Panzer IV F (?) który odpowiada rzeczywistemu ?

Tutaj dyskutujemy na temat czołgów, transporterów i innych pojazdów wojskowych. Poruszamy tutaj także kwestie malowania maszyn, użycia bojowego, techniki wojskowej, historii itp. W tym dziale zamieszczamy zdjęcia pojazdów rzeczywistych.

Panzer IV F (?) który odpowiada rzeczywistemu ?

Postprzez Jeziorek » Wto Lut 02, 2010 8:49 pm

Witam!

Na warsztat trafił do mnie Panzer IV F1/F2 Italeri. Zdecydowałem już jakie będzie malowanie, ale mam problem z materiałami, bo są sprzeczne. Może ktoś z Was mi podpowiedzieć, która wersja jest prawdziwa. Malowanie będzie z 10th. Pz. Division Tunisia 1943. Tyle, że bazując na instrukcji powinno to wyglądac tak:

Image

Jednak przeglądając inne materiały (Militaria 146), trafiłem na dokładnie taki sam pojazd i kalki, tyle, że w wersji F1:
Image

Który jest ten prawdziwy ?
To, co nas nie zabija, czyni nas silniejszymi...
http://i6.photobucket.com/albums/y210/j ... G_0024.jpg
Awatar użytkownika
Jeziorek

Miejscowość: Kalisz<...>Sieradz

Postprzez domel71976 » Sob Lut 06, 2010 7:51 pm

Tak naprawde nie bylo chyba rozdzialu na F1 i F2 ....czytalem gdzies kiedys na ten temat podobno byla wersja F i od razu G ale 100 procent pewny nie jestem.
Jak cos namieszalem to przepraszam...

Co do zgodnosci z planszami ktore przedstawiles to niestety nie mam pojecia ktory jest prawidlowy...

pozdr..
Awatar użytkownika
domel71976

Miejscowość: Belgia

Postprzez Rafhart » Sob Lut 06, 2010 10:48 pm

F1 liczba wyprodukowanych 462 czołgi, produkcja trwała do marca 1942 roku.
F2 produkowany od kwietnia do lipca 1942 w liczbie 175. Na początku 1943 przebudowano jeszcze 25 szt. F1 na F2.
10 Dywizja Pancerna w grudniu została wysłana do Tunezji w maju 1943 została rozbita przez Amerykanów.
Awatar użytkownika
Rafhart

Miejscowość: Inowrocław

Postprzez Jeziorek » Nie Lut 07, 2010 7:40 pm

Dzięki Rafhart. Wnioskuję więc, że powinienem się trzymać wersji modelu z instrukcji, chociaż pewnie nie byłoby błędem wykonanie wersji F1, bo w pewnym momencie zniszczonego F1 mogli zastąpić nowym F2.

Nasuwa się jednak następne pytanie: jak Niemcy (i nie tylko) znakowali nowe pojazdy, które zastępowały zniszczone ? Wygląda na to, że nowy pojazd dostawał numery taktyczne zniszczonego, jednak chciałbym potwierdzenie tej informacji przez któregoś z kolegów "zawodowców".
To, co nas nie zabija, czyni nas silniejszymi...
http://i6.photobucket.com/albums/y210/j ... G_0024.jpg
Awatar użytkownika
Jeziorek

Miejscowość: Kalisz<...>Sieradz

Wróć do Rzeczywiste - pojazdy wojskowe

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości