środek parcia skrzydła skosnego - porada

Na tym forum zajmujemy się tematyką aero- i hydrodynamiki, publikacji, itp.

środek parcia skrzydła skosnego - porada

Postprzez Maciekswd » Czw Maj 29, 2008 9:41 pm

Koledzy !

Prosze o porade w kwesti wyznaczenia środka parcia skrzydła skosnego.
tj jak je znaleść. i jak wyważyć model.
Ze skrzydłem prostokatnym prostym jest jasne bo to 1/3 cieciwy od kr natarcia, podpieramy tam model i ma być ciezki na nos. (1-10 stopni pochylenia)

trapez tez jest w miare prosty bo to tak samo 1/3 tylko ze sredniej cieciwy i to samo wywazenie.

ale już trapez o skosie np 30 stopni... no własnie...

Prosze o kompetentne porady, wiem ze Pan Schier w swoich ksiazkach temat wyjasnił ale do nich nie mam dostepu wiec moze ktos je ma.. zajrzy i odpisze...

P.S mam na mysli profi nielaminarny o srodku parcia 1/4-1/3 cieciwy
Maciekswd

Postprzez kojot » Pią Maj 30, 2008 8:05 am

A nie wystarczy ci środek ciężkości?
W sieci (na stronie piotrp.de) znajdziesz świetny programik do wyznaczania sc. A dokładnie: http://www.piotrp.de/MIX/sp.htm.

Radzi sobie z każdym obrysem płata i jest wypróbowany.
Pozdrawiam,
Krzysiek "kojot" Choroszko
Awatar użytkownika
kojot

Miejscowość: okolice Warszawy

Postprzez Maciekswd » Pią Maj 30, 2008 2:18 pm

Oczywiscie chodzi mi wyważenie modelu, a srodek parcie takiego skrzydła jest do tego potrzebny, Programik znam ale jeszce z niego nie kozystałem... i wydaje mi sie że jest troszke przekombinowany.
Bo tak jak napisałem w temacie kluczem do wszystkiego jest srodek parcia profilu (a wiec skrzydła) podpierasz tam model i bez wiekszych liczeń możesz kombinować z masami (aku, serwa, odb itp)
Napisałem posta bo model jest prawie skończony (skrzydła są do pokrycia) i lezy w modelarni a do tego programiku potzrebne jest pare pomiarów.
Jego historia jest taka że to kadłubik na elektryki (niestety silniki typu SPEED, a ja mam bruschless'a) wiec trzeba wozić sporo ołowiu z przodu, a w szkrzydłach skosnych srodek cięzkości idzie do tyłu, i mi oto chodzi.
Pisze ten post bo obawiam sie troszke jak wyszły mi moje kalkulacje z tym środkiem cięzości... :) i na ile pamietalem o skrzydłach skośnych
Skos tych skrzydeł i ich srodek parcia wykalkulowałem analogicznie jak w trapezowych, możenie długo zobaczymy co powiedza na te kalkulacje prawa fizyki....

No chyba że ktos wcześniej mi podpowie.

Pozdrawiam
Maciekswd

Wróć do Pozostałe zagadnienia RC

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość