Baba Jaga

Relacje warsztatowe z budowy modeli figur.

Baba Jaga

Postprzez viltianus » Wto Paź 24, 2006 1:38 pm

W ostatni piątek dotarła do mnie paczuszka od Wojtka Lubicz-Łapińskiego (DZIĘKUJĘ!!! :notworthy: ) ze sklonowaną Babą Jagą.
Baba Jaga jest piękna, zresztą zakochałam się w niej odkąd ją zobaczyłam, jeszcze przed sklonowaniem. Uważam, że wyrzeźbienie takiej twarzy jest nielada sztuką. Wydłubać gładkolicego przystojniaka o obojętnym wyrazie dzioba to dość proste zadanie, ale wyrzeźbić starą, pomarszczoną, charakterystyczną twarz - no, pełen podziw! Zresztą zobaczcie sami.
Zaczęłam babinę malować od razu w piątek, dziś wygląda tak jak poniżej. Mam nadzieję niedługo ją skończyć i pokazać kolejne zdjęcia.
Image Image Image Image Image
Z należytym szacunkiem
Katarzyna Manikowska
Awatar użytkownika
viltianus

Miejscowość: Trójmiasto

Re: Baba Jaga

Postprzez Jacek Spychalski » Wto Paź 24, 2006 7:59 pm

viltianus napisał(a):Uważam, że wyrzeźbienie takiej twarzy jest nielada sztuką. Wydłubać gładkolicego przystojniaka o obojętnym wyrazie dzioba to dość proste zadanie, ale wyrzeźbić starą, pomarszczoną, charakterystyczną twarz

Kasiu , z własnego doświadczenia wiem że jest wręcz przeciwnie : im więcej "charakteru" zawiera w sobie twarz , im więcej ma zmarszczek , im bardziej wydatny nos , kości policzkowe , podbródek itp. Tym łatwiej się ją rzeźbi lub rysuje. Jeśli chodzi o wspomniane przez Ciebie gładkie gębusie , jest znacznie trudniej bo nie ma się czego "uchwycić" .Jeśli postać jest bardzo charakterystyczna ,wystarczy najpierw zrobić te rzucające się w oczy elementy , a następnie dorobić resztę (podobnymi prawami rządzi się karykatura ;o) ) Zresztą sama zapewne to czujesz malując figurki , te gładkie maluje się znacznie gorzej , niż te bardziej "wyrzeźbione" Co naturalnie nie umniejsza w niczym pięknej pracy Wojtka :!:
Czekam na dalsze foty Twojej Jagi i pozdrawiam, oraz życzę powodzenia i zadowolenia przy wykańczaniu tej paskudnie/uroczej damy ! :D

Jacek
ImageImage
Awatar użytkownika
Jacek Spychalski
Uzytkownik usunięty

Miejscowość: Z Miasta Łodzi

Postprzez viltianus » Śro Paź 25, 2006 8:58 am

Jacek, a ja myślałam, że najpierw trzeba zrobić "gładką" czaszkę, potem obłożyć ją w mięśnie i skórę, a dopiero potem dłubać wszelkie zmarszczki i inne nieforemności! Ale ja jestem teoretyk rzeźbiarz, potrafię z bólem i męką ulepić zarost czy włosy, nic więcej :cry:
Absolutną abstrakcją wydaje mi się wierne oddanie zmarszczek, co tak doskonale udało się Wojtkowi.
Masz rację, że twarze "kostropate" maluje się inaczej (sympatyczniej) niż gładkie. Twarz Babuni Jaguni ;o) maluje się niemal sama.
Załączam fotki kolejnego etapu.
Image Image Image Image
Z należytym szacunkiem
Katarzyna Manikowska
Awatar użytkownika
viltianus

Postprzez Jacek Spychalski » Śro Paź 25, 2006 3:38 pm

viltianus napisał(a):Jacek, a ja myślałam, że najpierw trzeba zrobić "gładką" czaszkę, potem obłożyć ją w mięśnie i skórę, a dopiero potem dłubać ....

Zgadza się , manekin jak najbardziej . z tym że to od czego ja zaczynam , nie przypomina raczej czaszki , jest to mniejwięcej owal japy z zaznaczonymi oczodołami i zaczątkiem nosa . ;o)
A Jaga nabiera coraz bardziej wyrazu........ ;o)
ImageImage
Awatar użytkownika
Jacek Spychalski
Uzytkownik usunięty

Postprzez viltianus » Czw Paź 26, 2006 7:56 am

No i babuni etap kolejny.
Powoli kończę się znęcać nad twarzą, nadchodzi czas malowania kwiatuszków na chustce, trzeba też będzie dorobić do jabłuszka, które babunia trzyma w paluszkach, ogonek i zwiędły listek. I ustawić z tyłu kostropatą miotłę.
Z należytym szacunkiem
Katarzyna Manikowska
Awatar użytkownika
viltianus

Postprzez viltianus » Czw Paź 26, 2006 8:29 am

wygląda co prawda trochę na niewyspaną

Czerwone oczka?
Fakt, od paru dni, odkąd mam babunię pod pędzlem, pilnie przyglądam się wszystkim starszym paniom. Nie spotkałam co prawda żadnej o aż tak charakterystycznej urodzie ;o) , ale wiele staruszek ma oczy czerwone jak króliczki. Moja prababcia, żyjąca lat 99, też takie miała. Nie wnikam w przyczyny, po prostu zaobserwowałam i wykorzystuję.
Miotła będzie, choć zabieram się do niej jak pies do jeża. Musi być, bo została zamówiona przez moją Mamę. Jabłuszko w zestawie jest, ale strzeliła mnie głupawka, żeby mu dorobić ogonek i zwiędły listeczek.
W ogóle dzięki babuni (i jej Autorowi) mam od tygodnia prześwietny humor. Uwielbiam takie figurki...
(a w kolejce do malowania czeka Zagłoba z kuflem piwa... :D )
Z należytym szacunkiem
Katarzyna Manikowska
Awatar użytkownika
viltianus

Postprzez KędzioR_vo » Czw Paź 26, 2006 10:46 am

Babuleńka naprawdę świetna :) Malowanie takowej figury to musi być czysta przyjemność...
Z komentarzem poczekam do zakończenia prac, na razie wygląda bardzo ładnie (jak na staruszkę ;) ),a i oczka mi się podobują znacznie :)

PozdRawiam
Image
Awatar użytkownika
KędzioR_vo

Miejscowość: Rumia

Postprzez viltianus » Pią Paź 27, 2006 8:28 am

Babuni etap kolejny.
Ta rzecz, która jej wystaje znad ramienia to na razie, hm, szkielet zarysu miotły :lol: Będzie porządniej, gęściej i mniej czupirzasto. Chustkę wycieniowałam, jest gotowa do malowania kwiatuszków. Twarz już chyba zostawię w spokoju (chyba...) Do pomalowania zostały guziki, jabłuszko, ogonek i listeczek.
Kolejny raport, mam nadzieję że finalny, w poniedziałek.
Z należytym szacunkiem
Katarzyna Manikowska
Awatar użytkownika
viltianus

Postprzez viltianus » Pon Paź 30, 2006 10:20 am

I tak oto prace nad Koszmarną Babunią dobiegły końca.
Image
Troszkę powiększyłam Babuni podstawkę, aby ładnie komponowała się z okrągłą drewnianą "ramką", na której ją osadziłam. Miotłę zrobiłam z gałązek, kijek z kijka, ogonek jabłka z cieniutkiego patyczka, listek z uschniętego listka, przyciętego nożyczkami.
Wojtkowi nieustająco dziękuję za wyrzeźbienie tej pani oraz za powielenie jej, dzięki czemu mogłam ją malować.
Tyle słów. Reszta to obrazki.
Image Image Image Image Image Image Image Image
Z należytym szacunkiem
Katarzyna Manikowska
Awatar użytkownika
viltianus

Postprzez Jacek Spychalski » Pon Paź 30, 2006 1:13 pm

Fajowo Jaga wygląda! :D

Pozdrawiam

J
ImageImage
Awatar użytkownika
Jacek Spychalski
Uzytkownik usunięty

Postprzez Liverrin » Pon Paź 30, 2006 2:03 pm

Babunia jest wspaniała! Najlepsze są te wzorki (kwiatki) na chustce - no po prostu dech w piersiach zapiera! Nie no... po prostu cudownie.
Gratuluję! :D
Moje domeny: figurki (LotR: "Gry strategiczne w Śródziemiu"), motocykle (zapomniana "kraina" ;P).
Awatar użytkownika
Liverrin

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez repmed » Pon Paź 30, 2006 3:23 pm

podziwiam i gratuluję umiejętnosci. :notworthy:
na warsztacie - Tiger I Initial 65%, coś z Guderiana gotowe, ale nie pokazuję, bo się wstydam, sposobię się do żywicy
Awatar użytkownika
repmed

Miejscowość: Koszalin woj. Środkowopomorskie

Postprzez KędzioR_vo » Sob Lis 04, 2006 2:48 pm

Witam!

Miałem skomentować już czas jakiś temu, ale w końcu dopiero dziś zabieram się do ocenki babuni :)

Najpierw powtórzę, że bardzo podoba mi się rzeźba :) Malowanie uważam za dobre, miejscami świetne, jak choćby chusta na głowie z kwiatuszkami - naprawdę udana :) Również piknie wygląda jabłuszko... A i okolice oczu ładnie i naturalnie się prezentują. Tak samo, jak ślepia wiedźmy ;)

Natomiast prawdę rzekłszy, trochę więcej się spodziewałem. Po prostu uważam, że w tej figurze tkwi wielgachny potencjał, który nie został do końca wykorzystany. Malowanie jest dobre i właściwe, ale brakuje mi czegoś, zwłaszcza w związku ze skórą babulenki - zajmuje tak wielką powierzchnię, że mogłaby zostać dopieszczona jakimiś przebarwieniami, krościkami, piegami... Czymś w tym stylu. Ja na figurkach orków w skali 28mm robię takie różne rzeczy, które nadają ich skórze chorowity i odpychający miejscami wygląd, więc przy tej skali uważam, że można było bardziej "uWiedźmić" babcię i nadać jej jeszcze więcej charakteru ;)
Również byłbym za wzmocnieniem cieniowania włosów miejscami...

W skali szkolnej oceniłbym figurkę chyba na 5- ;) Za świetne malowanie, ale z możliwości lepszego ;)

PozdRawiam
Image
Awatar użytkownika
KędzioR_vo

Miejscowość: Rumia

Postprzez viltianus » Pon Lis 06, 2006 9:18 am

KędzioRze - dzięki!
:notworthy:
Że w figurce tkwi potencjał, to się zgadzam. Że ja tego potencjału tylko dotknęłam, też prawda. Liczę, że kolejne osoby malujące babunię pokażą, co naprawdę można z niej wyciągnąć.
Skóra... poważnie rozważałam namalowanie babuni "plam wątrobowych", czy jak tam się fachowo te przebarwienia nazywają. Łaziłam po mieście i podglądałam wszystkie starsze panie ;o) Zrezygnowałam z "uWiedźmiania", bo doszłam do wniosku, że bym babunię niepotrzebnie spstrokaciła, zwłaszcza że uparłam się pomalować chuścinę w drobne kwiatuszki i bałam się, że za dużo tego dobrego na jedną kobiecinę.
Włosy. Stare, naprawdę stare kobiety mają włosy niemal przezroczyste, srebrzyste, bardzo cienkie, z prześwitującą skórą. Wiedźma, jako że jest wiedźmą, powinna je mieć dodatkowo brudne. Prawda jest taka, że przezroczystości włosów póki co namalować nie umiem. :oops:
A jabłuszko, tak gwoli wyjaśnienia, malowałam z żywego wzorca gatunku koksa champion, który to wzorzec po zakończeniu malowania brutalnie pożarłam :lol:
I jeszcze raz wielkie dzięki za wskazówki!
Z należytym szacunkiem
Katarzyna Manikowska
Awatar użytkownika
viltianus

Następna

Wróć do Warsztat - figurki

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 9 gości