Klej!

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

Klej!

Postprzez freelancer » Nie Maj 08, 2011 11:06 pm

Witam, mam problem z klejeniem pomalowanych części.

Mam dwa modele na warsztacie, jeden prawie skończony (zostało doklejenie karabinu do ręki) drugi w trakcie dioramowania i wykańczania (R75 tamiya).

Myślę, że nie raz przyjdzie mi kleić części pomalowane i stąd pytanie. Czym to przykleić?

Wikol za słaby (kleję tym części dioramy) a cyjanopan mimo że sam nie jest pewny to błyszczy się jak psu ... .

Byłbym wdzięczny za pomoc :)
freelancer

Miejscowość: Warszawa

Postprzez robert.bednarczyk » Pon Maj 09, 2011 11:32 am

Pomalowane części należy kleić wyłącznie klejami cyjanoakrylowymi - polecam w szczególności żel Tamiyi, za który płaciłem o ile pamiętam około 14-15 zł. Jest on wydajny i umożliwia precyzyjne dozowanie. Jednak nie unikniesz błyszczenia powierzchni, które miały kontakt z klejem, a więc należy je delikatnie domalować badź też starać się o wiekszą precyzję przy klejeniu. Wikol wg mnie do klejenia plastiku czy żywicy zupełnie się nie nadaje. Można też inaczej - pomalowane części w miejscu przewidywanego styku powierzchni delikatnie zdrapać do plastiku i spoić uzywajac tradycyjnego kleju do poliestyrenu. Generalnie jednak uważam, że problem polega na jak największej precyzji wykonania tej czynności, a wtedy nie będzie problemu. A więc polecam szkło powiększające na statywie, z którego sam od lat korzystam. Oczywiście do klejenia żywic należy używać tylko kleju cyjanoakrylowego bo niczym innym nie da sie tego zlepić. Pozdrawiam.RB.
robert.bednarczyk

Postprzez Kicuś » Pon Maj 09, 2011 12:54 pm

W swoim długim tekście zawarłeś jednak kilka nieprawdziwych informacji.
Awatar użytkownika
Kicuś

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez freelancer » Pon Maj 09, 2011 3:29 pm

Kicuś napisał(a):W swoim długim tekście zawarłeś jednak kilka nieprawdziwych informacji.

Czy możesz podać prawdziwe? :)
freelancer

Postprzez Kicuś » Pon Maj 09, 2011 3:36 pm

robert.bednarczyk napisał(a):Pomalowane części należy kleić wyłącznie klejami cyjanoakrylowymi

Pierwsza nieprawdziwa informacja. Z powodzeniem części już pomalowane można kleić klejem Tamiya Extra Thin Cement. Nie jest to klej cyjanoakrylowy a efekty przynajmniej dla mnie są lepsze.

A tu kolejna:
robert.bednarczyk napisał(a):klejenia żywic należy używać tylko kleju cyjanoakrylowego bo niczym innym nie da sie tego zlepić.

A od czego są kleje dwuskładnikowe typu Poxipol? (to również nie cyjanoakryl) Bardzo dobrze kleić nim np. żywiczny zimmerit, pięknie klei i mamy kilka minut na poprawki.
Awatar użytkownika
Kicuś

Postprzez freelancer » Pon Maj 09, 2011 6:12 pm

a jakiś klej którym mógłbym z powodzeniem dokleić nieszczęsny karabin do figurki?

Figurka żołnierza tylko opiera go o ramię... i opiera też na dłoni.

To jest figurka z zestawu R75 Tamiya.
freelancer

Postprzez Kicuś » Pon Maj 09, 2011 6:32 pm

Kicuś napisał(a): można kleić klejem Tamiya Extra Thin Cement.

To jest taki rzadki klej który sam wnika w szczelinę między klejonymi elementami. Wkładasz ten karabin figurce w ręce i dotykasz pędzelkiem z tym klejem w miejscu połączenia. Rozpuści on lekko farbę i plastik na tyle że będzie mocno trzymało i jeśli zrobisz to umiejętnie to nie bedzie śladu łączenia. Ja tak doklejam wszelkie elementy z plastiku które odpadną od innych elementów z plastiku nawet już pomalowane.
Awatar użytkownika
Kicuś

Postprzez robert.bednarczyk » Wto Maj 10, 2011 8:26 am

Kicuś napisał(a):Pierwsza nieprawdziwa informacja. Z powodzeniem części już pomalowane można kleić klejem Tamiya Extra Thin Cement. Nie jest to klej cyjanoakrylowy a efekty przynajmniej dla mnie są lepsze.
.......
A od czego są kleje dwuskładnikowe typu Poxipol? (to również nie cyjanoakryl) Bardzo dobrze kleić nim np. żywiczny zimmerit, pięknie klei i mamy kilka minut na poprawki.

Oj jak ja kocham takie klimaty :( . Chłopak pyta o coś konkretnego, poczatkowo nikt sie nie odzywa, a gdy ja daję mu parę praktycznych rad to zaraz dyskusja sie podgrzewa. Poxipol jest mi oczywiście znany od lat - ale przyznasz, że jego wykorzystanie poza klejeniem dużych powierzchni żywicznych z uwagi na konsystnejcę jest raczej trudne, a żeby nie powiedzieć kompletnie bezsensowne wobec szerokiego wyboru klejów cyjanoakrylowych czy innych szybkodziałajacych. Faktycznie nie znam składu tego tamiyowskiego kleju, o którym piszesz i może on jest taką rewelacją. Osobiście na małych powierzchniach zdecydowanie preferuję tamiyowski żel. Wystarczyło dopisać uzupełnienie do mojego postu a nie walić z grubej rury jakie to nieprawdy wypisuję. Przyznaję, że dla mnie jest to lekko irytujące i takie typowe dla naszego narodowego temperamentu. Pozdrwaiam ciepło. RB
robert.bednarczyk

Postprzez Kicuś » Wto Maj 10, 2011 3:09 pm

No to unikaj zwrotów "wyłącznie", "niczym innym nie da się tego skleić", bo jak widzisz są inne opcje a Ty zachowujesz się jak jedyny specjalista w tej dziedzinie. Tylko o to mi chodzi.
Awatar użytkownika
Kicuś

Postprzez robert.bednarczyk » Śro Maj 11, 2011 8:33 am

No fakt, tu muszę Ci przyznać rację - te zwroty były zbyt kategoryczne. :? Absolutnie natomiast nie uważam sie za jedynego specjalistę w "dziedzinie". Na forum wchodzę głównie po to by czerpać z doświadczeń innych kolegów, a czasami coś tam komuś poradzę. W sumie nie ma o co kruszyć kopii. Pozdrawiam :).
robert.bednarczyk

Postprzez Kicuś » Śro Maj 11, 2011 11:25 am

Cieszę się, że doszliśmy do porozumienia. Peace.
Awatar użytkownika
Kicuś

Postprzez robert.bednarczyk » Śro Maj 11, 2011 12:03 pm

Kicuś napisał(a):Cieszę się, że doszliśmy do porozumienia. Peace.

Na wieczne czasy :D.
robert.bednarczyk

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Śro Maj 11, 2011 12:22 pm

Ale macie problem, każdym klejem modelarskim można. Tylko z wyczuciem.
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Miejscowość: okolica Warszawy

Wróć do Modelarstwo redukcyjne - plastik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości