[P] T-26 le Guerra Civil - Italeri 1:35

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów wojskowych.

[P] T-26 le Guerra Civil - Italeri 1:35

Postprzez SStrug » Wto Maj 19, 2009 2:57 pm

Skoro termin drugiego etapu jest tak blisko, to biorę na warsztat coś co jestem w stanie szybko skończyć. BT-5 będzie trzecim modelem. MK.V też musi poczekać.
Tradycyjnie zrobię pojazd w malowaniu z wojny domowej w Hiszpanii.

Na początek mały in-boxik.
Image
Model zviezda/italeri, wykonany prosto z pudła przedstawia wersję z roku 1933, czyli ze spawanym kadłubem.
Jako dodatki zastosuję fruile, lufkę z RB i blaszki eduarda dedykowane T-26/BT-2 z RPM.

Image
Po otwarciu pudła okazało się, że miałem tam zachomikowaną jeszcze jedną lufkę, tym razem z armo.
Elementy na wypraskach prezentują się bardzo dobrze, zapowiada się sympatyczny model.

Do kompletu zakupiłem kalki Bison Decals
Image
Ich recenzję i listę dostępnych znaczeń można zobaczyć na http://perthmilitarymodelling.com/reviews/vehicles/bison/bd35018.htm

Przy budowie będę się posługiwał następującymi książkami.
Image Image Image

Oraz całą furą stron internetowych.
1. http://www.o5m6.de/espana.html - ta jest dobra na początek. Omawia i pokazuje sprzęt użyty w wojnie domowej. Tu znalazłem "swoje" malowania.

Walkaround'y hiszpańskich T-26
2. http://community.webshots.com/album/547063224NMwtFF?start=0%20&#8211 El Goloso
3. http://news.webshots.com/album/555345825OHUYmO?start=0%20&#8211 Valencia
4. http://community.webshots.com/album/568118855WIwoEH?start=0%20&#8211 Cartagena

Oraz inne, też pełne ciekawych materiałów.
5. http://legion-afv.narod.ru/Light-USSR.html - najbogatsza galeria jaką kiedykolwiek widziałem
6. http://www.thetankmaster.com/english/afv/t26_1.asp
7. http://svsm.org/gallery/T-26-family
8. http://www.network54.com/Forum/450448/thread/1184800032/Documental+GCE-+para+Tankeros%20&#821 - fragment dyskusji na forum, ale zawiera kilkanaście kolorowych zdjęć
9. http://republicaomuerte.iespana.es/bt.htm - bez rewelacji, ale jest kilka zdjęć

Jak już wspomniałem, na stronie pana Oliviera Missing'a (1) znalazłem malowania, które będę chciał powtórzyć w miniaturze.
Image Image

I ten sam pojazd w kolorze z linka (9).
Image

Oraz sylwetka boczna (1)
Image

Jak widać, upatrzyłem sobie pojazd zmodyfikowany do wersji 1936, czyli posiadający obrotnicę KM-u na wieży oraz dodatkowe stanowisko karabinu w tyle wieży. Te elementy będę musiał dorobić.

Tyle tytułem wstępu. Czas do roboty.
Cdn.

Pozdrawiam
Sebastian Strugacki
ImageImageImageImage
Ostatnio edytowany przez SStrug, Wto Cze 09, 2009 9:50 am, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
SStrug

Miejscowość: Katowice obecnie W-wa

Postprzez rafałekwnuk » Wto Maj 19, 2009 3:50 pm

Temat super , będę zaglądał :)
rafałekwnuk

Postprzez Boozy » Wto Maj 19, 2009 4:12 pm

Bardzo fajny temat, ta wojna domowa w Hiszpani.
Widzę także, że solidnie się zawsze przygotowujesz do budowy.
Czekam na efekty.
Mass production...
Image
Pozdrawiam, Damian.
Awatar użytkownika
Boozy

Miejscowość: Rybnik

Postprzez Krzysztof Salwiczek » Wto Maj 19, 2009 7:04 pm

Też zasiadam w pierwszym rzędzie. Pewnie będzie fajny model.

Pozdrawiam,
Krzysiek
Pozdrawiam, Krzysztof Salwiczek

Image
Na warsztacie:
Spitfire Mk.I - Airfix 1/72
Awatar użytkownika
Krzysztof Salwiczek

Miejscowość: Szamotuły

Postprzez SStrug » Śro Maj 20, 2009 10:05 am

Przygotowuję się solidnie, bo wyszukiwanie różnych informacji sprawia mi najwięcej uciechy.

Niniejszym donoszę o postępie prac.
Zmontowałem wózki jezdne i zapaćkałem szpachlą otwory po wypychaczach.
Image
Jak zaschnie to się oszlifuje i będzie cacy.

Skleiłem burty z dołem kadłuba. Na sucho przymierzyłem błotniki i haki. I wyszły na jaw pierwsze błędy zestawu.
Jednym z nich jest odwzorowanie haków z przodu wozu.

Pojazdy wczesne, mające nitowany kadłub, posiadały haki odlewane. Identyczne do tych jakie można zobaczyć na naszych 7TP.
Image

Z czasem Rosjanie uprościli produkcję i zaczęli robić haki gięte z grubej blachy.
Takie właśnie haki zaczęły się pojawiać w wozach z kadłubem spawanym, czyli od modelu 1933 wzwyż.
Image

Ale spotkać je też można na wozach wcześniejszych.
Image

Haki w modelu mają z grubsza oddany kształ haków tłoczonych, ale brak im finezji i są umieszczone zbyt wysoko. Powinny być w połowie przedniej płyty a nie tuż przy górnej krawędzi.
Image

Eduard ma na swojej blaszce te haki, ale są one niepodobne absolutnie do niczego. Zapomniałem zrobić im zdjęcia, ale zrobię i pokażę.
Rozczarowany eduardowym dziadostwem postanowiłem poprawić haki z zestawu.
Prawie skończyłem obrabiać jeden z nich i obecnie prezentuje się on tak.
Image
Image

cdn.

Pozdrawiam
Sebastian Strugacki
ImageImageImageImage
Awatar użytkownika
SStrug

Postprzez rafałekwnuk » Śro Maj 20, 2009 1:50 pm

Pięknie-podziwiam upór , samozaparcie , wkład pracy ;o)
rafałekwnuk

Postprzez SStrug » Śro Maj 27, 2009 1:19 pm

Jest postęp :)
Poprawiam wieżę, bo w niej najwięcej przeróbek trzeba zrobić.
Z czołgu T-28 pożyczyłem z jednej z małych wież, płytę czołową wraz z jarzmem karabinu. Zrobiłem formę z gumosilu i skopiowałem w żywicy.

Image
Na dole już gotowy odlew.

A tu już zainstalowane w tylnych drzwiach wieży.
Image

Image

Z kawałka przeźroczystej ramki (od szyb jakiejś ciężarówki) wypiłowałem perykop.
Image

Po osadzeniu w wieży, prezentuje się nastepująco.
Image Image
Na powyższych zdjęciach widać też zmodyfikowaną osłonę jarzma działa - późniejsze modele T-26 miały ją tłoczoną a nie spawaną (tylko taka jest w zestawie italeri/zwiezda).

Dorobiłem jeszcze kratkę komina wylotowego.
Image

I przygotowałem miejsce pod poprawione haki przednie.
Image

Złożyłem też obie taśmy fruili.

Pozdrawiam
Sebastian Strugacki
ImageImageImageImage
Ostatnio edytowany przez SStrug, Śro Maj 27, 2009 8:16 pm, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
SStrug

Postprzez rafałekwnuk » Śro Maj 27, 2009 7:04 pm

Super :!:
rafałekwnuk

Postprzez Łukasz Sosnowski » Śro Maj 27, 2009 8:14 pm

Ale Ty masz talent do przeróbek. Tylko pogratulować :D
Awatar użytkownika
Łukasz Sosnowski

Miejscowość: Warszawa

Postprzez wookie » Czw Maj 28, 2009 9:00 am

W pierwszym od dołu wózku po prawej stronie prawe koła są jakoś inaczej założone...czy tak na pewno powinno być?

Poza tym śledzę wątek z ogromną ciekawością, zainspirował mnie on do zbudowania własnego T-26 z okresu hiszpańskiej wojny domowej :D
Łukasz
Awatar użytkownika
wookie

Miejscowość: Lublin

Postprzez SStrug » Czw Maj 28, 2009 12:51 pm

wookie napisał(a):W pierwszym od dołu wózku po prawej stronie prawe koła są jakoś inaczej założone...czy tak na pewno powinno być?

Jak to czasami mówią goście w wywiadach; "dziękuję bardzo za te pytanie" :)
Tak, te koło jest inne, byłem ciekaw czy ktoś się zorientuje.
T-26 miały dwa rodzaje kół; z szerokimi bandażami (takimi jak nasze 7TP) oraz wąskimi (takie jak w modelu). Na zdjęciach hiszpańskich T-26 często widać te koła przemieszane. Nacjonaliści wszystkie rosyjskie wozy musieli sobie zdobyć na republikanach. Pewnie sporo z nich było w związku z tym mniej lub bardziej zniszczonych i napraw dokonywano kanibalizując inne pojazdy.
na pierwszym czarno-białym zdjęciu, tym z kucającym żołnierzem, tuż przy jego rekach widać takie wczesne koło. I to właśnie będę chciał odwzorować.

Pozdrawiam
Sebastian Strugacki
ImageImageImageImage
Awatar użytkownika
SStrug

Postprzez SStrug » Wto Cze 09, 2009 9:22 am

Pamiętacie taki hak?
Image

Teraz on wygląda tak:
Image
Chyba trochę zbliżyłem się do oryginału.
Metalowe uchwyty (taki jak po lewej stronie zdjęcia) zrobiłem z drutu miedzianego i nitów firmy Scale Hardware.

Tak uchwyt prezentował się przed zainstalowaniem.
Image

Ale najwięcej czasu zajął mi grill na tylnej płycie kadłuba. Za drugim razem dopiero wyszedł. Ciężko jest uzyskać równoległe i równej wysokości żaluzje.
Image

Równie trudne, a może nawet bardziej żmudne, było wykonanie podstawy anteny ramowej. "Kikutki" wykonałem z niewierconych i przyciętych okrągłych profili plastrutowych. Na koniec dokleiłem tyciuchne trójkąciki wzmacniające. I to była najtrudniejsza część zadania.
Image

Obniżyłem trochę klakson. Na zdjęciach widać, że bywał on w różnych miejscach.
Image

Jak na razie dodałem ok 70 nitów, brakowało ich na wszystkich zawiasach, dachu wieży i kadłuba. Dawcą były dwie małe wieże od Vickersa firmy Mirage. Aż sam się zdziwiłem ile ich jest jak zacząłem liczyć. A jeszcze trochę trzeba ich dokleić.
Model już prawie gotowy, zostały jakieś pierdółki do doklejenia.
Image

Image

Pozdrawiam
Sebastian Strugacki
ImageImageImageImage
Awatar użytkownika
SStrug

Postprzez Badger » Wto Cze 09, 2009 10:01 am

Ładnie a nawet bardzo ładnie.
Pozdrawiam Jacek Cieślak - spad

ImageImage
Awatar użytkownika
Badger
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Kraków

Postprzez Sebastian Janiszewski » Wto Cze 09, 2009 10:09 am

Wszystko bardzo ładnie się prezentuje aż miło popatrzeć. Widać ile pracy włożyłeś pracy w przerabianie i dorabianie detali. Z jakiej grubości drutu są zrobione uchwyty?, i w jaki sposób spłaszczyłeś jego końcówki??
Pozdrawiam Sebastian
Awatar użytkownika
Sebastian Janiszewski

Miejscowość: okolice Warszawy

Postprzez SStrug » Wto Cze 09, 2009 10:18 am

Sebastian J napisał(a):Z jakiej grubości drutu są zrobione uchwyty?, i w jaki sposób spłaszczyłeś jego końcówki??

Grubości nie pamiętam, dobierałem na oko. Sprawdzę w domu i zmienię tę odpowiedź. Końcówki spłaszczane zwykłym imadełkiem - prosta i szybka robota. najlepiej zostawiać krótkie odcinki do spłaszczania, wtedy od razu "placki" wychodzą koliste. Jak się spłaszczy długi odcinek drutu, to "placki" są długaśne, trzeba je przycinać i szlifować. A przy takim małym detalu to dość trudne. Ten uchwyt na zdjęciu jest właśnie pierwszym, dopiero po nim wpadłem na to by rozpłaszczać mniejsze kawałki.
Awatar użytkownika
SStrug

Następna

Wróć do Warsztat - pojazdy wojskowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości