[USA, IIWŚ] - Umundurowanie spadochroniarzy U.S. Army

Tutaj dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie figurkowym np jak pomalować paski. Tutaj poruszamy także kwestie mundurów rzeczywistych, ich zastosowania i problemy typu "jak pomalować ten mundur".

Postprzez Scooby » Nie Wrz 12, 2004 8:15 pm

Ja zaryzykowałbym malując kurtki Humbrolem na 83 z odrobinką 94, a spodnie na 94 z kapką 83.
Scooby

Miejscowość: Bydgoszcz

Re: [USA, IIWŚ] - Umundurowanie spadochroniarzy U.S. Army

Postprzez Grzegorz Czwartosz » Pon Maj 22, 2006 12:18 pm

Burbon napisał(a):Mam pytanie: Jaki był kolor mundurów spadochroniarzy U.S.?

To jest wprawdzie pytanie sprzed trzech lat, ale modelarze spadochroniarzy amerykańskich chyba jeszcze się zdarzają, więc należy na przyszłość podkreślić rzecz zasadniczą.

Gdy zadajecie takie pytanie, jak powyższe, a chcecie otrzymać precyzyjną odpowiedź, to piszcie o jaki mundur Wam chodzi, albo o jaki teatr działań wojennych i o jaki okres/operację. Inaczej nic nie będzie z konkretnej odpowiedzi. Nikt nie odpowie, jeśli nie będzie wiedział, czy chodzi o ubiory polowe:

● HBT

● M1941

● M1942

● M1943

Zakres kolorów w powyższych przypadkach waha się od „Olive Drab Shade No. 3” do „Olive Drab Shade No. 7”. Różnie też bywa z fakturą. Pierwsze trzy mundury są głęboko matowe (wykonane z bawełnianego diagonalu lub diagonalu na przemian skośnego), natomiast mundur ostatni, M1943, jest lekko połyskliwy. Taka była w tamtych czasach popelina „Olive Drab Shade No. 7”, z jakiej szyto te mundury.

Pozdrowienia

G. Cz.
Image
Awatar użytkownika
Grzegorz Czwartosz

Postprzez Kornik_69 » Czw Wrz 07, 2006 9:18 pm

Może się przyda (co prawda Normandia,ale Airborne i moja ulubiona dywizja):
ImageImageImageImage
ImageImageImage
ImageImage

Hi Yo Silver

kornik
Image
Image
Awatar użytkownika
Kornik_69

Miejscowość: Częstochowa [K.M. Rozbitek:]

Postprzez mer » Nie Lis 26, 2006 10:58 pm

Witam

Ja w swoich amerykańców z D-Day z zestawu Dragona potraktowałam na początek Mattem H84. Wycieniowałam, mieszając H84 z Mattem H33 [smolisty czarny :) ] oraz Mattem H34 [śnieżno białym]. Ochraniacze - H86 plus cieniowanie mieszajac podstawowy z wyżej wymienionymi kolorami. Oporządzenie - po przejrzeniu stron internetowych i obejrzeniu 2 odcinków Band of Brothres - zdecydowałam, że pomaluję H84 + H67 [znany jako German Tank Grey - czyli szary :) ].
Efekt uznałam za zadowalający.
Naszywki wymalowałam własnoręcznie pędzelkiem o numeracji 0000 [lub też 0/5] i przyznam, że pomimo całej sympatii do 101 DPD, to lepiej malowałomi się naszywkę 82 DPD - i wyszła o wiele efektowniej.
Napisy "US" na oporządzeniu malowałam tym samym pędzelkiem, co naszywki. Użyłam do tego H33.

pzdr
mer
Awatar użytkownika
mer

Miejscowość: Szkocja

Postprzez Paweł Leszczyński » Nie Lis 26, 2006 11:58 pm

mer napisał(a):...Naszywki wymalowałam własnoręcznie pędzelkiem o numeracji 0000 [lub też 0/5] i przyznam, że pomimo całej sympatii do 101 DPD..

Witam płeć piękna ;o) Co do naszywki to nie ma udokumentowanych fotografii że w dniu D były one stosowane w 101. Też się na tym przejechałem.
Pochwal się swoimi pracami :D
Awatar użytkownika
Paweł Leszczyński

Miejscowość: Olesno

Postprzez Kornik_69 » Pon Lis 27, 2006 3:01 pm

Co do naszywki to nie ma udokumentowanych fotografii że w dniu D były one stosowane w 101

Przykro mi Pawle,ale muszę się z tobą nie zgodzić.Naszywki dywizyjne podczas D-day mundurach były.Poniżej przezentuję kilka fotek potwierdzenia:

1. Wizytacja Gen.Eisenhower'a w 502 pułku piechoty spadochronowej 101 DPD - 4 czerwca 1944 roku:
ImageImage
2. II Batalion 506 pps 101 DPD w Ste Marie Du Mont pod koniec dnia 6 czerwca:
Image
3. Mundury żołnierzy kompanii E 506 pps 101 DPD z dobrze widoczną naszywką "Screaming Eagle" starego typu wystawione w Dead Man's Corner Museum w Ste Come du Mont .Te mundury mieli oni podczas kampanii normandyjskiej:
Image

W Ardenach bywało,że żonierze,a zwłaszcza oficerowie,nosili dodaktowe okrycia dla rozgrzania się i takowe płaszcze oraz kurtki nie posiadały naszywek.
Jeśli będą potrzebne jeszcze jakieś fotki,to dajcie znać,a coś podrzucę :)

Pozdrawiam
Kornik
Image
Image
Awatar użytkownika
Kornik_69

Postprzez Paweł Leszczyński » Pon Lis 27, 2006 3:17 pm

Nieprecyzyjnie się wyraziłem :) chodziło mi o flagę US.
Awatar użytkownika
Paweł Leszczyński

Postprzez Kornik_69 » Pon Lis 27, 2006 4:28 pm

A skoro tak,to inna sprawa.Co do naszywek z flagami,to widziałem kilka w Airborne Museum w St Mere Eglise,ale tylko na mundurach 82 DPD i piechoty szybowcowej.Na mundurach 101 DPD takowych nie spostrzegłem.Nawet teraz patrząc na zdjęcia,to zauważam.
Opaski z amerykańską flagą pojawiły się u amerykańskich spadochroniarzy obu dywizji podczas operacji Market - Garden dla lepszej identyfikacji pomiędzy brytyjczykami i amerykanami biorącymi w niej udział.Wiem,że opaski pojawiły się również podczas operacji Varsity.
Image
Image
Awatar użytkownika
Kornik_69

Postprzez mer » Pon Lis 27, 2006 8:31 pm

Kornik_69 napisał(a):(...)

W Normandii to tylko 82 biegała z flagami amerykańskim, natomiast w Holandii obie dywizje.

Paweł Leszczyński napisał(a):Witam płeć piękna

Dziękuję. Miło, że na forach militarno-modelarskich panowie witają mnie ciepło - a nie pokwpiewajaco.

Paweł Leszczyński napisał(a):Pochwal się swoimi pracami

Jeśli znajdę odpowiedni dział ;o) Jak na razie widzę prace w budowie, lub pytania typu "pomocy" ;)
Awatar użytkownika
mer

Postprzez Kornik_69 » Pon Lis 27, 2006 9:37 pm

Dziękuję. Miło, że na forach militarno-modelarskich panowie witają mnie ciepło - a nie pokwpiewajaco.

Mnie osobiście cieszy to,że kobiety również zajmują się naszym hobby-rzemiosłem,historią i militariami.Poza tym nie płeć jest najważniejsza,a Wiedza,Umiejętności,Doświadczenie i Postawy (jak mawiał mój wykładowca zarządzania 8-) ) Tym bardziej jeśli chodzi o oddziały spadochronowe.Czekam niecierpliwie na próbki prac...

W Normandii to tylko 82 biegała z flagami amerykańskim, natomiast w Holandii obie dywizje.

Kilka fotek:
ImageImage
ImageImage

Pozdrawiam
Kornik
Image
Image
Awatar użytkownika
Kornik_69

Postprzez mer » Pon Lis 27, 2006 10:10 pm

Kornik_69 dzięki.
Widzę, że masz naprawdę imponująca kolekcje zdjęć. Sypiesz, jak z rekawa!

Odnośnie samych fotek:
Flagi dla 82 DPD nie były naszywane, jak same naszywki dywizyjne, lecz... "zakładane" jak opaska. Tak więc żołnierz mógł je zdjąć i pewnie tak robili - przecież taką flage pewnie było pięknie widać.

Prawe zdjęcie o góry - to, co ma żołnież na ramionach - ja bym to nazwała "brassard" -tylko jedo brassard a współczesne maja zupełnie inne zastosowanie. Na dzisiejszą brassard naszywa się naszywki - które można zdejmować i zakładac do różnych mundurów - GŁÓWNIE używa tego ACF w wielkiej brytani.
Skoczek z czerwca 1944 założył na siebie mundur który był - mogę pomieszać słownictwo - założył na siebie zaimpregnowaną bieliznę oraz mundur - w razie ataku gazem [mundur był przez to sztywny niewygodny] a brassard miała uciskać niego powyżej łokcia, aby gaz się nie dostał przez rękawy. Nie wiadomo, jak by to działało w praktyce [biorąd pod uwagę, że chodzi rozchełstani pod szyją?]

To tyle odemnie.
pzdr
mer
Awatar użytkownika
mer

Postprzez Kornik_69 » Pon Lis 27, 2006 10:28 pm

Widzę, że masz naprawdę imponująca kolekcje zdjęć. Sypiesz, jak z rekawa!

Archiwalne zbieram już ładnych parę lat,a te muzealne itp... to z tegorocznej wycieczki do Normandii. Trochę się przez dwa tygodnie zrobiło ;o) Nie tylko Airborne...

Flagi dla 82 DPD nie były naszywane, jak same naszywki dywizyjne, lecz... "zakładane" jak opaska

Czy w Normandii też były opaski?Przy wielu mundurach widziałem takie flagi przyszyte do rękawa. Opaski widziałem na fotkach z Market-Garden i u 17 DPD z operacji Varsity.

Skoczek z czerwca 1944 założył na siebie mundur który był - mogę pomieszać słownictwo - założył na siebie zaimpregnowaną bieliznę oraz mundur - w razie ataku gazem [mundur był przez to sztywny niewygodny]

Impregnacja miała chronić również przed ogniem. Spadochroniarze śmiali się,że przynajmniej tą najwazniejszą część mają chronione jak należy :)

Piszesz do nas ze Szkocji? Pewnie również sporo wiesz na temat naszej 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która jest ze Szkocją po części związana...

Hi Yo Silver

Kornik
Image
Image
Awatar użytkownika
Kornik_69

Postprzez mer » Pon Lis 27, 2006 10:49 pm

Kornik_69 napisał(a):Archiwalne zbieram już ładnych parę lat,a te muzealne itp... to z tegorocznej wycieczki do Normandii. Trochę się przez dwa tygodnie zrobiło ;o) Nie tylko Airborne...

A posiadsz zdjęcia polaków z 2 korpusu polskiego?

Kornik_69 napisał(a):Czy w Normandii też były opaski?Przy wielu mundurach widziałem takie flagi przyszyte do rękawa. Opaski widziałem na fotkach z Market-Garden i u 17 DPD z operacji Varsity.

Że to były opaski, to nie dam sobie ręki uciąć - gdzies to przeczytałam. W Holandii na bank były opaski - i prawdopodobnie w Normandii też. Pamiętam z innego forum, bo ktoś kleił hamerykanina w dużej skali i wahał się, czy mu wydrukować flagę amerykańską - jak naszywkę - na ramię, i ktoś mu odradził, bo raz, że 101 nie nosiła w Normandii, a dwa, że flaga była na opasce [na zdjęciach wygląda na "bardzo plastikową"]. Tak więc musi to być plastikowo-pochodna opaska.

Piszesz do nas ze Szkocji? Pewnie również sporo wiesz na temat naszej 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która jest ze Szkocją po części związana...

A ze Szkocji-Kaledoni ;o) O 1 SBS nie widze tutaj w śladu, ale za to na starym urzedowym budynku w Perth jest wywieszona tablica - jedyna taka w mieście! - dziękująca za pomoc ... 1 korpusowi polskiemu. Poza tym słyszałam, że polacy mają spory udział w historii The Black Watch Battalion [ jeden z 3 najsławniejszych batalionów w UK - nawet polacy za czasów Napoleona bili się ze szkotami z tegoż batalionu]. Jaki konkretnie udział? Mogę się tylko domyslać :) Jak na razie sama zagrzewam miejsce w tym batalionie, a w Perth jest cmentarz z grobami polskich żołnierzy.

Currahee!
mer
Awatar użytkownika
mer

Postprzez Paweł Leszczyński » Wto Lis 28, 2006 12:50 am

Opaski były noszone w Normandii. Były robione z zaipregnowanego materiału stąd "plastikowy" wygląd.
Awatar użytkownika
Paweł Leszczyński

Postprzez Kornik_69 » Wto Lis 28, 2006 6:58 am

O 1 SBS nie widze tutaj w śladu, ale za to na starym urzedowym budynku w Perth jest wywieszona tablica - jedyna taka w mieście! - dziękująca za pomoc ... 1 korpusowi polskiemu

Polecam książkę "Rozdarty naród" (Poles Apart.The Polish Airborne at the battle of Arnhem) George'a F. Cholewczyński'ego. Tam jest troche na ten temat.
Image
Image
Awatar użytkownika
Kornik_69

PoprzedniaNastępna

Wróć do Rzeczywiste - figurki

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości