Malowanie żołnierzy września

Tutaj dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie figurkowym np jak pomalować paski. Tutaj poruszamy także kwestie mundurów rzeczywistych, ich zastosowania i problemy typu "jak pomalować ten mundur".

Postprzez Sławek » Nie Sty 11, 2004 10:16 pm

Proponuje poszukac stron Polskich grup rekonstrukcyjnych z tamtego okresu. Przewaznie maja jakies fotki, nawet w kolorze

To ja już wolę się przejechać do Muzeum Wojska Polskiego :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sławek

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » Pon Sty 12, 2004 12:24 am

Sławek napisał(a):To ja już wolę się przejechać do Muzeum Wojska Polskiego :)
Pozdrawiam

Kazdy pewnie by wolał, ale nie kazdy tez może. Poza tym, z polskim sprzętem i umundurowaniem wrześniowym jest przefiez takj, ze jest tego jak na lekarstwo. Tak sobie myśle, ze ktos, kto ma wiedze szersza na ten temat, i doświadczenie w doborze kolorów, to mógłby poświecić tyroche swego czasu ku dobry wspólnemu i napisac krótkic tekścik na PWM- do działu figurki

Kamil
Image

Idzie Grześ przez wieś, worek porad niesie, jak mu przypierdolę to się nie podniesie.
Awatar użytkownika
Kamil Feliks Sztarbała

Miejscowość: No Man's Land

Postprzez Sławek » Pon Sty 12, 2004 8:34 pm

Kazdy pewnie by wolał, ale nie kazdy tez może. Poza tym, z polskim sprzętem i umundurowaniem wrześniowym jest przefiez takj, ze jest tego jak na lekarstwo. Tak sobie myśle, ze ktos, kto ma wiedze szersza na ten temat, i doświadczenie w doborze kolorów, to mógłby poświecić tyroche swego czasu ku dobry wspólnemu i napisac krótkic tekścik na PWM- do działu figurki

Dobrze. Jak już tam dotrę, to obiecuję złapać "języka". --> Coś napiszę do działu figurki.
Pozdrawiam
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek

Postprzez Victorius » Wto Sty 13, 2004 9:13 am

Sławek napisał(a):Dobrze. Jak już tam dotrę, to obiecuję złapać "języka". --> Coś napiszę do działu figurki.

"Lapię" Cię za słowo. i cierpliwie czekam :o)

Myślę też że nawet fotki z Muzeum Wojska Polskiego [za jego zgodą oczywiście] na PWM byłby mile widziane.
W tej chwili na PWM jest kilka fotek z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i pola Bitwy nad Bzurą:
http://www.modelarstwo.org.pl/figurki/d ... index.html
oraz, nie związane z powyższym tematem:
Kompania woltyżerów pułku 2-go piech. Xsiestwa Warszawskiego
http://www.modelarstwo.org.pl/figurki/d ... index.html
Ta ostatania miała być rozbudowywana ale Przemysław Decewicz - autor zdjęć przerwał współpracę. Być może po prostu nie ma czasu, ale ja już więcej pisać do niego nie będę bo litery na klawiaturze starłem. Nawiązałem nawet kontakt z I kompanią z Rygi ale odesłali mnie do W-wy.

W każdym razie każda tego typu współpraca mile widziana
Victorius
Awatar użytkownika
Victorius

Miejscowość: Jelcz-Laskowice

Postprzez persival_proctor » Wto Sty 13, 2004 4:21 pm

Z tezą, że mundurów jest mało to się nie zgodzę. Warto 'kopsnąc' się do teatru, a njlepiej szkoły filmowej w łodzi czy czymś takim. Mundur można za nieduże pieniądze wpożyczyć. Pamiętam, że do jakiegoś szkolnego przedstawienia wypożyczylismy z jednego zkrakowskich teatrów kompletny mundur oficra z '39 i równie kompletny mundur austryiacki z IWŚ. Oba miały stęple, metki. Syćko jak cza. Na razie to mogę wam napisać o guzikach :) bo tyle zostało z munduru mojego pradziadka
PZDRV 8-)
Awatar użytkownika
persival_proctor

Miejscowość: Kraków

Postprzez Sławek » Wto Sty 13, 2004 8:41 pm

Myślę też że nawet fotki z Muzeum Wojska Polskiego [za jego zgodą oczywiście] na PWM byłby mile widziane.

02/01/2004 robiłem w M(uzeum) W(ojska) P(olskiego) fotki pożyczonym cyfrowym HP. Celem mojego wypadu była broń strzelecka: Misiny i Polskie BARy cyli Browning wz.28.
Ponieważ cały sprzęt znajdowal się za szybami... kiepsko to wyszło. :cry:
Dodatkowym problemem jest robienie zdjęć bez lampy i z "ręki". Jak wyszarpię jeden dzień urlopu to zabawię się w dziennikarza. W planach zdjęcia hełmów czeskich, węgierskich, szwedzkich (tych podobno nie ma w MWP), włoskich i małe co nieco z I WW (niemieckie i austro-węgierskie).
Ogólnie to co na tej stronie:
http://www.mosin-nagant.net/Finn-Helmets.html
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sławek

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » Wto Sty 13, 2004 8:45 pm

Sugeruje wcześniej zrobić wypad do muzeum, do działu edukacyjnego lub szkoleniowego (nie pamietam nazwy) i umówić sie na sesje zdjęciową. Myślę, ze jak dobrze zakombinujesz, to szyba mioże zniknąć..:)
powodzenia
Image

Idzie Grześ przez wieś, worek porad niesie, jak mu przypierdolę to się nie podniesie.
Awatar użytkownika
Kamil Feliks Sztarbała

Miejscowość: No Man's Land

Postprzez Sławek » Wto Sty 13, 2004 8:57 pm

Sugeruje wcześniej zrobić wypad do muzeum, do działu edukacyjnego lub szkoleniowego (nie pamietam nazwy)

Oświatowego :) .
Wszystko zależy od tego kiedy pan X pracuje i ma więcej czasu dla osób z zewnątrz. A wtedy życie staje się łatwiejsze :) .
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sławek

Postprzez Widd » Nie Lut 18, 2007 2:12 am

Co do malowania hełmów, to muszę powiedzieć, że technika jest ciekawa.

Image

Po pierwsze polskie hełmy nie mogą świecić!!! Dziś świecą w muzeach, bo farba odpadła. Dla celów hełmu wz.31 opracowano specjalną mieszankę lakieru z grudkami korka (próby z trocinami, na wzór amerykański i brytyjski nie wyszły pomyślnie). Lakier przygotowały Zakłady Przemysłowo - Chemiczne "W.Karpiński i M.Leppert" w Warszawie. Powierzchnie opatentowano pod nazwą "Salamandra".

KOLORY HEŁMU:
- Dla piechoty malujecie na oliwkową zieleń.
- Dla hełmów, które nie przeszły prób i wysyłano je dla OPL kolor szary lub szaro-zielony - tu może nie być Salamandry, bo nie wszystkie miały.
- Dla policji hełm miał kolor khaki, ale muszą mieć orła!
- Dla wartowników 1 Pułku Lotniczego kolor błękitny
- Dla Straży Granicznej oliwkowo - zielony, ale z orłem

Image
Strażnik Graniczny w 1939 roku

Salamandrę uzyskujecie w następujący sposób, oczywiście dla 1:35. W większych skalach można miksować korek :)
1.Pomaluj hełm na odpowiedni kolor
2.Po pewnym czasie (5 minut?), gdy farba utraci wilgotność i nadal jest delikatna chwytam za hełm i lekko! go obracam w palcach, tak aby odcisk nie był wyraźny, ale powierzchnia się postrzępiła.
3. Stalowym kolorem robie uszkodzenia na krawędziach

A oto schemat hełmu :)

Image
Image

Obecnie robię dioramę z obrony Warszawy 1939 pt: "Panie Kapralu! Tanki!" A oto pierwsza figurka :) Jeszcze nie polakierowana i bez saperki i bagnetu oraz bez paska na broni.

Image
Awatar użytkownika
Widd

Poprzednia

Wróć do Rzeczywiste - figurki

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości