Jakie farby do malowania figurek(twarze)?

Tutaj dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie figurkowym np jak pomalować paski. Tutaj poruszamy także kwestie mundurów rzeczywistych, ich zastosowania i problemy typu "jak pomalować ten mundur".

Re: Co trzeba jeszcze

Postprzez drtekla » Wto Kwi 06, 2004 4:30 pm

Piotr Czyż napisał(a):Witam,

Co potrzeba:
1. Rozpuszczalnik wystarczy zwykły;
2. Pędzle (dokładnie tak jak PAT pisze), z drugiej strony u mnie powstają smugi niezależnie czy maluję suchym, czy mokrym pedzlem; Fakt, że do wygładzania tych smug to tylko suchy pedzel się nadaje.
3. Wybór koloru białego dla mnie wydaje się kluczowy - wiadomo - biały służy do rozjasniania kolorów :) - tak jak już pisałem - farby olejne mają niesamowite właściwości i wcale nie jest wszystko jedno jakim białym np. sienę paloną rozjaśnimy - może trochę to demonizuję ;) - ale ja do uzyskania odpowiedniego koloru skóry to chyba ze cztery białe wypróbowałem.
4. Dużo cierpliowości i dziennego światła.
5. Musisz się spodziewać, że taki model pomalowany olejno długo wysycha.

Piotr

Witam
Po pierwsze nie chcę nikogo urazić ani się wymądrzać
Mam nadzieję że kolega Piotr nie będzie mi miał za złe że użyłem jego postu
Przedstawię tylko moje zdanie i doswiadczenia a nie zamierzam nikogo krytykować

Ad 1 Ja np nie używam rozpuszczalnika a olejku terpentynowego albo oleju lnianego

Ad 2 Pędzle tylko suche mokrymi sciągniesz cały pigment z powierzchni i moim zdaniem nic nie zdziałasz

Ad 3 Biały oczywiście służy do rozjaśniania kolorów ale wiele kolorów leopiej rozjaśniać innymi kolorami np zielony żółtym a najlepiejk takimi z których powstają jeżeli to możliwe

Ad 4 Cierpliwość na pewno potyrzebna Ale do tej pory malowałem głównie przy lampce w nocy i jakoś mi wychodzi

Ad 5 A owszem dlugo olej schnie ale weż aerograf i polakieruj matowym lakierem akrylowym i zaraz potem możesz spokojnie na tym malować

Mam nadzieję że nikogo nie uraziłem

PS Skoro kolega jest za granica niech tam kupuje farby i inne potrzebne rzeczy
Na pewno będzie taniej a i wybór dużo większy
Pozdrawiam Rafał
Rafał Tefelski "DRTEKLA"
Figurki 54mm i popiersia
Awatar użytkownika
drtekla

Miejscowość: Białystok

Postprzez PAT » Wto Kwi 06, 2004 4:52 pm

Mam nadzieję że nikogo nie uraziłem

:)
to zabawne, ale ludzie obawiaja sie odpowiadac, z obawie przed rozpetaniem burzy... Zakladam ze co mniej smieli nigdy nawet nie zadadza pytania. Cos tu chyba nie tak...

A zeby nie bylo nie na temat:
wydaje mi sie ze z olejami jest tak samo jak z kazdym innym rodzajem farby- kazdy ma swoja metode, i swoje patenty. Jak ktos zaczyna od nowa, to czesciowo sie wzoruje, a czesciowe sam kombinuje, i juz jest cos innego, nowego, czasami gorszego, czasami lepszego...

Idac tym tropem, i nawiazujac do tego co wyzej- nie ma sie co obrazac albo poruszac, ze ktos ma inne metody :)

no tak? :)

z modelarskim pozdrowieniem

[/quote]
-----------------------------------------------
PAT
Awatar użytkownika
PAT

Miejscowość: Warszawa

Postprzez drtekla » Wto Kwi 06, 2004 5:11 pm

Witam
Pisałem o tym tylko dlatego że cytowałem kolege Piotra co mogło spowodować niesmak
A że każdy ma swoje zdanie to oczywiste ja maluję tak a ktoś inny może inaczej Ale to już jego sprawa i nie zamierzam na siłe tego zmieniać Napisałem ten post z myślą że to się komuś przyda
I po prostu nie chciało mi się potem czytać jakiś kretyńskich komentarzy odnośnie sformuowań których użyłem więc sformułowałem go tak żeby nie było tematu Ale widzę że zawsze do czegoś można się przyczepić :)
Pozdrawiam Rafał
Rafał Tefelski "DRTEKLA"
Figurki 54mm i popiersia
Awatar użytkownika
drtekla

Miejscowość: Białystok

Postprzez Victorius » Śro Kwi 07, 2004 12:21 pm

Ja to wszystko zwalam na przedświąteczną nerwówkę ... :o)

A w sprawie oleji:

Już widzę że są nie dla mnie.
Co prawda nikt nie pisał czy mocno śmierdzą ale warunek żeby przy świetle dziennym jest dla mnie nie do spełnienia - maluję przeważnie wieczorkami tak wiec odpada.

Niech żyją akryle ! :o)
Victorius
Awatar użytkownika
Victorius

Miejscowość: Jelcz-Laskowice

Postprzez caramba » Śro Kwi 07, 2004 3:04 pm

Piotr Kukowski napisał(a):A w sprawie oleji:

Już widzę że są nie dla mnie.
Co prawda nikt nie pisał czy mocno śmierdzą ale warunek żeby przy świetle dziennym jest dla mnie nie do spełnienia - maluję przeważnie wieczorkami tak wiec odpada.

Niech żyją akryle ! :o)

oleje artystyczne - nie smierdza, przynajmniej Talensy - maja tylko specyficzny zapach oleju...

a jesli chodzi o malowanie przy swietle dziennym - nie ma to zadnego znacznia - ja generalnie maluje moje figurki dopiero wieczorem albo w nocy.... trzeba sie tylko zaopatrzyc w dobra lampke....

pozdr
Marcin
Awatar użytkownika
caramba
Dobry Duch PWM

Postprzez Marek » Czw Kwi 08, 2004 12:53 pm

Dziekuje za odpowiedz.

Co do pomyslu zakupu farb na miejscu, to rzeczywiscie postanowilem kupowac farby przez internet (musze tylko zdecydowac sie na oleje, lub akryle, ale to juz chyba moja prywatna decyzja :) ). Natomiast zakup tutaj (W.Brytania) innych "gadzetow" jest co najmniej o 10-20% drozdzy od cen krajowych. Takze figurki sa drozsze, choc niewiele i wszystko zalezy od kursu funta...
/Marek

Na warsztacie:
- Projekt "Madagaskar"
Awatar użytkownika
Marek

Miejscowość: Gdansk

Postprzez gluciooo » Wto Lip 11, 2006 9:23 pm

a winsor & newton jak one sie maja do talensa??
Na warsztacie:
Francja '40
Panzerjager
Awatar użytkownika
gluciooo

Miejscowość: Się biorą dzieci??

Postprzez mer » Nie Lis 26, 2006 11:13 pm

Sorry za odkopanie tematu.

Czytając [ponownie o tym wspomianm] fora i porady, widzę, że Ci co radzą, to wspominają często i gęsto o farbach olejnych artystycznych. na taki pomysł przewalałam oczami, czytając o tym, że a to farba długo schnie, a ile to mieszanek, a ile cieni, a ile śladów po pędzelku - i na koniec, żeby dobić modelarza - gęba naszego żołnierza świeci się jak... wiadomo co.

Sama próbowałam na początku nieco zmyślnego sposobu - mieszałam jakiś super świecący różowy Humbrola z jasnym żółtym - matowym. Efekt był wręcz mizerny, bo i twarz się swieciła, i ochota na podziwanie figurki przechodziła. Tak było do momentu aż nie byłam zmuszona dobrac kolorów na stronie internetowej, na której można było dostać TYLKO farbki Revella [nie wiem czemu, ale w UK jakoś ciężko mi dorwać Humbrole w internecie - oprócz ebayu]. Kupiłam między innymi REVELLA nr 17. Miał to być beżowy-coś, ale jak otworzyłam puszeczkę, to stwierdziłam, że to idealna farbka do malowania w ogóle skóry człowieka.

Tak więc od tatmej pory moją bazą do skóry jest Revell 17. Tam, gdzie pyski moich niemców Heinzów Krausów są bledsze - dodaję do 17 Humbrola 34[biały] - tam, gdzie zarumienione - H60 [czerwony].
Przyznam, że cieniowanie wychodzi ładne - i oczywiście nic się nie świeci i nie specjalnie widać ruchy pędzla.

Wady tego są takie, że Revell słabo ma się do mieszania z Humbrolem - nigdy więcej nie wymieszam tych dwóch firm do malowania munduru. Ale w malowaniu twarzy jest wszystko ok. Twarzy figurki nie wychodzi tyle interesująco, jeśli nasz dumny szwab jest w okresie letnim - a w każdym razie tam, gdzie nie ma trzaskającego mrozu. Tak więc mój Tamiyowiski Tank Crewman wyszedł po przyzwoicie.
Przy malowaniu R17 nie można się też ślimaczyć - móże to tylko w moim przypadku - ale Revell lubi szybko schnać - ja jestem przyzwyczajona do Humbrola i raczej mnie to drażni.

Za to mój Dragonowski Szczęśliwy Shutze z lasów Ardeńskich - z podkrążonymi oczami [oprócz R17 + H60 dodałam naprawdę szczyptę H33 [czarny] przez co wyszedł lekki bord], zaczerwienionym nosem i bladymi polikami wyszedł ciekawie [różna gra barw]. Gdy tak sobie podsychało, wymazałam mu bródkę i szcześliwie zmarźnięte policzki z super rozcieńczonym H67 [szary] - i wyszedł zarost.

Mam nadzieję, że to pomoże :)
pzdr
mer
Awatar użytkownika
mer

Miejscowość: Szkocja

Poprzednia

Wróć do Rzeczywiste - figurki

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości