Witam i od razu pytam...

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

Witam i od razu pytam...

Postprzez Jeziorek » Pią Sty 22, 2010 9:44 pm

Witam wszystkich!

To mój pierwszy post tutaj i mam nadzieję, że nie ostatni, więc troszeczkę o mnie. Do tej pory "walczyłem" z kartonem i nadal mam sentyment do tego materiału, ale niestety brak czasu praktycznie uniemożliwia mi zabawę na dłuższą metę. Postanowiłem spróbować swoich sił w plastiku i... teraz dopiero mogę docenić Wasz (teraz też mój) wysiłek w tworzeniu z tego materiału. Dlaczego ? Bo zawsze wydawało mi się, że z "plastiku jest łatwiej" :) Nic bardziej mylnego... Może da się szybciej osiągnąć cel, ale napewno nie łatwiej...
No dobra zmierzam do celu - chodzi mi o malowanie. Karton robiłem w standardzie (drobny retusz i niewielkie dodatki) i w związku z tym nie mam pojęcia o malowaniu.
Na pierwszy ogień w plastiku poszedł - tak, tak - nieśmiertelny dwuwieżowy 7TP z MirageHobby. Powód prosty - cena. Poniżej efekty mojej obecnej "twórczości". Malowanie fabryczne z instrukcji (brakuje jeszcze czarnych pasków na granicach kolorów, ale to na koniec).

Image
Image
Image

Malowanie pędzelkiem farbami Humbrol, bez podkładu, szpachla akrylowa zmywalna Wamod, rozcieńczalnik Wamod.
I teraz pytania: Czy te smugi, które wyraźnie widać na modelu są spowodowane zbyt gęstą farbą ? Iloma warstwami farby malujecie modele ? Czy te kratownice na tyle pancerza powinienem jakoś znacząco pobrudzić (nie mam zbyt wielu materiałów o 7TP), czy wystarczą standadrowe techniki wash itd, o które później pewnie będę pytał... I ostatnie pytanie na dzisiaj - czy wiecie może gdzie da się jeszcze kupić gąsienice do tego modelu, bo te gumy to masakra... :/
To, co nas nie zabija, czyni nas silniejszymi...
http://i6.photobucket.com/albums/y210/j ... G_0024.jpg
Awatar użytkownika
Jeziorek

Miejscowość: Kalisz<...>Sieradz

Postprzez JMI » Pią Sty 22, 2010 10:08 pm

Tak, spowodowane są ;)

Serio, najlepiej malować mocno rozcieńczoną farbką na podkład (szary, czarny - co kto lubi). 4-5 warstw bardzo rozcieńczonej farbki będzie wyglądać lepiej, niż 1-2 nierozcieńczonej. Ja na pierwsze modele, po dojściu do tego, że jednak "się rozcieńcza" rozcieńczałem farbki pod pędzel tak, jak do aero - 1:1, czasami 2:1 (na korzyść rozcieńczalnika). Z dobrym pędzlem i dużą dozą cierpliwości (warstwa - 12/24 godz. schnięcia - warstwa - ...) można pomalować praktycznie bez smug.

Albo dostać fioła malując 10 cm model przez dwa tygodnie :D
Awatar użytkownika
JMI

Postprzez dzidas » Pią Sty 22, 2010 10:56 pm

Witam kolegę Jeziorka.Pisze,bo sam miałem takie problemy niedawno.
Zacząłem przygode z plastikiem jakis rok temu.Zawsze podobały mi się te miniatury,a dzieciństwie,pewnie jak każdy,troche sobie lepiłem. Za karton też pamiętam się kiedyś zabrałem,ale zupełnie nie miałem cierpliwości.Poza tym efekty z plastiku zawsze jakos do mnie bardziej przemawiały. A to co wyczyniają teraz wprawni modelarze,szczególnie
z zastosowaniem nowoczesnej chemii modelarskiej,to już niekiedy szok.Ale dośc o tym,też miałem problemy z malowaniem. Pod pędzel ,na początek,polecam jednak akryle (kilka warstw ,jak pisał kolega)Odpowiednio rozcieńczone dają niezły efekt.A Humbrole to wg mnie ,i chyba nie tylko ,standard lat 80-tych,jak nie 70-tych! Polecam jednak,chocby niedrogi,aerograf.Sam kupiłem już przy pierwszym modelu :) Warto.
dzidas

Miejscowość: Piła

Postprzez hobby.szeroka5.pl » Pią Sty 22, 2010 11:40 pm

Uważam, że te smugi to raczej efekt niedokładnie wymieszanej farby, właśnie nieumiejętne rozcieńczenie może dać taki efekt podobnie jak nieodtłuszczona powierzchnia malowania podkład by dobrze tu zrobił. Malowanie pędzlem bardzo rozrzedzoną farbą ... do tego trzeba sporo wprawy. Wystarczy jednak jednokrotne malowanie farbą prosto z puszki (tak jak to producent wymyślił). Też radzę kupić aero, też na początku będzie szło z przygodami ale efekt o niebo lepszy. (Z mojego doświadczenia modele malowane pędzlem po przejściu na aero ustawia się w 2-3 rzędzie na półce, a klient jedno z pierwszych pytań jakie zadaje po zakupie aero, to "jak zdjąć starą farbę".

Potraktuj model jako pierwszą wprawkę, nie widzę tego dokładnie, ale często po położeniu lakieru te smugi znikają, tu dasz matowy, na to możesz jeszcze nakurzyć i powinno być OK
Niech Cię nie zraża myśl moja prosta, smutny efekt reform szkolnictwa.
Image
9 Inowrocławski Konkurs Modelarski 25-26 kwietnia 2015
Awatar użytkownika
hobby.szeroka5.pl

Miejscowość: Inowrocław

Postprzez Jeziorek » Sob Sty 23, 2010 3:41 pm

Dzięki za odpowiedzi. Farba może faktycznie za mało wymieszana - obmyślam już jakieś małe mieszadełko, tylko "musi się zepsuć" jakaś zabawka moich dzieci, bo silniczka nie mam :D
Z gęstością chyba też przesadziłem, bo na żółtym już jest lepiej...
O aerografie już też myślę - sam aero, to nie problem (chcę na to przeznaczyć jakieś 150 zł) gorzej z "napędem" - na sprężarkę szkoda mi na razie kasy, a lodówkowej na razie nie zrobię, bo mam garaż nieogrzewany :(
Ten model jest moim pierwszym polem boju w plastiku (nie licząc paru rosyjskich samolotów "ulepionych" ponad 25 lat temu), więc nie oczekuję po nim jakichś rewelacji. Jednak jeśli już coś robię, to chciałbym żeby to wyglądało; poza tym zawsze chyba pozostaje ten sentyment do pierwszego modelu :)

Zobaczymy, co będzie dalej, teraz będę malował "prawie rozcieńczalnikiem".
Awatar użytkownika
Jeziorek

Postprzez Kicuś » Sob Sty 23, 2010 3:51 pm

Humbrol dobrze miesza się wrzucając do puszeczki kilka metalowych kulek np. z łożyska lub ciężarki wędkarskie i potrząsając puszką.
Awatar użytkownika
Kicuś

Miejscowość: Bydgoszcz

Postprzez Jeziorek » Sob Sty 23, 2010 8:14 pm

kicus napisał(a):Humbrol dobrze miesza się wrzucając do puszeczki kilka metalowych kulek np. z łożyska lub ciężarki wędkarskie i potrząsając puszką.

Wiem. Tylko jeszcze się takich kulek nie dorobiłem :) Ale myślę, że mieszalnik wystarczy...

Co do malowania, to po znacznym rozcieńczeniu farby, wygląda to już dużo lepiej. Jutro przemaluję jeszcze "zielonym" i pokażę efekty.

No i przymierzam się jednak do aero, tym bardziej, że w kolejce niecierpliwi się już Panzer IV z Italeri, który będzie poligonem dla aerografu i akryli.

Żeby nie było dwóch postów, to dopisuję tutaj.

Stan na dzisiaj (27.01.2010) - smugi prawie zniknęły. Fotki z różnym oświetleniem.
Image
Image
Malowanie jeszcze niekompletne, ale mam pytanko odnośnie gąsienic. W jaki sposób malować gąsienice ? Jeśli pomaluję przed przyklejeniem, to nie zejdzie potem farba ? A w ogóle jakie macie sposoby na zabawę z tą "gumą", bo u mnie na razie brak koncepcji na zamontowanie...
Awatar użytkownika
Jeziorek

Postprzez Skała » Czw Lut 25, 2010 11:54 am

Ten model wyszzedł ci bardzo ładnie, ale nie podobają mi śie te czarne linie, które oddzielają osobne kolry. Ale jak na początek zrobiłeś go całkiem nieźle.
Serdecznie pozdrawiam. :D
Awatar użytkownika
Skała

Miejscowość: Dąbrowa Górnicza

Postprzez hobby.szeroka5.pl » Czw Lut 25, 2010 11:06 pm

Na gumiaki jest wiele sposobów, m.in można je przykleić do kół cyjanoakrylem, aby lepiej trzymały się koła, a nie odstawały. Na końcu je pomaluj. zastanów się gdzie trąc odsłaniał się goły metal, a gdzie brud czuł się bezpiecznie.
Pierwszy model można uznać za udany (ale dokończ), już wiesz o co chodzi, teraz czas na studiowanie warsztatów innych i następny, nie spiesz się z wielokolorowym kamuflażem, wbrew pozorom jednokolorowy nie jest łatwy, a będziesz mógł poanalizować sprawę cieniowania.
Niech Cię nie zraża myśl moja prosta, smutny efekt reform szkolnictwa.
Image
9 Inowrocławski Konkurs Modelarski 25-26 kwietnia 2015
Awatar użytkownika
hobby.szeroka5.pl

Miejscowość: Inowrocław

Wróć do Modelarstwo redukcyjne - plastik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości