Malowanie szkieł - gogle

Tutaj dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie figurkowym np jak pomalować paski. Tutaj poruszamy także kwestie mundurów rzeczywistych, ich zastosowania i problemy typu "jak pomalować ten mundur".

Malowanie szkieł - gogle

Postprzez illbethere » Czw Kwi 23, 2009 10:11 pm

Witam,

Mam problem z pomalowaniem goglii amerykańskich żołnierzy z obecnego konfliktu w iraku.
Chodzi mi mianowicie o same szkła, jak uzyskać efekt przezroczystości jak również oczywiście odbicia przykładowo nieba ?

Dziekuje z góry za wszystkie rady :)

Pozdrawiam :)
illbethere

Miejscowość: Kraków

Postprzez Badger » Czw Kwi 23, 2009 10:29 pm

Spróbuj farbami typu clear. Powinieneś uzyskać taki efekt malując clearem element przeźroczysty.
Pozdrawiam Jacek Cieślak - spad

ImageImage
Awatar użytkownika
Badger
Dobry Duch PWM

Postprzez illbethere » Pią Kwi 24, 2009 7:38 am

niestety calość pokryta jest plastikiem, tzn. jest to cały odlew goglii. Próbowałem clearem humbrola i białym podkładem, niestety efekt końcowy mnie nie zachwycił.
Spróbuje jeszcze raz z innym clearem i jakimś srebrnym podkładem.
illbethere

Postprzez marasenha » Pią Kwi 24, 2009 9:27 am

Siema. Też mam podobny problem. Próbowałem kiedyś zrobić imitację szkła dając kropelkę "Kropelki" :) i po zaschnięciu trochę błyszczało jak szkło ale i tak to średnio wyglądało.
wielu myśli jestem dupkiem kto nim jest tylko Bóg wie
marasenha

Miejscowość: Kraków Nowa Huta

Postprzez blackrider » Czw Gru 24, 2009 10:18 pm

Dobrym pomysłem jest pomalowanie dna googli na kamuflaż hełmu a następnie stopić kawałeczek przeźroczystego plastiku (lub jak kto woli przylutowac :) ) Ale wtedy nie będą one w 100% przeźroczyste.
Pozdrawiam Black Rider
Awatar użytkownika
blackrider

Miejscowość: Kłodzko

Re: Malowanie szkieł - gogle

Postprzez pudelmetal » Wto Lis 15, 2011 9:24 pm

Witam, też miałem z tym zonka. Mój patent - cieniutkie warstwy rozwodnionego vikolu, jak jedna zaschnie to delikatnie nanieść następną. Potem gloss varnish vallejo - i do przodu. Tylko należy uważać z warstwami, coby nie przesadzić :O
Figurki 1/72. Tylko :D
Awatar użytkownika
pudelmetal

Re: Malowanie szkieł - gogle

Postprzez robert.bednarczyk » Śro Lis 16, 2011 1:51 pm

Witam. To temat rzeka, a sposobów jest wiele - jedne lepsze inne gorsze. Zastrzegam od razu, że nie uważam bym miał patent na wszystkie mądrości świata więc przedstawiam koncepje wynikające z moich doświadczeń.

1/ w skali 1/35 wykonałem figurkę amerykańskiego pancerniaka z Dragona - gogle rozwierciłem, tak, że w miejscu szybek były dziury, pomalowałem, na krawędzie naniosłem minimalną ilość kleju cyjanoakrylowego, na który przykleiłem folię do pakowania żywności (bardzo cienką, elestyczną i rozciągliwą). Następnie pomalowałem "ramki" właściwym kolorem, przykleiłem i gogle były jak gogle tylko w skali. Uważam, że patent ten można spokojnie stosować także w goglach odlanych razem z hełmem czy inną "czapeczką".

2/ w skalach mniejszych - w moim przypadku to ostatnio wyłącznie 1/48 wiele zależy od jakości odlewu figurki -rzadko w tym przypadku gogle stanowią orębny element - bywa, że gogle rozwiercam, "wnętrze" maluję kolorem np hełmu nieco ciemniejszym, zwłaszcza przy brzegach i zapuszczam lakier bezbarwny Gunze Mr Color serii C - efekt jest ok. choć ostatnio stwierdziłem, że zamiast lakieru lepszy jest rozcieńczony odpowiednio klej Gunze do elementów przeźroczystych - o takie coś
http://www.gunze.pl/go/_info/?user_id=MJ-198&lang=pl
Zapweniam, że warto go kupić bo jest rewelacyjny przede wszystkim do klejenia kabin.

3/ przy dobrych lub bardzo dobrych figurkach 1/48 nie rzeźbię gogli - ich "wnętrze" maluję kolorem hełmu czy hełmofonu, przyciemniam farbą valejo krawędzie przy ramkach, środek lekko rozjaśniam, na następnie daję na "szkła" lakier błyszczący Gunze.

Każdy z opisanych sposobów daje dobre efekty, choć nr 1 zdecydowanie najlepsze, jednak w małej skali to spore wyzwanie.
Zdecydowanie natomiast odradzam do zakraplania gogli kleje cyjanoakrylowe - one na ogół wysychają nie tworząc ładnej jednolitej powierzchni. Wikolu nie próbowałem ale on jest ze swej istoty biały więc sądzę, że tak zrobione gogle nie będą dawały efektu głębi. Pozdrawiam. RB.
robert.bednarczyk

Wróć do Rzeczywiste - figurki

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość