PZL 37 A Łoś Mirage Hobby 1:48

Galerie gotowych modeli lotniczych.

PZL 37 A Łoś Mirage Hobby 1:48

Postprzez GEM » Sob Lis 07, 2009 7:14 pm

Witam kolegów. Chciałbym przedstawić pod wasz osąd moją wersję wykonania naszego ŁOSIA.
Model PZL 37 A wykonany z zastawu Mirage w skali 1:48. Do wzbogacenia modelu użyłem blach Parta. Malowałem farbami Model Master.
Jest to model Łosia o numerze 72.11 „1”, Niżej podaję krótki rys historyczny samolotu, którego model wykonałem:

8 grudnia 1938 przekazany na Okęciu przez bankowców dla 212 Eskadry 1 Pułku Lotniczego w Warszawie
1939 rok przekazanie z 1 P.L. W Warszawie do Technicznej Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Warszawie
1.września 1939 zastał Łosia 72.11 na lotnisku w Małaszewiczach
17, lub 18 września 1939 samolot ewakuowano do Rumuni
Wcielony do ARR otrzymał numer 201 i był jedynym w Rumuni Łosiem z pojedynczym statecznikiem pionowym
1 września 1944 zapalony po nalocie Bf 109 G na lotnisko Luncani o godz. 16.15 spłonął doszczętnie
Spisany ze stanu Armii Rumuńskiej 23 marca 1946 roku

To tyle pisania , teraz proszę o spojrzenie na zdjęcia i opinie na temat wykonanego modelu.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Relację z budowy zamieszczałem w warsztacie:
http://www.forum.modelarstwo.org.pl/vie ... hp?t=40324

Bardzo proszę o wasze opinie i uwagi :roll:
Ostatnio edytowany przez GEM Pon Lis 09, 2009 4:52 pm, edytowano w sumie 2 razy
GEM

Miejscowość: Trzemeszno

Postprzez Paweł84 » Sob Lis 07, 2009 8:35 pm

Śledziłem cały Twój warsztat z uwagą i nieukrywaną przyjemnością. Dlatego efekt końcowy mnie nie zaskoczył :D Włożyłeś dużo pracy i uwagi w ten model i to widać. Gratuluję!
Awatar użytkownika
Paweł84

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Sob Lis 07, 2009 9:58 pm

Generalnie mdli mnie od Łosi, bo co rusz ktoś się z tym zmaga i zwyczajnie mnie ten temat znudził, zazwyczaj z wielką niechęcią otwieram kolejne galerie z tym samolotem żeby się przekonać jak paszteciarsko został wydany i jak ludzie zreźbią w tym g... żeby wyglądało na samolot. Wchodząc do twojej galerii miałem podobne uczucia, ale gdy się pojawiły fotki... Po pierwsze same fotki mi się podobają, ale samolot bomba. Poraz pierwszy oglądanie Łosia sprawi ami taką przyjemność. Mistrzostwo, gratuluję! :)
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Miejscowość: okolica Warszawy

Postprzez Sułtan » Pią Lis 20, 2009 2:17 am

Witam
Czy mógłbyś GEM podać numery Model Masterów, jakich użyłeś do malowania tego łosia ?
Obecnie tez zajmuję się "wrześniowym" lotnictwem, jednak chciałbym przejść (wrócić) do farb olejnych z akryli i byłbym bardzo wdzięczny za numerki MM

A co do Łosia to model miód malina :D

dziękuje i pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Sułtan

Miejscowość: Wrocław/Zielona Góra

Postprzez RH » Pią Lis 20, 2009 10:38 am

Model ładny ,Widac ogrom pracy jednak jest jedno ale ,które zauważyłem to znaczy łopaty śmigiel .Myśle ze należałoby je dość sporo ścienić .Bo z tego co widzę t grubość przy końcach jest niewiele mniejsza od podstawy.
Dla poprawienia humoru zaznaczę że we wszystkich prawie pokazywanych modelach jest ta sama przypadlość .Porostu strasznie to wyglada :)
Coś takiego powinno być (model kuż niestety zmienil wlaściciela ,a robiony byl ładne pare lat temu więc ma inne niedorobki
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
RH

Miejscowość: Królewskie Miasto Kraków

Postprzez GEM » Pią Lis 20, 2009 6:07 pm

Sułtan napisał(a):Witam
Czy mógłbyś GEM podać numery Model Masterów, jakich użyłeś do malowania tego łosia ?
:D

MM których ja używałem to 4708 góra i 4786 dół.
ale są to właśnie acryle, a ty piszesz że chcesz odejść od acryli.
I jeszcze jedna uwaga. Jak dobierałem kolory to doczytałem że Polskie samoloty z tego okresu były malowane farbą odpowiadającą odcieniowi FS 30 118 i dlatego dobrałem MM 4708. Potem doczytałem że ten odcień naszych samolotów jest bliższy FS 30 097. Ja już nic nie zmieniałem bo moje wcześniejsze wrześniowce były pomalowane właśnie tymi farbami i nie chciałem sobie mieszać w kolekcji .Proponuję poszperać trochę w zamiennikach farb żebyś dobrał odpowiedni odcień. Ja osobiście jakoś lepiej dogaduję się z acrylami.

RH
Masz rację, kompletnie przeoczyłem ten szczegół.

Dziękuję wszystkim kolegom za uwagi i opinie.
GEM

Postprzez Badger » Śro Lis 25, 2009 7:26 am

No i piękny Łosiu wyszedł. :D
Pozdrawiam Jacek Cieślak - spad

ImageImage
Awatar użytkownika
Badger
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Kraków

Postprzez MW Serwis » Czw Mar 25, 2010 7:38 pm

Cześć. Śledziłem wątek warsztatowy i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie - jak zrobiłeś te genialne ślady nitów na kadłubie??

Pozdrawiam,
Historia ludzkości to historia wojen.
MW Serwis

Miejscowość: Poznań

Postprzez GEM » Czw Mar 25, 2010 8:26 pm

MW Serwis napisał(a):Cześć. Śledziłem wątek warsztatowy i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie - jak zrobiłeś te genialne ślady nitów na kadłubie??

Pozdrawiam,

Witam.
Bez przesady, do genialności to jest bardzo daleko.
Chyba wiesz, że w ŁOSIU nity powinny być wypukłe, ale przynajmniej dla mnie było to nie wykonalne. Ponieważ jednak w ŁOSIU właśnie nity nadają taką "specyfikę" powierzchni, postanowiłem je zaznaczyć. Nitowanie robiłem "nitowadłem" zrobionym samodzielnie wg. opisów między innymi na tym forum. Jako elementu robiącego
"nity " użyłem kółka od zegarka, Starałem się jedynie tak dobrać kółko aby jego moduł był zbliżony do rozstawu nitów.
Ot i cała tajemnica. Niczego nowego nie odkryłem.
Pozdrawiam
GEM

Postprzez sopol73 » Wto Mar 30, 2010 12:11 pm

Bardzo ładny Łosiek szkoda że taki jest do wykonania tylko w 48
Awatar użytkownika
sopol73

Miejscowość: Inowrocław

Wróć do Galeria - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości