Zakłócenia - informacja

Na tym forum zajmujemy się tematyką aero- i hydrodynamiki, publikacji, itp.

Zakłócenia - informacja

Postprzez PiotrP_de » Pią Sie 04, 2006 9:51 am

Podsyłam do ogólnej wiadomości interesującą informację z Niemieckiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych:


Informacja referenta d.s. radiowych przy DMFV

Od początków lipca 2006, kluby modelarskie z okolicy Wasserkuppe, Giessen, Limburga uskarżają się na znaczne zakłócenia w paśmie 35 MHz. Na skutek tych skarg służba radiowa okręgu Fulda z Bundesnetzagentur (odpowiednik URTIP) przeprowadziła odpowiednie pomiary.

Pomiary te potwierdziły że: Przy aktualnej sytuacji pogodowej dochodzi do odbicia fal w jonosferze na wysokościach od 90 do 120 km i tym samym do zakłóceń propagacyjnych w niższym paśmie VHF. Pasmo 35 MHz należy do tego zakresu. W Europie środkowej zjawisko to występuje najczęściej w porze dziennej w okresie letnim. W takim przypadku można się liczyć z lokalnym zakłóceniami, zanikającymi w przypadku zmiany pogody.

Podczas pomiarów na Wasserkuppe, w Elbtal-Elbgrund, Nentershausen/Westerwald i Fulda-Dietershan wakazano ponadto, że na 35 MHz zakłócały francuskie nadajniki radiolinii z dość znacznym sygnałem. Zależnie od polaryzacji zakłócenia te znajdowały się też na wycinku pasma używanego do sterowania modelami. Radiolinie te służą do przekazywania (zwykle) krótkich informacji na małe odległości określonym grupom użytkowników. Przy tym możliwy jest przesył danych jak i rozmów głosowych. Użytkownikami są urzędy i organizacje ratunkowe, jak straż pożarna, pogotowia czy taksówki. Moc nadajników może wynosić tu do 16W.

Francja jest jedynym krajem unijnym, który nie przeprowadził harmonizacji przydziału częstotliwości w zakresie 35 MHz i w najbliższym czasie ze względu na ochronę dotychczasowych służb taka harmonizacja nie jest przewidziana. Używanie przez modelarzy odpowiednich scannerów jest wskazane, ale nie daje też gwarancji lokalnej i czasowej czystości pasma. W związku z tym, należy zwrócić szczególną uwagę na poprawność instalacji anteny odbiorczej w modelu (tak by nie była ona widoczna ze strony nadajnika jako punkt) oraz nie należy „celować” anteną nadajnika w model.

Uwzględniając powyższe, zakłócenia będą miały mniejszy wpływ na czystość odbioru właściwego sygnału, ale wykluczyć ich całkowicie się nie da. W informacji 53/2003 Reg TP zwraca uwagę, że na 35 MHz mogą znajdować się częściowo także inne stacje nadawcze i urząd nie daje gwarancji czytości tego pasma. Także nie może być ochrony przed innymi użytkownikami legalnie korzystającymi z tego pasma. Szczególnie w przypadku pasma o ogólnym dostępie nie można wykuczyć wpływu i zakłóceń z innych stacji nadawczych.

Dieter Perkuhn
Fachreferent für Funk im DMFV
Tłumaczenie Piotr PiechowskiTekst oryginalny:


Ungefähr seit Anfang Juli 2006 beklagen sich Vereine im Raum der Wasserkuppe, Gießen, Limburg über erhebliche Störungen im 35-MHz-Band. Aufgrund von Meldungen über diese Störungen wurde der Funkstörungsmessdienst der Außenstelle Fulda der Bundesnetzagentur aktiv und hat Untersuchungen vor Ort durchgeführt.

Die Untersuchungen brachten folgendes Ergebnis: Bei der derzeit vorherrschenden Wetterlage kommt es durch troposphärische Irregularitäten und Reflexionen in der Ionosphäre in einer Höhe von 90 bis 120 Kilometer zu Überreichweiten im unteren VHF-Funkbereich. Das 35-MHz-Band gehört zu diesem Bereich. In Mitteleuropa tritt dieser Effekt meist tagsüber in den Sommermonaten auf. Prinzipiell ist mit Beeinträchtigungen der lokalen Funkanwendungen zu rechnen. Bei Normalwetterlagen verschwinden diese Effekte wieder.

Bei den Messeinsätzen auf der Wasserkuppe, in Elbtal-Elbgrund, Nentershausen/Westerwald und Fulda-Dietershan zeigte sich außerdem, dass im 35-MHz-Band französische Bündelfunkanwendungen mit teilweise ansehnlicher Feldstärke detektierbar waren. Je nach Polarisation lagen sie im Bereich der Feldstärken von Fernsteuersendern. Bündelfunk dient dem Austausch von (zumeist) kurzen Nachrichten im Nahbereich innerhalb geschlossener Benutzergruppen. Dabei sind sowohl Sprach- als auch Datenübertragung möglich. Anwender sind Behörden und Organisationen mit Sicherheitsaufgaben – beispielsweise Feuerwehren, Rettungsdienste, Taxiunternehmen, Pannendienste oder Flughäfen. Die Sendeleistungen können bis zu 16 Watt betragen.

Frankreich ist das einzige europäische Land, das nicht die europäische Harmonisierung der Frequenzzuteilung im Bereich 35 MHz vollzogen hat und aufgrund des Bestandsschutzes in absehbarer Zeit auch nicht umsetzen wird. Der Einsatz von modellbautypischen Frequenz-Scaneinrichtungen kann hilfreich sein, gibt aber keine Garantie für zeitlich und örtlich verlässliche Anzeigen. Es sollte grundsätzlich darauf geachtet werden, dass während des Fluges nicht mit der Senderantenne auf das Modell gezielt wird. Bei der Installation der Empfängerantenne im Modell ist darauf zu achten, dass nie die gesamte Antenne vom Sender aus als Punkt gesehen werden kann.

Berücksichtigt man diese Ratschläge, werden sich Störungen weniger stark auswirken. Ausschließen kann man sie allerdings nicht. In der Verfügung 53/2003 der RegTP, jetzt Bundesnetzagentur, wird im Abschnitt 3 folgender Hinweis gegeben: Die in der Verfügung genannten Frequenzbereiche, (dazu gehört auch das 35-MHz-A- und -B-Band) werden teilweise auch für andere Funkanwendungen genutzt. Die Regulierungsbehörde für Telekommunikation und Post (RegTP) übernimmt keine Gewähr für eine Mindestqualität oder Störungsfreiheit des Funkverkehrs. Ein Schutz vor Beeinträchtigungen durch andere bestimmungsgemäße Frequenznutzungen kann nicht in jedem Fall gewährleistet werden. Insbesondere sind bei gemeinschaftlicher Frequenznutzung gegenseitige Beeinträchtigungen der Funk-Fernsteuerungen nicht auszuschließen und hinzunehmen.

Dieter Perkuhn
Fachreferent für Funk im DMFV
Image
Awatar użytkownika
PiotrP_de
 
Posty: 477
Rejestracja: Nie Wrz 28, 2003 7:37 am
Miejscowość: Okolice Hamburga

Postprzez Joki » Sob Sie 05, 2006 9:30 am

Wszystko w normie. Co jedenascie lat się nasilają. U nas także, ponieważ za wschodnią granicą są jeszcze w użyciu radiotelefony na pasmo 35MHz. Dobrze, że ktoś o tym pamięta i wspomina na forum, chociaż bez skanera z dobrą anteną nie sposób sprawdzić aktualnych warunków, więc na niewiele się zda sama świadomość...
Kiedyś miałem takie radio. To było około 12-13 lat temu i wtedy także wypadał szczyt aktywności słonecznej a w związku z tym takie odbicia. Pół Rosji i Białoruś były w "zasięgu".
Sebastian
Joki
 
Posty: 147
Rejestracja: Sob Lip 10, 2004 12:32 pm
Miejscowość: Białystok

Zakłócenia - informacja

Postprzez RYBOSTWOR » Sob Paź 07, 2006 8:17 am

Witam.
Parę słów sprostowania, otóż jak kolega JOKI zauważył maksima ilości plam słonecznych przypadają w jedenastoletnich cyklach, w chwili obecnej jeszcze jesteśmy w “dołku” aktywności słonecznej. 24 cykl aktywności słonecznej dopiero się rozpoczyna 31.07.2006 obserwatorium Słoneczne SOHO zaobserwowało plamę na słońcu-czas “życia” plamy był niewielki bo około 3h.
Z prognoz aktywności słońca wynika iż maksimum 24 cyklu przypadnie na przełomie lat 2011/2012 – więc mamy jeszcze czas, aby zacząć się bać o nasze modele. Według prognoz NASA będzie to bardzo intensywny cykl aktywności słonecznej.
To co zaobserwowali koledzy z Niemiec było klasyczną propagacją troposferyczną, występującą dość często w pasmach VHF i UHF poprzez odbicie fal radiowych od sporadycznej warstwy Es, powstającej w troposferze na wysokości około 120 km. Przyczyny powstawania sporadycznej warstwy Es - nie są dokładnie znane. Wiadomo jednak, że gęstość elektronów w niej zawartych jest na tyle duża, że od warstwy tej "odbijają się" (w rzeczywistości proces ten jest nieco bardziej skomplikowany niż zwykłe odbicie i jest związany z pobudzaniem do drgań swobodnych elektronów, które stają się nadajnikami) sygnały nawet o częstotliwościach z przedziału VHF i UHF nadawane z Ziemi. Dzięki temu sygnał nadajnika można odebrać nawet w odległości od kilkuset do kilku tysięcy kilometrów. Te zjawisko można w bardzo prosty sposób obserwować przy pomocy zwykłego odbiornika VHF pracującego w zakresie 88-108 Mhz (warunkiem jest dobra czułość odbiornika, mnie udawało się tego lata odbierać stacje radiofoniczne Dani na odbiorniku firmy GRUNDIG z serii YACHT BOY 10), wtedy to pomiędzy pracującymi Polskimi stacjami radiofonicznymi można usłyszeć stacje z Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji.
Więcej informacji o aktywności Słońca można znaleźć na stronie http://sohowww.nascom.nasa.gov/

Pozdrawiam!
Nic na siłę, tylko młotkiem!
Awatar użytkownika
RYBOSTWOR
 
Posty: 23
Rejestracja: Nie Lis 13, 2005 11:34 pm
Miejscowość: Jabłonna

Postprzez Roman B » Sob Paź 07, 2006 10:49 am

Bardzo ciekawa informacja.Informacja,która przybliża (przychyla) nam niebo (a).Niesie pociechę naszym portfelom !

Z tej samej półki.
W minioną sobotę sapadł model kolegi "A". Następnego dnia spadł model kolegi "B". Co do jakości sprzętu,stanu technicznego,kultury zastosowania,umiejetności pilotażu i innych tego typu pytań nie mam...pytań.Wspólne było lotnisko Pobiednik oraz loty motolotni. Nie pozostanie nic innego jak zawiadomić kogo trzeba by "milczkiem,chyłkiem" popatrzył na nasz problem zakłóceń porzez pryzmat swoich instrumentów.
Chyba jednak warto spróbować poszukać czegoś co być może nie istnieje. W końcu od tego Ci "parowie"są .
Roman B
 
Posty: 78
Rejestracja: Wto Wrz 26, 2006 5:53 am
Miejscowość: KRAKÓW

Postprzez Andrzej Kowalski » Nie Paź 08, 2006 6:22 pm

Roman B napisał(a): Nie pozostanie nic innego jak zawiadomić kogo trzeba by "milczkiem,chyłkiem" popatrzył na nasz problem zakłóceń porzez pryzmat swoich instrumentów.


Obawiam sie, ze lada moment takich problemow bedzie coraz wiecej - aparatury na 35MHz sa tanie jak barszcz, latanie jest coraz tansze i coraz popularniejsze, lotnisk nie ma, kultury uzywania aparatury nie ma, nikt niomu nie zabroni wlaczyc aparatury 100m od miejsca Twojego latania - taki ktos moze nawet nie wiedziec, ze tam latasz - przy dostepnej ilosci kanalow prawdopodobienstwo klopotow staje sie bardzo duze.
W warszawie nagle okazuje sie, ze w promieniu mniej niz dwoch kilometrow lataja trzy grupy lataczy nie wiedzac o sobie!!!

A teraz pojde do swego pokoiku na dziesiatym pietrze ustawiac serwa i badac silnik - oczywiscie rozloze antene zeby mi sie nadajnik nie spalil a Ty zdziwisz sie ze Ci model nagle zwariowal ...a komus w sasiednim bloku smigielko poharata paluszki... a moj model bedzie pieknie wytrymowany i gotowy do jutrzejszych lotow.

Pozdrawiam,
Andrzej Kowalski
Awatar użytkownika
Andrzej Kowalski
 
Posty: 30
Rejestracja: Pią Lip 16, 2004 11:55 pm
Miejscowość: Warszawa

Postprzez sokolpatryk » Nie Paź 08, 2006 7:55 pm

Akurat prawdopodobieństwo zakłócenia kogoś podczas programowania modelu jest nikłe. Z kolegą który lata RC mieszkamy prawie po sąsiedzku (ma ten sam kanał) i nawet sprawdzaliśmy czy da się tak kogoś zakłócić.

PS. Uruchamiając nadajnik ze złożoną anteną się nie spali.
Pozdrawiam
Patryk Sokół
Lotne modele: Teo Zagi 2m, Gonzo, Burrito i Funky 3D
sokolpatryk
 
Posty: 359
Rejestracja: Wto Lis 11, 2003 5:45 pm
Miejscowość: Nysa


Wróć do Pozostałe zagadnienia RC

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość