[USA, IIWŚ] - Umundurowanie spadochroniarzy U.S. Army

Tutaj dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie figurkowym np jak pomalować paski. Tutaj poruszamy także kwestie mundurów rzeczywistych, ich zastosowania i problemy typu "jak pomalować ten mundur".

[USA, IIWŚ] - Umundurowanie spadochroniarzy U.S. Army

Postprzez Burbon » Nie Wrz 28, 2003 4:55 pm

Mam pytanie :
Jaki był kolor mundurów spadochroniarzy U.S. ? Robilem zestaw Dragona 6010 w 1/ 35 i na odwrocie była podana kolorystyka (121 humbrola "bazowy" i 120 pasy i material poniżej kolan). Jednak mam wątpliwości co do tego malowania. Mój kumpel mowi, że te mundury miały kolor oliwkowy, podobnie jest na figurce w galerii PWM (skala 1/9). Widziałem też zdjęcia modeli w malowaniu wg. tego pudełka Dragona. Może ktoś rozwieje moje wątpliwości?
Z góry dzięki
Na warsztacie:
1. Blohm und Voss BV 222 1/72 Revell + scratchbuilt
2. Fw-190 D9 1/72 Aca + Part + scratchbuilt

Maciej "Burbon" Paluch
Awatar użytkownika
Burbon

Miejscowość: Lublin

Postprzez Paweł Leszczyński » Nie Wrz 28, 2003 5:27 pm

Nie sugeruj sie tymi nr napudelkach Dragona sa do d... Polecam kolorki Humbrola:
Mundury:
187
72
93
84
83
ale juz z operacji Varsity (zestaw Dragona) to mundurki
159
150
pasy szelki itp. to tez kolory powyzej (procz 159 i 150) w koncu byly parciane. Jak wiadomo roznie to bywalo wiec mundur moze byc np. 84 pas i ladownice 72 a szelki i manierka 187 itp.

Pzdr
Paweł
Awatar użytkownika
Paweł Leszczyński

Miejscowość: Olesno

Re: Umundurowanie spadochroniarzy U.S. Army

Postprzez TomB(raider) » Wto Wrz 30, 2003 9:03 pm

Burbon napisał(a):Mam pytanie : (...)
(121 humbrola "bazowy" i 120 pasy i material poniżej kolan).

Tylko, że Dragon nie podaje kolorów Humbrola. 'H' jest oznaczeniem kolorów Gunze...
Chyba, że źle skumałem o czym piszesz...
Pozdrawiam
Tomek Burdziński

Gdzie leży Autumn?
Autumn leży miedzy Konigsbergiem a Kaliningradem
Awatar użytkownika
TomB(raider)

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Burbon » Wto Wrz 30, 2003 9:08 pm

Fakt podaje w Gunze i ModelMasterze, ale ja sprawdzałem w zamiennikach.
Na warsztacie:

Maciej "Burbon" Paluch
Awatar użytkownika
Burbon

Mundurki US spad

Postprzez Victorius » Śro Paź 01, 2003 11:54 am

Witam
Dobrałem sobie wedłgu Dragona kolor Pactry A 123 Pale Stone i mi nie pasowało...
zacząłem robić różne dziwne rzeczy jak zrobienie wnikacza z khaki a potem przeciagnął jasnym suchym pastelem ...
wyszło co wyszło mam nadzieję że niedługo zobaczycie w galerii.
Victorius
Awatar użytkownika
Victorius

Miejscowość: Jelcz-Laskowice

Postprzez Burbon » Śro Paź 01, 2003 2:50 pm

Z niecierpliwością czekam na galerię twoich figurek ja też podrzucę swoje foty i porównamy :) .
Na warsztacie:

Maciej "Burbon" Paluch
Awatar użytkownika
Burbon

Umundurowanie spadochroniarzy U.S. Army

Postprzez max_olsztyn » Nie Paź 05, 2003 10:01 am

Witaj,
Mam ten sam zestaw i walczę z nim od jakiegoś czasu, niestety bardzo trudno dopasować kolory farb do mundurów. Prawda jest taka, że najczęściej żołnierze ci mieli bardzo zabrudzone mundury i często wypłowiałe więc nie do końca musisz "sztywno" trzymać się kolorów.
Spróbuj je troszkę przybrudzić i zobaczysz, że wyglądają niesamowicie.
Tak na marginesie odsyłam do obejżenia serialu "KOMPANIA BRACI" bo tam wszystko wygląda tak jak być powinno.
max_olsztyn

Miejscowość: Olsztyn

Re: Umundurowanie spadochroniarzy U.S. Army

Postprzez Burbon » Nie Paź 05, 2003 12:57 pm

max_olsztyn napisał(a):nie do końca musisz "sztywno" trzymać się kolorów.

Szczerze mówiąc to ja te figurki już skończyłem dość dawno, ale tak z ciekawości pytałem, żeby w przyszłości nie popełnić błędu.

max_olsztyn napisał(a):Tak na marginesie odsyłam do obejżenia serialu "KOMPANIA BRACI" bo tam wszystko wygląda tak jak być powinno.

Tak właściwie to ja wszystkie odcinki "Kompani" oglądałem, ale tam te mundury są jakieś takie brązowe, może to tylko moje zdanie.
Na warsztacie:

Maciej "Burbon" Paluch
Awatar użytkownika
Burbon

Postprzez max_olsztyn » Nie Paź 05, 2003 1:42 pm

Dokładnie tak!
Jednakże, jeśli sobie przypomnisz, odcinek gdy pierwszy raz skakali we Francji, zobaczysz, ze mieli tam mundury w kolorze oliwkowym, tylko wypłowiałym i trzeba pamiętać iż były to mundury nowe.
Pamiętaj, że w tym serialu dbano o szczegóły w każdym przysłowiowym calu, więc można też polegać na kolorach mundurów jak i ekwipunku osobistym każdego skoczka.
max_olsztyn

Postprzez max_olsztyn » Nie Paź 05, 2003 1:43 pm

Dokładnie tak!
Jednakże, jeśli sobie przypomnisz, odcinek gdy pierwszy raz skakali we Francji, zobaczysz, ze mieli tam mundury w kolorze oliwkowym, tylko wypłowiałym i trzeba pamiętać iż były to mundury nowe.
Pamiętaj, że w tym serialu dbano o szczegóły w każdym przysłowiowym calu, więc można też polegać na kolorach mundurów jak i ekwipunku osobistym każdego skoczka.
max_olsztyn

W sprawie mundurów US

Postprzez Victorius » Wto Paź 07, 2003 2:01 pm

Witam
"Kompanię braci" widziałem tylko pierwszy odcinek.

Kiedyś spotkałem sie z opinią że oliwkowozielone mundury były dopiero od operacji Varsity.
Wydaje mi się że to możliwe. W książce D-Day, od Normandii do Paryża są zdjecia mundurów spad. Zgodzę sie ze są sprane jednak nie uzyskałyby tego "piaskowego" odcienia z oliwkowozielonego ...
Tak mi się wydaje.
Victorius
Awatar użytkownika
Victorius

Miejscowość: Jelcz-Laskowice

Postprzez Zbrozlo » Śro Paź 08, 2003 7:22 am

Przed samą operacją "Overlord" mundury spadochroniarzy były impregnowane jakimś świństwem, które miało chronić ciało przed atakami chemicznymi. Dzięki temu mundury strasznie smierdziały i być może dlatego miały taki odcień? Przez cały okres walk w Normandii spadochroniarze nie zmieniali mundurów, wiec mozna sobie wyobrazić jak one wyglądały po kilku dniach tarzania się w krzakach i błocie. Czy ktos na pewno wie jaki kolor miały te mundury?
Zbrozlo

Postprzez Burbon » Śro Paź 08, 2003 7:27 am

Jeżeli mówicie, że podczas lądowania w Normandii kolor mundurów podchodził pod piaskowy to mi odpowiada (zwłaszcza, że był to mundur lekko zużyty). Z resztą kto mi będzie sprawdzał jaka to farba :?:
Na warsztacie:

Maciej "Burbon" Paluch
Awatar użytkownika
Burbon

Postprzez viltianus » Śro Paź 08, 2003 12:17 pm

Witam.
1. Oprócz różnych fabrycznych różnic w jakości tkaniny, nasyceniu barw, ilości prań, itd., kolor munduru zależy też - to pewnie wszyscy wiecie - od oświetlenia (naturalne/sztuczne, jaśniej/ciemniej). Oglądany w słońcu będzie wydawał się jaśniejszy, pod żarówką ciemniejszy. Kolor widoczny na filmie też zależy od rodzaju taśmy (pamiętacie stare kolorowe zdjęcia z lat 70-tych?), typu telewizora, itd. I zresztą każdy człowiek trochę inaczej postrzega kolory ;o)
2. Wiecie, jak mogły wyglądać mundury po kilku dniach taplania się w błocie? Pewnie wiecie. Kolor praktycznie dowolny, wszystkie odcienie brązu, zielenie i artystyczne plamy od keczupu na gorsie. Czyste ciuchy występowały na defiladach.
3. Amerykańskie wojenne oporządzenie robię mieszając w różnych, dowolnych proporcjach Hu31 z Hu72 lub Hu187, czasem daję kropelkę brązu. Współczesne nieco ciemniejsze.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
viltianus

Miejscowość: Trójmiasto

Postprzez viltianus » Śro Paź 08, 2003 12:18 pm

Witam.
1. Oprócz różnych fabrycznych różnic w jakości tkaniny, nasyceniu barw, ilości prań, itd., kolor munduru zależy też - to pewnie wszyscy wiecie - od oświetlenia (naturalne/sztuczne, jaśniej/ciemniej). Oglądany w słońcu będzie wydawał się jaśniejszy, pod żarówką ciemniejszy. Kolor widoczny na filmie też zależy od rodzaju taśmy (pamiętacie stare kolorowe zdjęcia z lat 70-tych?), typu telewizora, itd. I zresztą każdy człowiek trochę inaczej postrzega kolory ;o)
2. Wiecie, jak mogły wyglądać mundury po kilku dniach taplania się w błocie? Pewnie wiecie. Kolor praktycznie dowolny, wszystkie odcienie brązu, zielenie i artystyczne plamy od keczupu na gorsie. Czyste ciuchy występowały na defiladach.
3. Amerykańskie wojenne oporządzenie robię mieszając w różnych, dowolnych proporcjach Hu31 z Hu72 lub Hu187, czasem daję kropelkę brązu. Współczesne nieco ciemniejsze.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
viltianus

Miejscowość: Trójmiasto

Następna

Wróć do Rzeczywiste - figurki

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości