Balon słoneczny

Na tym forum zajmujemy się tematyką aero- i hydrodynamiki, publikacji, itp.

Balon słoneczny

Postprzez bartess » Czw Wrz 10, 2009 3:59 pm

Witam.
Poczytałem sobie różne witryny nt balonów solarnych i postanowiłem stworzyć swój. Kupiłem paczkę worków na śmieci. Wybrałem 60-litrowe, bo były z najcieńszej folii. Po zważeniu wyszło, że ich gęstość to 6,5g/m2. Rozciąłem 9 worków i skleiłem je 3x3szt. W zamyśle miał to być walec, ale wyszła mi taka duża poducha o wymiarach 1,3 x 1,3 x 0,8 m, objętości około 1m3 i wadze ~65g. Worki sklejałem biurową taśmą samoprzylepną. Balon po nadmuchaniu wentylatorem i nagrzewaniu się od słońca po około 20 minutach zaczął „uciekać” z rąk, więc go puściłem. Po chwili zahaczył o linię WN 110kV, po czym zaczął opadać. sądziłem, że przetarł się na linach, ale po chwili znów zaczął się wznosić i to dość szybko. Po 20 minutach zniknął nam z oczu. Z moich pomiarów (policzyłem to licząc piksele na zdjęciach i z proporcji), że był wtedy oddalony od nas o około 4-5 km i na wysokości 1300-1700m.

Mam już zbudowany kolejny model - tym razem z 16 worków na śmieci i w kształcie czworościanu foremnego. Obliczeniowa pojemność to 2,07m3, ale eksperymentalnie sprawdziłem na modelu, że „napompowany” czworościan ma objętość o 50-60% większą. Wynika z tego, że objętość tego balonu ma około 3,1-3,3 m3. Przy tej gęstości daje to 28 litrów na każdy gram wagi powłoki. Z tego, co policzyłem, to wystarczy, że średnia temperatura wewnątrz będzie wyższa tylko o 10*C od temperatury zewnętrznej by balon wzleciał.

Czy ktoś ma jakieś ciekawe doświadczenia balonowe i mógłby wesprzeć jakimiś przydatnymi uwagami?

Pozdrawiam.

A oto kilka fotek:
Image

Image

Image

Image
Awatar użytkownika
bartess

Postprzez bartess » Pią Paź 09, 2009 6:59 pm

Witam!
Pochwalę się swoim sukcesem:
19. września wysłałem swój 2. balon w kształcie czworościanu foremnego o boku 2,6m. Z balonem wysłałem kartkę z adresem emailowym. Odpowiedź na emaila dostałem, kiedy już pogodziłem się z faktem, że balon zaginął gdzieś w jakimś lesie. Email przyszedł 2 tyg później 3. września. Fotki i dokąd doleciał jak ktoś chce, może zobaczył tutaj: http://sites.google.com/site/bartess76/balony/model-2

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
bartess

Postprzez lukaspoznan » Nie Cze 13, 2010 12:38 pm

super sprawa !! daj znać coś wiecej na temat budowy takiego balonu , jakies bliskie fotki ze "szwów" :) kiedys probowalem zrobic cos takiego , ale chyba zrobiłem za mała objetość, internetu wtedy nie było ,a w podrecznikach do szkoły tego nie uczyli :)

jajby co pisz na gadu 8105799 pozdrawiam
lukaspoznan

Postprzez Jedix5 » Pon Cze 28, 2010 10:26 am

ŚWIETNE bardzo fajny pomysł i dobre wykonanie :) tak jak lukaspoznan chciałbym dowiedzieć się coś więcej o budowie. Wklejaj zdjęcia i pisz np. czy dziurę po napompowaniu zakleiłeś czy zostawiłeś itp.
Jedix5

Miejscowość: okolice Olsztyna

Wróć do Pozostałe zagadnienia RC

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości