li-ionki CGR 18650

Na tym forum piszemy na temat elektroniki i elektryki stosowanej w modelarstwie, czyli o nadajnikach, odbiornikach, regulatorach, ogniwach, ładowarkach i innych pokrewnych.

li-ionki CGR 18650

Postprzez Timochenko » Sob Lut 14, 2004 8:04 pm

Witam.

Mam takie pytanie - czy któryś z Kolegów wie gdzie można kupić ogniwa li-ion Panasonic CGR 18650A lub inne o podobnych parametrach. Wiem, że temat był już wałkowany - googlowałem :D . Może zmieniło się ostatnio coś w tej materii i obecnie ogniwa te są gdzieś dostępne w detalu. Wiem, że w rozsądnych cenach są li-polki na www.aircraft-world.com, ale mimo wszystko boję sie ich trochę - nastraszył mnie wątek o spalonym samochodzie pewnego modelarza.

Pozdrawiam
Paweł
Timochenko

Miejscowość: Kraków

Postprzez Timochenko » Nie Lut 15, 2004 3:47 pm

Witam ponownie.

Tak się ciągle zastanawiam nad tymi li-ionkami i mam taką oto wątpliwość: kupuję dwa ogniwa i łaczę je w pakiet 2s1p, ogniwa mają prawie identyczną pojemność, ale jedno np: jest trochę bardziej rozładowane, następnie zaczynam je ładować i jedno osiągnie wartość krytyczną napiecia zanim sumaryczne napięcie pakietu nie będzie skłaniało jeszcze ładowarki do zakończenia procesu ładowaniua - czyli jedno ogniwo ulegnie uszkodzniu. Przynajmniej ja tak wydedukowałem - jeśli się mylę i jest inaczej to proszę o wyjaśnienie. Zatem pytanie brzmi : czy przed pakietowaniem należy ogniwa pojedynczo ładować, czy lepiej je rozładowywać - np.: Pulsarem w trybie auto tak aby "wyssać" z nich całą energię :D ?

Pozdrawiam
Paweł
Timochenko

Miejscowość: Kraków

Postprzez Heyoan » Nie Lut 15, 2004 4:25 pm

Myślę, że na wszelki wypadek dobrze by było rzeczywiście wstępnie je pojedyńczo rozładować. Z tym że pamiętaj, że Li Ionków nie wolno rozładować do końca, bo to je nieodwracalnie uszkodzi. Dolna granica to 3V. Ustawiłbym Pulsara na powiedzmy 4ogniwa i oba ogniwa rozładował w ten sposób do 3.6V. Dałoby to gwarancję, że ogniwa są mniej więcej w tym samym stanie naładowania przed pakietowaniem. Ewentualnie można je równie dobrze naładować.
Swoją drogą, czytałem w jakimś artykule o Li Ionkach, że aby pakiet długo służył, rozsądnie jest nie ładować ani nie rozładowywać go do napięcia granicznego, tylko zostawiać margines ok. 10% z obu stron.
Pozdrawiam,
Robert 'Heyoan' Gadomski
Awatar użytkownika
Heyoan

Miejscowość: Warszawa - Bemowo

Postprzez Szymon Bartuś » Nie Lut 15, 2004 5:49 pm

Timochenko napisał(a): boję sie ich trochę - nastraszył mnie wątek o spalonym samochodzie pewnego modelarza

Czytałem to, to był Lexus...

Danger - LiPos

I just lost my car (a '99 Lexus LX 470, two planes, and lots of personal stuff) to a LiPo problem.

I flew my S&B 152 with Lipos for the first time today. The LiPo vendor shall be unnamed for now. The plane augered in, I picked up the pieces and placed them on the back seat of my car, AFTER disconnecting the batteries.

I go to fly my 3D (with NiMH). 3 minutes into the flight I hear "your car is on fire". I turn around and my car is in flames, a total loss within 5 minutes by the time the fire truck came.

The only thought I have is when the plane augered in, the LiPos shorted internally. Note I carried it a hundred yards or so with no signs of a short, no heat, no problems. Once they shorted, they ignited and the car was toast.

Luckily the dog in the back jumped out when the fire started.

Gone are my car, my S&B 152, my charger (a new Schulze 636+), and my Firecat along with 4 8x1100 NiMH packs, two 3S2P LiPo packs, two 8xFAUP packs. And lots of personal stuff like a pilot's license, medical, credit cards, ... . This sucks big time.

No one was hurt. Thank the powers that be.

LiPo technology is DANGEROUS. Use at your own risk.

Źródło: http://www.rcgroups.com/forums/showthre ... genumber=1

Heyoan napisał(a): Swoją drogą, czytałem w jakimś artykule o Li Ionkach

Może w tym: http://www.mt.com.pl/artykul.php?co=num/08_03/lipo.php ? ;o)
Pozdrawiam,
Szymon
Szymon Bartuś

Postprzez Heyoan » Nie Lut 15, 2004 7:52 pm

Szymon napisał(a):Może w tym...

O! Właśnie :D
Pozdrawiam,
Robert 'Heyoan' Gadomski
Awatar użytkownika
Heyoan

Miejscowość: Warszawa - Bemowo

Re: li-ionki CGR 18650

Postprzez kokos3 » Pon Lip 11, 2011 12:17 pm

Właśnie szukałem tych akumulatorów CGR18650 i natknąłem się na coś takiego http://www.bto.pl/B2CProdukt.aspx?id_artykulu=35630 i zastanawiam się czy można ten akumulator w pakiecik ubrać?
kokos3

Wróć do Elektronika RC

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości