Na warsztacie - Queen Mary 2

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

Na warsztacie - Queen Mary 2

Postprzez Diobeu » Pon Mar 01, 2010 8:57 pm

Decyzja zapadła: postanowiłem poużalać się nad sobą publicznie.
Przeczytałem już wiele wątków pod tytułem "na warsztacie", nawet sam spłodziłem jeden, postanowiłem zrobić to ponownie. Nie po to, żeby się pochwalić, bo nie ma czym, naprawdę, jak napisałem powyżej - będzie to raczej użalanie się nad sobą.
Do rzeczy.
Dzięki kolegom z tego forum kupiłem sobie Queen Mary 2, Revell 1:400. Właściwie zamówiłem pod choinkę nie kupiłem, ale cicho, nie liczy się.
Marzyłem sobie, że będzie to mój życiowy model, nawet siostra wracająca z Nowego Jorku została zmuszona do przywiezienia mi elementów fototrawionych ze sklepu w USA. Po prostu obstawiłem się sprzętem, zakupiłem cały zestaw emalii Model Master, aerograf, set, sol, itd itd.
Po prostu marzenie modelarza, nic tylko robić.
W ciągu roku jaki minął od TEJ choinki jakoś nie było czasu, inne sprawy na głowie, ale teraz się wziąłem do roboty. Kadłub gotowy do malowania, podstawka przerobiona na sposób, jaki mi się podoba, śruby wklejone, część podwodna pomalowana matowym "miniowym", burty pięknym czarnym satynowym a ich górne części białym połyskiem - najtrudniejszym kolorem jaki do tej pory używałem. Wszystkie poprawki zrobione, model gotowy do nakładania bezbarwnego. Pogrzebałem w internecie, rozważałem Sidolux, ale wybrałem lakier IDEA z Szału dla Plastyków, na którym napisane jest, żeby nie stosować na poli...cośtam, na ten plastik, z którego wykonany jest model.
Sprawdziłem jednak jego zachowanie na ramce gołej jak i pokrytej emalią. Wszystko bardzo ładnie wygląda.
Wybiła godzina 22:30, dziecko usnęło, godzinka czasu dla siebie więc idę na strych, otwieram puszkę, pryskam. Wszytko pięknie wygląda, lakier się ładnie kładzie, kończę lewą stronę, obracam model,....., co jest, co to za załamanie światła, zerkam - farba pod spodem się zważyła!!!!!! Jestem załamany, właściwie mogę go w tej chwili równie dobrze wyrzucić, po prostu masakra, zrobiły się falbanki, słowem KATASTROFA!
Żeby było ciekawie zważyła się kompletnie biała, czarny w niektórych miejscach a część podwodna w ogóle. Nie mam zielonego pojęcia dlaczego tak się stało, tym bardziej, że na korpusach wałów śrub napędowych, które skleiłem i pomalowałem rok temu również pojawiła się lekka falbanka, a na całym kadłubie w części podwodnej nie ma nic! (ten sam kolor)
No ale co robić, dokończyłem część podwodną, drugiej burty nie ruszałem, idę spać, rano pomyślę co dalej.
Rano stwierdzam, że koszt dosłania z Revella nowego kadłuba wraz z częściami, które są potrzebne może mnie zszokować, więc nawet nie pytam, poza tym piszą na stronie że modele, które mają więcej niż rok mogą nie mieć już części zamiennych. Patrzę do polskich sklepów: cena modelu ok. 250 zł. Trochę dużo jak na potrzebę dokupienia drugiego kadłuba, ale wciąż rozważam taką ewentualność.
Po całym dniu przemyśleń wnioski są takie: za grubo położyłem lakier IDEA, farbki pod spodem nie wyschły zupełnie, od malowania upłynęło... nie pamiętam, 2-3 dni, kolor został położony również za grubo i w za grubych warstwach, więc schnięcie było utrudnione.
Dziś pracowałem nad doprowadzeniem tej burty do porządku, udało mi się właśnie skończyć malowanie, efekt uważam za jako taki, myślę, że doprowadzę to do stanu, w którym będę mógł patrzeć na model bez obrzydzenia, koszt tej operacji to zeszlifowanie paru elementów wystających i zalanie paru innych. Zysk: 250 zł za drugi model.
No cóż, wychodzi na to, że nie będzie to mój tzw. życiowy model. Przede mną pierwsze w życiu kalki, których naprawdę nie chcę zepsuć, jak czytam o kalkach to już się boję ile tu mam pola do popisu :)
Zdjęć na razie nie mam, jak zrobię to się "pochwalę", cudzysłów jest naprawdę duży, wierzcie mi :)
Nauka: nie stosować lakierów rozpuszczalnych nitro na farbki olejne jak nie jest się naprawdę dobrym fachowcem od malowania i nie ma się pewności co do tego, co się tak naprawdę robi. Już zamawiam bezbarwny Model Master olejny.
Właściwie jest to nauczka za moją oszczędność, bo wziąłem się za lakier IDEA wyłącznie z powodu oszczędności. Drugi mój pomysł oszczędnościowy to Sidolux, dziś spróbowałem pomalować kawałek doświadczalny, totalnie mi nie szło, bez rozcieńczania było beznadziejnie, po rozcieńczeniu wodą efekt również nie był ładny.
No to tyle z moich głupich pomysłów.
Niech mi tylko nie przyjdzie do głowy kupić drugiego modelu, niech mi tylko nie przyjdzie to do głowy :)
Marcin Gardeła
Awatar użytkownika
Diobeu

Miejscowość: Chechło, Małopolska

Postprzez Diobeu » Pią Mar 05, 2010 1:36 pm

Popełniłem kilka zdjęć, nie trafiłem w światło więc nie są za ładne, poza tym aparat mi zaczyna szwankować.
http://picasaweb.google.pl/marcin.garde ... evell1400#

Czytajcie opisy jeśli są, pokazałem co zostało zamalowane w związku ze zważeniem się lakieru. Na jednym zdjęciu pokazałem też coś co wyszło przez przypadek: oryginalna linia podziału pomiędzy kolorami biały/czarny na dziobie jest poprowadzona niezbyt dobrze moim zdaniem, widoczny jest nagły skok tej linii (burta lewa), na burcie prawej, gdzie zeszlifowałem oryginalny występ i pociągnąłem taśmę delikatnie nie zważając na to, co chciał producent - wyszło moim zdaniem nieco lepiej.

Pomiędzy czarną częścią nadwodną a miniową podwodną czekają mnie kalki na całej długości modelu. Czy macie jakieś rady dla początkującego naklejacza kalek? :) Bardzo długa i cienka czerwona kalka, jak to zrobić, żeby nie zepsuć? Mam SET i SOL od Model Master ale nigdy nie używałem tego typu specyfików, poza tym ostatnią kalkę nakleiłem 15 lat temu.

Czekam też na wszelkiego typu porady i komentarze.

Dla maniaków tego statku dodam jeszcze poniższy link, to wynik moich długich poszukiwań zdjęć po internecie.
http://picasaweb.google.pl/marcin.gardela/QueenMary202#
Marcin Gardeła
Awatar użytkownika
Diobeu

Miejscowość: Chechło, Małopolska

Wróć do Modelarstwo redukcyjne - plastik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości