w nadmiarze przed polimeryzacją, a potem powoli zaczął się uwalniać do powietrza i pech chciał, że trafił na... plastik z modelu :( . Zadziałał jak klej modelarski.
A rozłażące się gumowe elementy, to zupełnie inne zjawisko (utlenianie). Gumy starzeją się i jak to się mówi potocznie - parcieją. Dlatego nie warto do modeli używać elementów gumowych, bo po latach (różnie, od kilku do kilkunastu) każda guma się rozleci.
A pytanie, czy każdy model może się rozlecieć pod wpływem detali żywicznych :?: - Raczej tylko pod wpływem tych, które były robione jakimiś dziadowskim sposobem. Generalnie to mało prawdopodobne. Verlinden już dawno skończyłby na widłach modelarzy, gdyby to było zjawisko częste.

Temat postu:
PostWysłany: Pią Gru 17, 2004 5:41 pm 
Awatar użytkownika

No Panowie uspokoiliście mnie trochę, bo już oczami wyobraźni widziałem stopione modele, z których wystają tu i ówdzie fragmenty blach, jakie do nich użyłem... :D

Lukas

Image

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
 Strona 1 z 1 [ 13 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość