"Uczył Marcin Marcina"SBS akrylowy - Wzgórze złama

Relacje warsztatowe z budowy modeli figur.

"Uczył Marcin Marcina"SBS akrylowy - Wzgórze złama

Postprzez rollingstones » Pią Sty 07, 2011 3:10 pm

Myślę że się przyda. Relacje prowadziłem na innym forum ale z zamiarem spięcia jej w całość i włożenia na PWM. Jesli się spodoba to można ją przypiąć na stałe.

Krótki SBS raczej dla początkujących - tak go trzeba odbierać. Podkład humbrol ( jakiś zielony ) poł na pół z rozpuszczelnikiem inszym + pędzel ( zalecam jednak użycie surfacera albo Chaos Blacka )

Image

Baza dwa kolory Life Colora rozrabiane pół na pół z inszym rozcieńczalnikiem i kropla lub dwie retadera

Image

To kolory bazowe i od nich rozpocznę cieniowania. Bardziej oliwkowym kolorem pomalowałem kamizelki i częsć oporządzenia

Image

Malowanie akrylami we wczesnych fazach wygląda przerażająco nieładnie - i to chyba powód dla którego wielu się załamuje.
Z uwagi że moj SBS to opcja początkujący dla początkujących pokazywać będę większość tych przerażających kroków.
Rozjaśnienia i cienie - malowane za pomocą koloru bazowego life colora i ułamków części vallejo.
Dodany tylko retader - proporcje trzy krople farby jedna kropla retadera. ( przy valejo trzeba dodać wody bo farba jest gęściejsza - life color jest rzadszy)
Wygląda to fatalnie

Image

Ale kompletnie się tym nie przejmując maluje sobie dalej a farba niech sobie schnie - maluję zgodnie z tym jak pada światło na figurę - czyli rozświetlam to co winno być rożwietlone a cienie daje w miejca ciemne - dzięki ratederowi farba długo schnie i miesza się na przejściach kolorów Wygląda to już lepiej ale dalej człowiek ma ochotę wywalić figury przez okno

Image

Jednak jak już wyschnie retader z farbą to okazuję się; że nie jest żle i mamy w miarę ładnie pomalowane portki.

Image

Nastraja to optymistycznie do dalszych prac tym bardziej że do portek i tak jeszcze wrócimy - to na razie półprodukt.

Głównym celem tej pracy jest nauczyć się malować figury - powtarzalnie - bez stresu i jako tako. Bez dodawania olejnych cieni - tylko akryl.
Po wyschnięciu wyszło całkiem zgrabnie.
Co mi się podoba w tym akrylowym mlowaniu to że można to robić partiami np - tylko spodnie potem kawałek bluzy itp. Moja figura jest tak własnie malowana. Na ta chwilę mocno ciemną oliwkową farbą domalowane są cienie łączeń mundurów.

Image

Image

Teraz czas będzie na glejzy - czyli powłoki wyrównujące. Ale zanim do tego dojdzie zajmę się twarzą, i M 14

Sierżant Tom jest już prawie gotowy
Ale jak dotego doszło to szybko opiszę .
Zająłem się jego bronią i twarzą ( twarz pominę bo nie widać jej za dużo i nie było zbytni pokazać jak pomalowana została ) nią zajmiemy się przy następnej figurce.
Paski - no cóż - kawałek taśmy - stara blaszka fototrawiona - i igła lekarska - odciałem z blaszkę w taki sposób aby jednej strony zostawić zadrę - kawałek tego co trzyma ją z ramką. Od spodu nawierciłem maleńlą dziurkę w którą wkładają blaszkę z tą zadrą pięknie i na amen ją skleiłem - spoina jest mocna i miałem pewność że nic mi nie odpadnie. Tak zrobiłem ze wszystkimi blaszkami do wyrzutnika i broni
Broń - stworzenie faktury drewna - trzeba ją po prostu lekko wcześniej wydrabać - rysy wzdłóz broni jak prawdziwe słoje robi się banalnie prosto za pomocą jakiegoś rysika do trasowania czy grubej igły iniekcyjnej. Kolbę pomalowałem jasnym brązem a zalałem ją i wycieniowałem ciemnym brązem. I wyszło tak jak chciałem. Góra broni to ciemno szary i przetarty miękim ołówkeim - najpierw ołówek - potem pędzelkiem to rozłożyłem

Image

Nałożyłem delikatny filtr (glejz) z koloru oliwkowego na figurkę - mało farby retader i woda. prawie wyschnąwszy wygląda tak

i czeka w tym stanie na swoich towarzyszy

Image

myślę że te trzy zdjęcia wyjaśnią wszystko i zepną w całość malowanie podstawowe munduru

Na przykładzie kamizelek
Najpierw cienie - figurka pokryta została ponownie farbą oliv drab - a wszystkie zaglębienia namalowane zostały mieszanką tej farby z ciemnym szarym vallejo + retader nie więcej niż poł na pół

Image

Rozjaśnienia pomalowane zostały tylko tym kolorem + retader - poł na pól

Image

Tu mamy podstawę która dalej bedzie uzupełniana po wyschnięciu kolejnymi cieniami i rozjaśnieniami - ale już widać że zbliżamy się do tego efektu

Image

Myślę ze prościej już się tego nie da wytłumaczyć
Malowanie twarzy mokre w mokre według tych samych zasad co cienie - kolory w kolejności ( tylko kolor bazy malowany jest wcześniej ale to widać na zdjęciach wczesniejszych)

Image

Na zbliżeniach nie jest żle

Image

Marines ma zaznaczone już białko w oczach - teraz dorysować mu trzeba jeszcze środek. Ale zrobię to póżniej.
Jak widać figura potrzebuje jeszcze glejzów wyrównających całość ale na to przyjdzie pora pożniej.
W tej koćowej odsłonie mundury otrzymały dodatkowo ostateczny filtr ( glejz z akrylowej farby i Tom Highway i Cheezoo są praktycznie skończeni - zostały do zrobienia buty, ale je zrobię na winiecie. Choozoo musi dostać filtr na zęby bo trochę na zdjęciach wygląda białawo - choć w rzeczywistości nie rzuca się to w oczy.

Image

Image

Image

NIe był bym sobą jak bym ich nie uwalił pigmentami - ale w końcu to wojna - bałem się tego jak cholera ale jak widac jeśli uczciwie się coś namaluje to potem pigmentami ani błotem się nie zepsuje.

Myślę że SBS można uznać za zakończony, Wybrałem trochę nudne w odbiorze jednokolorowe kukiełki ale na ile się nauczyłem tak je pokolorowałem - to co pokazałem trzeba
traktować według powiedzenia uczył Marcin, Marcina. Profesjonaliści robią to pewnie inaczej, i moje działania są czysto amatorskie, ale ja będę rozwijał tę technikę. Uczciwie trzeba przyznać że na pomalowanie jednej figury potrzeba trochę czasu, ale to fajna zabawa.
pozdrawiam Seb
rollingstones

Miejscowość: Polska

Postprzez Kicuś » Pią Sty 07, 2011 3:29 pm

Spodobało się, przykleiłem. Maluję właśnie od wczoraj tym sposobem który zaprezentowałeś tych dwóch amerykańców ze Scout Cara i muszę powiedzieć, że ta metoda daje sporo satysfakcji. Ja ją jeszcze trochę zmodyfikowałem i te glejzy do wyrównania przejść robię z dodatkiem Glaze Meduim Vallejo (nie mylić z Medium Glaze do pigmentów). Na żywo moje wypociny mi się bardzo podobają, zobaczę potem jak to na fotkach wygląda. W każdym razie dzięki za SBS.
Awatar użytkownika
Kicuś

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez rollingstones » Pią Sty 07, 2011 3:34 pm

myślę że mógłbyś wstawić foty z tymi glejzami - było by wszystko w jednym miejscu.
pozdrawiam Seb
rollingstones

Postprzez Robert P. » Pią Sty 07, 2011 3:37 pm

Dzięki :!: Może jednak odważę się pomalować figurki do Famo...
Awatar użytkownika
Robert P.

Miejscowość: Kraków, czasem Świętokrzyskie

Postprzez Kicuś » Pią Sty 07, 2011 3:37 pm

Ok, wieczorem się tym zajmę.
Awatar użytkownika
Kicuś

Postprzez rollingstones » Sob Sty 08, 2011 11:58 am

Rozpocząłem eksperymenty z roślinnością - pwycinałem sobie trochę sobie z foli, papieru z opakowań bo butach i innych śmieci (włosie anielskie kupione na wyprzedazy w hipermarkecie...) trochę roślin. Pomaziałem wstepnie humbrolami i idę produkować kolejne inne

Image

Ps. Kicuś czekam na twoją aktualizację - interesuję mnie to medium.
pozdrawiam Seb
rollingstones

Postprzez Kicuś » Sob Sty 08, 2011 1:04 pm

Tyle się napisałem i coś mi się nacisnęło i wszystko wcięło. No to jeszcze raz.
Medium o którym pisałem wygląda tak:
Image
Jest to jakby rozcieńczalnik, retarder i coś jeszcze w jednym. To "coś jeszcze" sprawia, że po dodaniu tego medium do farby staje się ona jakby półprzeźroczysta. Dzięki temu nie zakrywa całkowicie poprzednich warstw lekko je filtrując. Ja sporządzam miksturę w następujących proporcjach:
kropla farby Vallejo MC, dwie krople rozcieńczalnika Lifecolor (od biedy może być woda) i do tego 2-3 krople tego medium. Powstaje w wyniku tego wodnista mieszanka i taką wręcz wodą maluję figurkę. Najlepszy efekt osiąga się gdy wcześniej zrobiliśmy mocne cienie i rozjaśnienia na niej. Po kilku warstwach tej mieszanki nakładanej po uprzednim wyschnięciu poprzedniej warstwy osiąga się zadowalający efekt. Mała uwaga, zanim wyschnie to wygląda to nienajlepiej ale nie należy się przedwcześnie zrażać.
Efekty zastosowania tego przez figurkowego nowicjusza można zobaczyć w moim wątku ze Scout Carem.
Awatar użytkownika
Kicuś

Postprzez Sebastian Janiszewski » Nie Sty 09, 2011 9:26 pm

Widzę, że wciągnęły kolegę Wietnamskie klimaty :)
Dzięki za SBS-a na pewno kiedyś skorzystam przy malowaniu jakiejś figurki.
Jeżeli możesz pokaż również jak robisz podstawkę (zwłaszcza roślinność)
Pozdrawiam Sebastian
Awatar użytkownika
Sebastian Janiszewski

Miejscowość: okolice Warszawy

Postprzez rollingstones » Czw Sty 13, 2011 8:05 pm

Sebaciu - bardzo wciągnęły - całą roślinność zrobię w jednej odsłonie za kilka dni
Na razie wygląda to tak

Image

Image

Potencjal zdjeciowy tej pracy jest ogromny.
Image
pozdrawiam Seb
rollingstones

Postprzez Kicuś » Czw Sty 13, 2011 8:53 pm

No to ostatnie zdjęcie ma klimat. Świetnie.
Awatar użytkownika
Kicuś

Postprzez Sebastian Janiszewski » Czw Sty 13, 2011 9:40 pm

Piękna robota. Lepiej wykonanej roślinności i podłoża jeszcze nie widziałem. :notworthy:
Pozdrawiam Sebastian
Awatar użytkownika
Sebastian Janiszewski

Miejscowość: okolice Warszawy

Postprzez Biskup » Pią Sty 14, 2011 9:39 am

No i dla mnie bajka bardzo rzeczowy i dobrze opisany oraz opatrzony zdjęciami SBS. Takie coś powinno znajdować się w czasopismach modelarski, bo póki, co to tematyk malowania figura w polski czasopismach pozostawia wiele do życzenia.
Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
Biskup

Miejscowość: Łódź

Postprzez Artur Domański » Pią Sty 14, 2011 12:23 pm

SUPER
Może i ja pomaluje swoje figurki :)
Jeśli coś może pójść nie tak, to pójdzie w najgorszym momencie.

Ciągle coś dłubię
Awatar użytkownika
Artur Domański
Site Admin

Miejscowość: Włocławek

Postprzez Badger » Pią Sty 14, 2011 7:07 pm

Sebuś moje zdanie znasz, ale napiszę również - jedna z lepszych pomysłowo i wykonaniowo praca.
Pozdrawiam Jacek Cieślak - spad

ImageImage
Awatar użytkownika
Badger
Dobry Duch PWM

Miejscowość: Kraków

Postprzez rollingstones » Sob Sty 15, 2011 3:28 pm

Dzięki dzięki - galeria już gotowa

http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... 602#372602

SBS z roślinności zrobię w kolejnej pracy
pozdrawiam Seb
rollingstones

Następna

Wróć do Warsztat - figurki

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości