Łagodne linie przejścia koloru - pytanie

Tutaj dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie figurkowym np jak pomalować paski. Tutaj poruszamy także kwestie mundurów rzeczywistych, ich zastosowania i problemy typu "jak pomalować ten mundur".

Łagodne linie przejścia koloru - pytanie

Postprzez Bonhart » Sob Mar 05, 2011 10:09 am

Mam pytanie do "malarzy" figurek. Czy jest jakiś uniwersalny, prosty sposób na złagodzenie linii przejścia koloru? Chodzi mi o to czy są jakieś techniki lub gotowe specyfiki, polegające na przemalowaniu całej figurki lub jej elementu w skutek czego uzyskamy przygaszone kolory i łagodniejsze przejścia kolorów (różnych odcieni tego samego koloru)?
Awatar użytkownika
Bonhart

Miejscowość: Nowy Dwór Gdański

Postprzez liec » Sob Mar 05, 2011 10:15 am

Ciekawym jak taki specyfik miałby działać.
Image
Warsztat:
Storch Pz. IV Commandos 3
Awatar użytkownika
liec

Miejscowość: Chorzów

Postprzez Bonhart » Sob Mar 05, 2011 11:29 am

Przytłumić/stonować kolory, tak żeby granica między nimi była mniej widoczna. W pojazdach stosuje się washe, filtry i inne zabiegi w skutek czego przejścia pomiędzy kolorami stają się płynniejsze. Sprawdza się to na dużych powierzchniach, na małych chyba nie.
Awatar użytkownika
Bonhart

Postprzez Kicuś » Sob Mar 05, 2011 11:54 am

Poszukaj w wątku rollingstones'a o malowaniu figurek z Wietnamu. Pisałem tam o Glaze Medium Vallejo.
Awatar użytkownika
Kicuś

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez Bonhart » Sob Mar 05, 2011 12:43 pm

Dzięki Kicuś. Czytałem ten temat jakiś czas temu i uleciało to z mojej pamięci. Pozostaje nabyć specyfik i wypróbować go samemu.
Awatar użytkownika
Bonhart

Re: Łagodne linie przejścia koloru - pytanie

Postprzez robert.bednarczyk » Pią Mar 18, 2011 1:44 pm

Bonhart napisał(a):Mam pytanie do "malarzy" figurek. Czy jest jakiś uniwersalny, prosty sposób na złagodzenie linii przejścia koloru? Chodzi mi o to czy są jakieś techniki lub gotowe specyfiki, polegające na przemalowaniu całej figurki lub jej elementu w skutek czego uzyskamy przygaszone kolory i łagodniejsze przejścia kolorów (różnych odcieni tego samego koloru)?

Witam. Nie wiem czo dobrze rozumiem Twoje pytanie ale ja jeśli chodzi o malowanie figurek nawet w skali 1/48, do wszelkiego rodzaju tonowania kolorów stosuję po prostu aerograf z dyszą 0,2 mm, z bardzo mocno rozcieńczoną farbą jaśniejszą lub ciemniejszą niż malowana powierzchnia w danym miejscu. Efekt ten często uzupełniam poprzez delikatne wcieranie pędzelkiem suchych pigmetów. Finalnie zawsze każdą figurkę maluję aerografem bezbarwnym lakierem - najczęściej matowym, a później poprawiam satyną (już tylko pędzelkiem) elementy skórzane czy metalowe, które wg pierwowzroru nie miały być matowe. Jeśli natomiast chodzi o łagodne przejście różnych kolorów np plam kamuflażowych na mudurze sprawa jest tym trudniejsza im mniejsza figurkę malujemy. Generalnie rozmycie krawędzi kolorów uzyskuję poprzez wykonanie szablonu (może być papierowy i umieszczenie go 2-3 mm nad malowaną powierzchnią. Ten dystans uzyskuję poprzez przyklejenie od spodu szablonu wałeczków dystansowych, które zwijam z taśm maskujących (niektórzy koledzy używają odtłuszczonej plasteliny). Oczywiście ta metoda da efekt tylko przy nanoszeniu plam kamuflażowych aerografem. Przy figurkach w skali 1/16 czy 1/32 to z całą pewnościa zadziała, jednak przy 1/48 nie próbowałem i myślę , że byłoby to niemal niewykonalne.
Taką metodę stosuję także do uzyskiwania łagodnych krawędzi plam kamuflażowych na samolotach czy pojazdach. W moim przekonaniu jest ona najskuteczniejsza, gdyż malowanie aerografem z wolnej ręki może jednak skończyć się porażką. Malowałem tak w jednym przypadku plamki na Me 163 i dziś zrobiłbym to inaczej.

Pozdrawiam. Robert Bednarczyk - Lublin.
robert.bednarczyk

Wróć do Rzeczywiste - figurki

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości