Szablon do szkieletu figurek 90m (sculptowanie)

Relacje warsztatowe z budowy modeli figur.

Szablon do szkieletu figurek 90m (sculptowanie)

Postprzez apper » Pią Sty 12, 2007 2:20 pm

Przymierzam się do wykonia figurki 90mm z magic sculpa. Poszukuję szablonu do wykonania szkieletu z drutu. Chodzi mi o rysunek szkieletu (czy cosik w tej podobie) w odpowiedniej skali (90mm), może być dodatkowo zaznaczony kontur ciała. Jakieś zdjęcie czy dokument do wydrukowania lub choćby link. W temacie specjalistycznych mas modelarskich jestem początkujący (zrobiłem wcześniej kilka figurek z modeliny). Mam jeszcze dodatkowe pytania:

1. Czy druciany szkielet mogę oblepić modeliną fimo soft (a może polecacie inną) a na to dopiero sculpa? Może są jednak jakieś przeciwskazania do takiego łączenia. Ja chciałem to zrobić ze względu na oszczedność sculpa, który do najtańszych mas nie należy.

2.Usilnie szukałem również jakiegoś tutoriala na temat wykonywania włosów, brody itp. Niestety nigdzie żadnego w miarę dokładnego opisu nie mogę znaleźć. Dowiedziałem się jedynie, że włosy dobrze robi się w green stufie, ale z tego co widziałem wiele fajnych czupryn ludzie robią również w sculpie. Do tej pory robiłem włosy z cieniutkich wałeczków modelinowych, ale to metoda bardzo żmudna i efekt nie ten... :? Proszę więc o pomoc również w tej materii.

Za wszelkie wskazówki będę bardzo wdzięczny :D
pozdrawiam
apper
Awatar użytkownika
apper

Postprzez Tomasz Zieliński » Pią Sty 12, 2007 4:44 pm

Cześć
To na pewno ci sie przyda:
Linki do sbsów
http://forum.figurki.org/index.php?topic=33.0
Schematy postaci ludzkiej:
http://www.iway.ru/download/draw/Bamm.pdf
Co do brody i włosów.
Zrób "pazurki", czyli w drewienku osadź cienkie druciki, trzy może cztery.
Niestety bez linka bo z książki i niesprawdzone.
Pozdrowienia
Tomek
...
Tomasz Zieliński

Miejscowość: Białystok

Postprzez Koncerz » Pią Sty 12, 2007 6:42 pm

1.druciany szkielet możesz oblepić modeliną.Modelinę (fimo, zwykłą wszystko jedno) możesz pokryć Magic Sculpem i każdą inna masą dwuskładnikową.
Na zdjeciach kukiełka z modeliny pokryta Apoxie Sulpt

Image Image

2.kudły-trudno tu o jakiś tutorial.Jeśli będziesz je robić z MS-a zaczekaj aż stanie się nieco twardawy i gumiasty, wtedy łatwiej wykonać fryzurę cienkim ,płaskim, ale tępym narzędziem - ja używam starego pilniczka do paznokci,wypolerowanego i zeszlifowanego na kształt tępego nożyka.
Możesz najpierw do łepetyny figurki przyklejać pasma MS-a ( albo innej masy) i dopiero na tych wałeczkach- kosmykach nanosić pasemka włosów.
Na zdjęciu kudły wykonane w Brown Stuffie, robiłem je metodą -jak wyżej

Image Image

Brodę możesz wykonać odciskając w MS-sie gruboziarnisty papier ścierny, a potem postrzępić ją nieco.Albo formujac pasma i nadajac fakturę ostrzem, tak jak poniżej

Image

Te maetody wydają mi się najprostrze.
Maciek Koncerz Pawlica
Awatar użytkownika
Koncerz

Miejscowość: Warszawa

Postprzez apper » Pią Sty 12, 2007 11:41 pm

Dziękuję za podpowiedzi, bardzo cenne :D
Koncerz - na forum niedawno dopiero trafiłem, ale zdążyłem już przejrzeć większość wątków dotyczących figurek od podstaw. Szkolę się bardzo sumiennie ;) Jestem pod wielkim wrażeniem Twoich prac :notworthy: W moim odczuciu ścisła czołówka tego forum zwłaszcza, że modelina chyba nie jest najłatwiejszą z mas a przynajmniej wymagającą dużego doświadczenia. Szkoda tylko, że reszta czołówki tego forum dawno nie odwiedzała tego miejsca patrząc po datach ostatnich postów (np scibor i inni). A odnośnie włosów jeszcze. Widzę, że lepisz z brown stuffu. Jest lepszy do tego celu niż GS? Podobno po wyschnięciu twardszy i łatwiejszy w obróbce. Warto zainwestować w BS lub GS do włosów czy na początek próbować z magic sculpa?
pozdrawiam
apper
Awatar użytkownika
apper

Postprzez apper » Pią Sty 12, 2007 11:59 pm

Miałem tego nie robić, żeby nie kompromitować się na starcie, ale zmieszczę zdjęcia 2 figurek w nadziei, że kiedyś będzie widać różnicę w stosunku do następnych prac. To jedyne 2 figurki jakie popełniłem ładnych parę lat temu kiedy stały dostęp do internetu był raczej abstrakcją, nie wiedząc nic o żadnych masach i myśląć, że robię takie głupoty robię tylko ja jeden ;o) ;o) ;o) ;o) Figurki, są w żadnej skali, zrobione z modeliny "kioskowej". Wszystko lepiłem bez jakiegokolwiek szkieletu, w jednym kawałku i dopiero kiedy cała figurka była gotowa wypalałem w piekarniku. Nic nie jest rzeźbione (co widać) tylko modelowane w palcach i wycinane :lol: Na koniec z mojej przebogatej palety 4 kolorów jakie wtedy posiadałem wybrałem 4 i pomazałem ile się dało ;o) Zdjęcia niestety kiepskie bo nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego...

Image

Image
pozdrawiam
apper
Awatar użytkownika
apper

Postprzez Koncerz » Sob Sty 13, 2007 1:16 am

A ja też tu zajrzałem w sumie przypadkowo.
Z modeliny lepię tylko kukły do obklejania MS-em albo Apoxie.
Specjaliści od Fimo i innych modelin to Grzegorz ,,Ducz" i Wojtek Lubicz.
Ja ostatnio próbuję coś zwojować z zwykłej modeliny obklejanej Fimo, ale tak sobie to wychodzi.
Co do Browna-jest całkiem niezły na włosy, ale mi raczej chodziło o kontrast, żebym widział, co i jak lepię.MS i inne jest tak samo dobry, najlepszy GS, polecam.

Na początek kleiłbym z MS-a , a po nabraniu wprawy spróbowałbym wszystkiego, co jest dostępne, od tak, dla wprawy i zabawy.
Fajne też jest Apoxie , ale droższe i w Polsce raczej niedostępne.
Ja kupiłem tu :
http://www.avesstudio.com/Products/Apoxie_Sculpt/apoxie_sculpt.html
Na zdjęciach niestety mało widać, ale z tego co widać, lubisz ,,zdetalować"
figurki,a lepienie detali to to co lubię najbardziej :lol:

Manekiny lepię bez szkieletu, wzorując się na żywicznym ,,golasie " (ten z lewej)którego mi dobrzy ludzie dali.
Ten jest akurat do 90-tki, ale obserwując proporcje na jego podstawie można ulepić coś do mniejszych skal.
Image Image
Awatar użytkownika
Koncerz

Postprzez apper » Sob Sty 13, 2007 10:03 am

Taki golas w skali 90mm i mi by się przydał. Rozglądałem się za nim, ale w tej skali nigdzie nie widziałem. W Jamie są tylko mniejsze skale. Nie wiesz gdzie takiego można kupić?
pozdrawiam
apper
Awatar użytkownika
apper

Postprzez Koncerz » Sob Sty 13, 2007 10:41 am

Każdy szkielet (każdy jego element)w obojętnym rozmiarze można sobie przeskalować - wykorzystać jako wzorzec do sporządzenia podobnego, ale w innym ,,rozmiarze".
Nie będziesz potrzebował żadnego drucianego tutorialu, obejżyj po prostu z każdej strony takiego stwora,i zrób podobnego, tylko większego.
Przydatny będzie Sbs jak oblepiać tego druciaka, takich Sbsów jest sporo na różnych stronach figurkowych, poszukaj i wybierz ten, który Ci będzie odpowiadał.
Sbs + taki manekin/szkielet wystarczy,przy okazji będziesz miał okazję poćwiczyć dłubanie.
Jak bedziesz chciał, aby golast był ,,ruchomy", potnij go i połącz drutami - najlepiej miedzianymi.
Image
Maciek
Awatar użytkownika
Koncerz

Postprzez apper » Nie Sty 14, 2007 8:31 pm

A jeszcze w kwestii technicznej. Czy różne colory sculpa (np. biały, flesh, brown) różnią się między sobą włąściwościami? Zamierzam kupić jakieś pędzle modelarskie do wygładzania świeżej masy. Jakie ne będą odpowiednie do skali 90mm? Nr 0 i nr 3 czy może wybrać jakieś inne?
pozdrawiam
apper
Awatar użytkownika
apper

Postprzez Koncerz » Pon Sty 15, 2007 8:57 am

Używałem tylko brązowego MS-a, niczym się nie różni od zwykłego, czasem dodaję odrobinę ciemnego składnika do zwykłego MS-a( ale tak aby cały czas zachować proporcje pół na pół składników A i B) .
Wtedy Magic staje się szary, mniej widać brud a lepiej drobne babole do wypolerowania i zaszpachlowania.

Do wygładzania używam pędzelków ,,00'' ( drobne szczegóły, twarz itp.) ,,0'' i ,,1''.Pędzle z włosiem syntetycznym.
Ale kup jeszcze kilka innych wymiarów, może akurat inne bardziej Ci przypasują .
Niektórzy w ogóle ich nie używają, tylko takiego
pędzelkopodobnego czegoś z gumką zamiast włosia, ale nie wiem czy jest to dokupienia w Polsce (jak tak, to proszę z pięć :D )

Pędzelki kupuję po dwa, podczas pracy trzymam je zamoczone w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, staram się po użyciu i zmianie na inny ,,rozmiar " odkładać pędzelek do miseczki, bo nawet rozcieńczony wodą MS zamienia pędzelek w sklejony kołtun, i to bardzo szybko!

Na MS-a trzeba uważać, czasem niestety uczula (czerwone swędzące plamy miedzy palcami !!!!!) , warto i to nie przesada, po robocie posmarować łapy maścią Laticort.I nie lizać pędzelków broń Boże !
Maciek
Awatar użytkownika
Koncerz

Postprzez apper » Wto Sty 16, 2007 9:57 pm

Czy wypalony szkielet z modeliny mogę po "ubraniu" w świeżą modelinę wypiec powtórnie czy masa już tego nie wytrzyma? Chodzi o to czy można wypiekać modelinę więcej niż jeden raz?
pozdrawiam
apper
Awatar użytkownika
apper

Postprzez Koncerz » Wto Sty 16, 2007 11:05 pm

Możesz, tylko nie przesadź z temperaturą.
Temperaturę dobierz sobie eksperymentalnie, nie ma żadnych tabel, instrukcji itp. ale- nie wiecej niż 130- 150 stopni
i nie za długo i raczej do nagrzanego piekarnika,
mniej się odkształci.
Lep golasa i do pieca go !
Tu jest taki koleś przy którym straciłem rachubę, ile go wypalałem, ostatni raz wczoraj :D .

Image

Ale co najmniej raz- golas , dwa- kolcze nogawice , trzy -kiecka, cztery kolczuga i kapotka , pięć- całość z wcześniej wypalanym łbem.
Pięć razy minimum, nogi mu się nieco powyginały i skurczyły, ale to sie jakos dało naprawić.
Jeśli figurka będzie miała dużo drobnych detali, podczas nakładania ich możesz wygrzewać je razem z golasem pod żarówką (co najmniej 75W).
Apper, cała zabawa w próbowaniu, eksperymentowaniu itd.
Pozdrawiam,Maciek
Awatar użytkownika
Koncerz

Postprzez apper » Wto Sty 16, 2007 11:27 pm

Dzięki Koncerz, jesteś nieoceniony :D Próbuję jak narazie metod, które obczaiłem na tym forum. Obiektem mojego eksperymenta jest sierżancina brytyjski z około 1880r. czyli okresu "zulu war", którego próbuję popełnić w skali 90mm. Nie wiem czy nie za trudny obiekt, ale lubię tą tematykę. Jak dorwę się do aparatu to zamieszczę fotki tego co udało mi się zrobić.

P.S. Twoja figurka jak zwykle trzyma poziom. Najbardziej podobają mi się fałdy materiału, które dla mnie ciągle są tajemnicą :cry:
pozdrawiam
apper
Awatar użytkownika
apper

Postprzez Koncerz » Śro Sty 17, 2007 10:15 am

Wstawiam te zdjecia ,żeby nie powstało wrażenie że dobre rady usłyszałem w tramwaju albo przeczytałem w ,,Poradniku Domowym"
W tej figurce fałdy wyszły nędznie, były wygniatane a nie nakładane, nie umiem dłubiąc w fimo wykonać gładkich, nakładanych fałd.Pędzluję, pluję, kremuję i... guzik.Poprawiałem je użwając Apopxie.

Wojna z Zulusami OK, czerwone kurtki, kaski barwione herbatą, karabiny Henry'ego strzelajace pociskami o rozmiarach serdelka, Wzgórza Małej Ręki i takie tam - popieram, rób,będę kibicował, mam The Thin Red Line Fostena z planszą mundurową 24 pułku Warwickshire z bitwy pod Isandlwaną (czyli Wzgórzem Małej Ręki)
Awatar użytkownika
Koncerz

Postprzez apper » Śro Sty 17, 2007 11:33 am

Że dajesz zdjęcia to bardzo fajnie. Wiele można się z nich nauczyć. Nie zmieniaj tego :D Poza tym czytając forum zdążyłem już zaczaić kto jest tu praktykiem a kto "lumisiem" ;) Cenna dla mnie informacja to to, że fałdy lepiej nakładać niż wygniatać. Co do mojego modelu to będzie właśnie sierżant 24 regimentu. Gdybyś miał gdzieś skan tej planszy to byłbym chętny bo jak narazie bazuję głównie na Ospreyu.
pozdrawiam
apper
Awatar użytkownika
apper

Następna

Wróć do Warsztat - figurki

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 8 gości