Strona 1 z 1

Polistyren ?? tworzywo do robienia modeli :)

PostWysłany: Pon Maj 17, 2004 11:52 am
przez Marcin Kawałek
ostatnio zostałem zapytany jaki wzór chemiczny ma tworzywo z którego robi się modele plastikowe i mnie zatkało bo właściwie to wiem tylko że to polistyren (a właściwie to nie wiem na pewno :) :oops: bo szukając w inecie znalazłem co najmniej kilka rodzajów polistyrenu niekóre wysokoudarowe niektóre modyfikowane jakimiś kauczukami itp. :shock: :? 8-) a z czego właściwie robi się modele plastikowe to nie wiem :) a może by wypadało wiedzieć :) :oops:
jeżeli to jest moja ignorancja to wybaczcie 8-) ;o)

PostWysłany: Pon Maj 17, 2004 4:01 pm
przez Aleksander
Powiem szczerze, też nie wiem :oops: , ale jakoś daje się z tym żyć ... :lol: . Może jakiś chemik będzie wiedział ?

PostWysłany: Pon Maj 17, 2004 7:28 pm
przez mionch
Kiedyś ktoś przy okazji pisania o kąpieli w kreciku pisał, że każda firma ma własną recepturę, czyli chyba każda używa innego polistyrenu... ;o)

Pozdrawiam

PostWysłany: Pon Maj 17, 2004 7:56 pm
przez Piotr Dmitruk
Jak sama nazwa wskazuje, jest to polimer styrenu, a tego wzór znałem z liceum, ale zapomniałem. Dzięki Googlowi przypomniałem sobie, że jest to winylobenzen C6H5-CH=CH2. W procesie polimeryzacji zapewne łączy się tymi dwiema "rączkami", a reszta to kwestiw różnych dodatków

PostWysłany: Pon Maj 17, 2004 10:08 pm
przez Marcin Kawałek
he he :) nigdy nie lubiłem za bardzo chemii :) bleee ;o)

PostWysłany: Wto Maj 18, 2004 8:36 am
przez Douglas
Piotr Dmitruk napisał(a):Jak sama nazwa wskazuje, jest to polimer styrenu, a tego wzór znałem z liceum, ale zapomniałem. Dzięki Googlowi przypomniałem sobie, że jest to winylobenzen C6H5-CH=CH2. W procesie polimeryzacji zapewne łączy się tymi dwiema "rączkami", a reszta to kwestiw różnych dodatków


Od razu lżej na duszy... :lol:

Re: Polistyren ?? tworzywo do robienia modeli :)

PostWysłany: Wto Cze 30, 2015 11:39 pm
przez Rhotax
Baaaardzo przepraszam za odgrzebanie starego tematu. Ale zaraz mnie zaleje :D

Od kilku tygodni próbuję skleić okulary przeciwsłoneczne, plastikowe.

Te wszystkie kropelki g...no trzymały, aż musiałem zacząć czytać o co chodzi.

I gdzieś tam w końcu znalazłem jedną, powtarzającą się informację, że bardzo trudno skleić tworzywa należące do grupy poliolefin.

A potem trafiam w to miejsce (z google), czytam z jakiego plasatiku robione są modele. W Wikipedi znajduje mi definicję https://pl.wikipedia.org/wiki/Polistyren a tu w pierwszym zdaniu pisze, że należy do grupy poliolefin ?!

To jakim cudem "wszędzie" mają problem z klejeniem tego materiału...a modelarstwie kleją go bez problemu od dziesiątek lat!?! O co tu chodzi ?!

Re: Polistyren ?? tworzywo do robienia modeli :)

PostWysłany: Śro Lip 01, 2015 9:39 am
przez krzychu95
Wyżej napisano że każda firma ma swój przepis, a może przez to się CA klei do plastiku bo zachodzi jakaś reakcja chemiczna.

Re: Polistyren ?? tworzywo do robienia modeli :)

PostWysłany: Śro Lip 01, 2015 11:01 pm
przez Rhotax
Na "wyprawce" był fragment z kodem tworzywa https://pl.wikipedia.org/wiki/Symbole_m ... recyklingu i to jest PS czyli Polistyren. Czyli teoretycznie to ten co "się źle klei" :roll: