Z czego zrobić skrzydła do modelu wiatraka?

Na tym forum zajmujemy się tematyką aero- i hydrodynamiki, publikacji, itp.

Z czego zrobić skrzydła do modelu wiatraka?

Postprzez Szymon_K » Śro Maj 30, 2012 6:50 pm

Witam,

prawdę mówiąc nie zajmuje się modelarstwem i niewiele wiem na ten temat, ale właśnie dlatego chciałem Was prosić o poradę.

Będę budował model (prototyp) amatorskiej turbiny wiatrowej, podobnej do takiej

Image

i nie bardzo wiem z czego i jak wykonać płaty nośne.
Z założenia ma to być tania, łatwa i szybka do zrobienia konstrukcja, która pozoli mi przetestować pewne koncepcje, nie musi być ani ładna, ani bardzo precyzyjnie wykonana, ale powinna być w miarę wytrzymała.
Płat będzie miał około 1m długości i cięciwe ok. 20 cm, profil NACA 0018 lub podobny.
Zamocowany będzie albo na jego końcach, albo w 1 punkcie jak na zdjęciu, na ramieniu o długości (promieniu) około 1m. W czasie testów prędkość wiatru względem płata w ruchu nie przekroczy 10 (max 15) m/s , więc powinien wytrzymać jakieś 30-50N siły nośnej. Dodatkowo przyspieszenie odśrodkowe może dochodzić do 10-15g, a chwilami jego kierunek i zwrot może się pokrywać z siłą nośną, więc kolejne 30-50N (zależnie od masy) trzeba doliczyć do wymaganej wytrzymałości + jakaś rezerwa bezpieczeństwa.

Pomyślałem, że najprościej byłoby wyciąć te profile ze styropianu, przebić wzdłuż osi jedną lub dwiema rurkami aluminiowymi i okleić czymś co zmniejszy chropowatość powierzchni, a może też trochę usztywni konstrukcję.

Czy to zda egzamin?
Jakiego styropianu użyć (może jakiś xps), czym to okleić, jakiej średnicy rurki użyć żeby się zbytnio nie wyginała?

Wiem, że wykonujecie płaty dużo bardziej finezyjne, ale prawdę mówiąc wolałbym obniżyć wymagania wytrzymałościowe i testy robić na mniejszych prędkościach, niż ładować się w skrzydła o skomplikowanej konstrukcji.

Bardzo proszę o podpowiedzi w sprawie konstrukcji tych płatów.

Pozdrawiam
Szymon
Szymon_K

Wróć do Pozostałe zagadnienia RC

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość