Malowanie figurek 1/72 tutorial

Tutaj dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie figurkowym np jak pomalować paski. Tutaj poruszamy także kwestie mundurów rzeczywistych, ich zastosowania i problemy typu "jak pomalować ten mundur".

Malowanie figurek 1/72 tutorial

Postprzez koralgol4 » Pon Kwi 11, 2011 2:02 pm

Oto mój tutorial do malowania figurek w skali 1/72 na przykładzie jazdy macedońskiej z IV wieku p.n.e. (figurki Zvezdy). Używam zarówno farb akrylowych jak i olejnych, jednak coraz bardziej cenię sobie farby olejne dla plastyków, które zostały tutaj użyte w większości przypadków.

Zanim przystąpimy do pracy dobrze jest umyć całość wyprasek mydłem z wodą w celu pozbycia się tłustych plam itp. ( najprościej szczotką o miękkim włosiu). Kolejnym etapem jest usunięcie wszelkich niedoskonałości formy, przydadzą się pilniki różnej maści (ja używam mini szlifierki z wymiennymi końcówkami frezów - świetnie się nadaje choć wymaga nie lada wprawy:) )

Teraz podkład, w tym wypadku zastosowałem podkład z czerni akrylowej, spowoduje to, że te miejsca, które mają być zaciemnione są już praktycznie gotowe.
Image

Teraz przychodzi kolej na kolor skóry, stosuję tutaj mieszankę kolorów: skin tone base, siena palona, brown, red. W zależności jaki kolor skóry chcę uzyskać dobieram odpowiednie proporcje "na oko".
Image

Kolejnym etapem jest malowanie dużych powierzchni odpowiednimi kolorami, zawsze lepiej najpierw pomalować większe powierzchnie a potem korygować szczegóły. Nie jest to takie męczące przy dużej ilości figurek gdyż minimalizujemy użycie danej farby do minimum.
Image
Image

Teraz przystępujemy do cieniowania - zasady tutaj nie różnią się niczym od cieniowania większych figurek, miejsca mające być w cieniu pokrywamy rozrzedzoną bardziej lub mniej farbą ciemniejszą bądź ciemniejszym odcieniem farby bazowej danego miejsca. Miejsca wierzchnie rozjaśniamy dokładnie w ten sam sposób tyle, że stosujemy farbę jaśniejszą od bazowej. Malujemy kolejne elementy zbroi oraz uzbrojenie. Pędzlami o cienkim włosiu 5/0, 10/0 malujemy szczegóły
(można też używać ostro zaostrzonych wykałaczek co wymaga ciut większej cierpliwości ponieważ nie zawsze czubek wykałaczki chce malować).
Image
Image
Image

Pozostają już tylko najbardziej wymagające szczegóły. Maluję je specjalnie przyciętym pędzlem lub pędzlem grubości 10/0, w zależności od wielkości szczegółu. Oczy maluję metodą kolor na białko dosłownie tylko dotykając nasączonym pędzlem okolice oczodołów.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Na sam koniec pozostaje już tylko zasadzić jeźdźców na konie oraz zmatowić figurki ( najlepiej masowo aerografem gdyż pędzlem nakładana jest zbyt duża ilość lakieru jak na te maleństwa). Po wyschnięciu lakieru nakładam lakier błyszczący na miejsca, które mają odbijać mocniej światło w większości przypadków chodzi tutaj o elementy uzbrojenia bądź zbroi.
Warto również wymienić grubsze piki na zrobione samemu z drutu. ;o)

Wymiana pik na zrobione samemu z drutu miedzianego:
Image
Image
Image
Image

Oto efekt końcowy po nałożeniu lakieru matowego ( aerograf) oraz błyszczącego na elementy broni i zbroi ( pędzel).
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Ostatnio edytowany przez koralgol4 Pią Paź 07, 2011 11:00 pm, edytowano w sumie 4 razy
Awatar użytkownika
koralgol4

Miejscowość: Silesia

Postprzez grimpow » Czw Kwi 14, 2011 9:26 am

Fajna rzecz, na pewno mi się przyda. Niedługo będę malował ze 12 figurek 1/72 ale z II WŚ.
Miałbym pytanko, czy jak mam żołnierzy w mundurach do pomalowania to lepiej pierw aerografem psiknąć całość kolorem munduru (kolesie z Wermahtu więc cali zieloni) i potem malować pędzelkiem twarze. Czy należy tak jak ty to zrobiłeś, pierw buzia a potem ubranko żeby nie było przebarwień i przebić zielonego potem.

Dodam że pierwszy raz będę malował figurki.

Pozdrawiam.
grimpow

Miejscowość: Warszawa-Kabaty

Postprzez liec » Czw Kwi 14, 2011 3:30 pm

Bardzo fajny poradnik zrobiłeś.
Jeśli chodzi jednak o masową produkcję II wojennych figurek to wydaje mi się, że lepiej jest pomalować podkład, kolor munduru, następnie łapy i twarz, i przejść do szczegółów.
Image
Warsztat:
Storch Pz. IV Commandos 3
Awatar użytkownika
liec

Miejscowość: Chorzów

Postprzez klajus » Pią Kwi 15, 2011 1:14 pm

Piękna inicjatywa - nawet temat został przyklejony.
Ja jednak nic z tego nie wyniosę bo zdjęcia są marne...
Możesz zrobić jakieś lepsze?
Pozdrawiam, Paweł Klaja
http://pawelklaja.blogspot.com
Image
klajus

Miejscowość: Jülich/Niemcy

Postprzez pawełg » Wto Maj 03, 2011 9:16 am

Tą metodą malujesz figurki historyczne , a współczesne jak bundeswera. Masz skuteczny sposób na czyszczenie pędzli z farby,(w miejscu styku włosia z zaciskiem) szczególnie na cienkich pędzlach? Zostawiałem takie pędzle w wodzie z różnymi rozcieńczalnikami nawet do paznokci i to na całe noce i nic. Jak za długo trzymałem, to włosie się rozdzielały.
Awatar użytkownika
pawełg

Miejscowość: podlasie

Re: Malowanie figurek 1/72 tutorial

Postprzez koralgol4 » Śro Cze 08, 2011 5:12 pm

Dzieki za komentarze, całość pracy nad tematem idzie dosyć mozolnie ze względu, że jestem ostatnio trochę zabiegany ale obiecuję wkrótce dokończyć temat.
grimpow napisał(a):Miałbym pytanko, czy jak mam żołnierzy w mundurach do pomalowania to lepiej pierw aerografem psiknąć całość kolorem munduru (kolesie z Wermahtu więc cali zieloni) i potem malować pędzelkiem twarze.
W przypadku figurek, które mają jeden główny odcień taki sam to malowanie aerografem jak najbardziej. Potem dokładnie każdej z osobna pomalować szczegóły, nałożyć cienie i w miarę szybko ( po wyschnięciu wszystkich kolorów) narzucić lakier żeby zabezpieczyć farbę przed odpadaniem tudzież innymi korozjami. Zresztą w trakcie malowania twarzy i tak pobrudzisz sobie nieco mundur ( w tej skali nawet sprawne palce czasem zadrżą) także korekty zielonego nie unikniesz. ;o)

klajus napisał(a):Ja jednak nic z tego nie wyniosę bo zdjęcia są marne...
Możesz zrobić jakieś lepsze?
Hm, przyznam że światło miałem kiepskie (zwykła lampka). Niestety prace poszyły naprzód, a więc fotki pozostaną, fotki końcowe postaram się zrobić lepsze, przy dziennym świetle.;o)

pawełg napisał(a):Masz skuteczny sposób na czyszczenie pędzli z farby,(w miejscu styku włosia z zaciskiem) szczególnie na cienkich pędzlach?
Z pędzlami to jest tak jak piszesz, czyli do końca trudno je wyczyścić, a w szczególności przy nasadce włosi. Ogólnie staram się zawsze mieć pod ręką rozcieńczalniki aby od razu po malowaniu umyć i wytrzeć pędzel ale takie pozostałości zostają. Jedyna rada to kupuj w sklepie dla plastyków tanie pędzle 10/0 (2-3zł), po zepsuciu włosia po prostu wyrzuć lub obcinaj, potem kup następny.
Awatar użytkownika
koralgol4

Miejscowość: Silesia

Re: Malowanie figurek 1/72 tutorial

Postprzez AliensGroup » Pią Cze 10, 2011 11:48 am

świetna robota :) na pewno się przyda, zwłaszcza, że nie udane próby na początku potrafią skutecznie zniechęcić. Z czymś takim będzie o wiele łatwiej ;)
AliensGroup

Wróć do Rzeczywiste - figurki

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości