Pytania od nowicjusza

Tutaj dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie figurkowym np jak pomalować paski. Tutaj poruszamy także kwestie mundurów rzeczywistych, ich zastosowania i problemy typu "jak pomalować ten mundur".

Pytania od nowicjusza

Postprzez Enki » Wto Gru 31, 2013 2:10 am

Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy temat i pierwszy post :) Jestem Radek, mam 23 lata i nie jestem alkoholikiem, ale za to namiętnym fanem Lego i zbieraczem ulotek z filmów :D Zakładam tu konto, ponieważ do swoich hobby chcę dodać tworzenie figurek. Kiedyś pamiętam, że szukałem już informacji na ten temat, przymierzałem się do zakupu materiałów, ale z powodu różnych okoliczności zaniechałem. Ostatnio ponownie ta myśl wróciła i teraz chciałbym już zainteresować się tym poważniej, dlatego też mam do Was kilka pytań. Nie wiem, czy w dobrym dziale, ale chyba nic bardziej adekwatnego nie znalazłem do moich pytań. Dla porządku pytania i zagadnienia ponumerowałem.

1. Po pierwsze to co mnie interesuje - robienie figurek z różnych mas typu modelina. Figurki historyczne, fantasy, karykaturalne, bajkowe.

2. Materiał.
a) Jakich materiałów do samego lepienia/rzeźbienia użyć? Wiem o modelinie, nie pamiętam jednak jak to z nią dokładnie było.
b) Rozumiem, że taka zwykła, szeroko dostępna nadaje się raczej do ćwiczenia, niż już profesjonalnego lepienia? Jakie są jej rodzaje i do czego się głównie nadają?
c) Czym jest żywica modelarska?
d) Jak sprawdzają się inne materiały? Chciałbym, żeby figurki były oczywiście twarde i dość lekkie, a materiał dość łatwy w kształtowaniu.
e) Czy używać różnych materiałów w zależności od wielkości i poziomu detali poszczególnych elementów figurki?

3. Malowanie.
a) Czym malować figurki?
b) Czy podkład zawsze jest potrzebny i z czego go zrobić?
c) Jakie farby są trwałe?
d) Jakich farb używać do efektu matowości figurki, a jakich do efektu połysku?
e) Czy pomalowaną i gotową figurkę pokrywa się jeszcze jakimś zabezpieczeniem?

4. Inne
a) W jaki sposób można zrobić formę. Tzn jeśli chciałbym jednej figurki wyprodukować wiele sztuk to czy istnieje możliwość zrobienia formy, w której odciskałbym w masie całą figurkę? Jak przygotować takie coś, jakich materiałów użyć?
b) Czy da się wykonać za pomocą mas modelarskich elementy-łączenia? Chodzi mi o to, czy w razie potrzeby mogę zrobić figurkę w dwóch połowach, tak żeby jedna połowa miała otwór a druga wystający szpikulec, który ciasno wchodziłby w otwór, łącząc oba elementy figurki bez kleju?
c) Czy używać np. papieru ściernego do wykańczania figurki?

To na tyle moich pytań :) Jest tego sporo i pewnie jeszcze trochę przybędzie. Będzie mi miło, jeśli pomożecie, a kiedy już zacznę się tym zajmować, na pewno odwdzięczę się wstawieniem wyników swoich prac na forum ;) Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Enki

Re: Pytania od nowicjusza

Postprzez OldMan » Wto Gru 31, 2013 4:35 pm

Poczytaj sobie to forum: http://figurki.org/
Awatar użytkownika
OldMan

Postprzez Biskup » Wto Gru 31, 2013 6:38 pm

A więc tak:
1. Po pierwsze to co mnie interesuje - robienie figurek z różnych mas typu modelina. Figurki historyczne, fantasy, karykaturalne, bajkowe.
Bardzo fajny pomysł i będę kibicował.

2. Materiał.
a) Jakich materiałów do samego lepienia/rzeźbienia użyć? Wiem o modelinie, nie pamiętam jednak jak to z nią dokładnie było.
Materiałów jest od groma. Wszelkiego rodzaju mas dwu składnikowych oraz modeli nadających się do rzeźbienia.
b) Rozumiem, że taka zwykła, szeroko dostępna nadaje się raczej do ćwiczenia, niż już profesjonalnego lepienia? Jakie są jej rodzaje i do czego się głównie nadają?
Jeśli chodzi o to co do czego się nadaje to najlepiej jest popróbować i zobaczyć w czym Ci się lepiej pracuje. Zwykła modelina raczej tylko do zabawy bo ma zbyt dużą gradacje.
c) Czym jest żywica modelarska?
Nie mam pojecia, ale pewnie chodzi o żywice do robienia odlewów.
d) Jak sprawdzają się inne materiały? Chciałbym, żeby figurki były oczywiście twarde i dość lekkie, a materiał dość łatwy w kształtowaniu.
Każdy materiał zachowuje się inaczej tak więc poprubować to najlepsza metoda.
e) Czy używać różnych materiałów w zależności od wielkości i poziomu detali poszczególnych elementów figurki?
Zdecydowanie tak. Zobaczysz że z niektórych materiałów niektóre rzeczy wychodzą lepiej i w ten sposób znajdujesz zastosowanie dla nich.

3. Malowanie.
a) Czym malować figurki?
Farbami.
b) Czy podkład zawsze jest potrzebny i z czego go zrobić?
Jest jak najbardziej zalecany. Zrobić nie wiem ale wystarczy go kupić.
c) Jakie farby są trwałe?
Każde zachowują się inaczej. Jeśli będą to figurki do zabawy to zalecam farby samochodowe ceramiczne, ale o dokładnym cieniowaniu i malowaniu zapomnij.
d) Jakich farb używać do efektu matowości figurki, a jakich do efektu połysku?
Lakieru matowego i lakieru błyszczącego
e) Czy pomalowaną i gotową figurkę pokrywa się jeszcze jakimś zabezpieczeniem?
Można lakierem matowym bądz błyszczącym

4. Inne
a) W jaki sposób można zrobić formę. Tzn jeśli chciałbym jednej figurki wyprodukować wiele sztuk to czy istnieje możliwość zrobienia formy, w której odciskałbym w masie całą figurkę? Jak przygotować takie coś, jakich materiałów użyć?
http://bishop-miniatures.blogspot.com/2010/03/robienie-form-i-odlewow.html
b) Czy da się wykonać za pomocą mas modelarskich elementy-łączenia? Chodzi mi o to, czy w razie potrzeby mogę zrobić figurkę w dwóch połowach, tak żeby jedna połowa miała otwór a druga wystający szpikulec, który ciasno wchodziłby w otwór, łącząc oba elementy figurki bez kleju?
Tak da się
c) Czy używać np. papieru ściernego do wykańczania figurki?
Tylko do obróbki zgróbnej, do wykończeniowej trzeba użyć czegoś lepszego i dokładniejszego jak maty ścierne i wata metalowa.
Awatar użytkownika
Biskup

Miejscowość: Łódź

Postprzez Enki » Śro Sty 01, 2014 9:25 pm

Dzięki za zainteresowanie i pomoc ;)

A czy moglibyście mi coś zaproponować, tak ogólnie, nie mówię o podawaniu firm itd, jakie materiały powinienem kupić na początek, aby rozpocząć komfortową pracę? Oczywiście wiadomo, jakaś masa do lepienia, ale coś konkretniej, jaka? Albo jaki rodzaj modeliny? Jakie farby, bo też są różne, co do wykończeń :)
Awatar użytkownika
Enki

Postprzez Biskup » Śro Sty 01, 2014 9:39 pm

Jeśli chodzi o masy rzeźbiarskie to są: Miliput, Magic Sculpt, Green Stuff, Procreat, Aves, Super Sculpey.
A farby to zależy czy akrylowe czy olejne. Jeśli akryl to Vallejo, Life Tone, Citadell, jeśli olejne to Talensa (Rembrandt lub Van Gogh)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Biskup

Postprzez Enki » Śro Sty 01, 2014 10:36 pm

A czy macie może na forum jakiś spis sklepów, w których robicie zakupy, albo czy ktoś jest w stanie polecić jakieś? Wiem, będę pewnie zadawał tu sporo upierdliwych pytań, ale jak tak chodzę i czytam różne wątki to wydaje mi się tego tak dużo.

Biskup, poczytałem Twoją stronę. W artykule o odlewach używasz jakiś maszynerii do tworzenia formy i odlewu, dlaczego aż takie cuda są do tego potrzebne bo jakoś nie dotarło do mnie to, może dlatego że w ogóle nie mam pojęcia co to za maszyny? ;P
Awatar użytkownika
Enki

Postprzez Biskup » Śro Sty 01, 2014 11:03 pm

Ja już dawno nie kupowałem mass bo mam stare zapasy. Część jeszcze kupiony w zagranicznych sklepach.

Jeśli chodzi o komorę to jest wskazana do robienia dobrych form i odlewów.
Awatar użytkownika
Biskup

Postprzez Enki » Śro Sty 01, 2014 11:21 pm

Okej, ale co ta komora robi takiego, że odlew jest dobry? Jestem ciekawy bo do mojego projektu, który chcę w przyszłości realizować potrzebne mi będą formy, ale raczej póki co nie będzie mnie stać na to wszystko.
Awatar użytkownika
Enki

Postprzez Biskup » Czw Sty 02, 2014 6:16 am

Wytwarza ciśnienie albo próżnie by zminimalizować ilość pęcherzy powietrza w odlewach.
Awatar użytkownika
Biskup

Postprzez Enki » Pią Sty 03, 2014 1:07 am

A ile kosztuje taki zestaw? Patrzyłem w internecie to nie wiem czy dobrze szukam, ale z jednej strony jest koszmarnie drogi i kompresor i pompa, a z drugiej strony znalazłem jakieś zestawy, które są podejrzanie tanie w porównaniu z tym co widziałem wcześniej.
Awatar użytkownika
Enki

Postprzez Biskup » Pią Sty 03, 2014 6:15 am

Około tyśiaca.
Awatar użytkownika
Biskup

Wróć do Rzeczywiste - figurki

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość