Kilka pytań nowicjusza.

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

Kilka pytań nowicjusza.

Postprzez Cad » Pon Lis 23, 2009 6:04 pm

Witam, mam zamiar zacząć swoją przygodę z modelarstwem, zrobiłem już nawet jeden model :)
Przeczytałem temat 'dla początkujących', ale mimo to mam kilka pytań. Mam niezbyt duże możliwości finansowe, więc proszę o podawanie rozwiązań, które najmniej uszczuplą moją kieszeń.

1. Jakie farby akrylowe kupić, czy dostanę do nich rozpuszczalnik, a jeśli nie, to czy trzeba go kupować? (zamierzam malować pędzlami)
2. Nie wiem do końca czym jest podkład, czy muszę go kupować? Jeśli tak to jaki, i ile za niego zapłacę?
3. Czy muszę robić coś z modelem po pomalowaniu i polakierowaniu?
4. Jaki kupić papier ścierny i gdzie go dostanę?
5. O co pytać w sklepie modelarskim, mam już:
-pędzle
-nożyczki i szczypce
-nóż
-pęsetę
6. Jaki sklep modelarski najlepiej odwiedzić w Krakowie?
7. Jakie modele jakich firm wybierać na początek i ile za nie zapłacę? Wybrałem modele z II WŚ.
Z góry dziękuję za pomoc :_)
Ostatnio edytowany przez Cad, Nie Lis 29, 2009 8:02 pm, edytowano w sumie 1 raz
Cad

Miejscowość: Kraków

Postprzez ralf » Pon Lis 23, 2009 6:21 pm

1. myśle że najlepsze będą Pactry po pomalowaniu pędzle płucze się w wodzie :) a buteleczka z farbą kosztuje ok 4zł
2. na początek nie jest ci potrzebny
3. no chyba wystawiać na zawoadach :lol:
4. co do papierów to można je dostać np. w Castoramie ja używam 120 1200 2000 i 2500
UKOŃCZONE:
Image
Image
Awatar użytkownika
ralf

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Piotrek2142 » Pon Lis 23, 2009 6:23 pm

Co do modelu jeżeli na początek to italerii no chyba, że będziesz miał kasę to revell. Farby Pactra na pewno jest ok choć ja wolę Model Mastery ( wydają mi się lepsze i są matowe ). Z narzędzi to masz co na początek jest potrzebne. Aha co do pędzli to nie wiem czy tylko ja tak mam ( a dbam o nie ) ale i tak co jakiś czas trzeba je wymieniać.
WARSZTAT:
Panzer IV Ausf.F1 (Dragon 1/72)
panzer I Ausf. B Poland 1939r.
Awatar użytkownika
Piotrek2142

Miejscowość: Żary

Postprzez Rayanq » Pon Lis 23, 2009 6:31 pm

ad.1 Farby Tamiya są bardzo dobre, o takie:
http://www.hobby.szeroka5.pl/index.php/ ... amiya.html
Jeżeli za drogie to możesz kupić Model Master, lub Pactra:
http://www.hobby.szeroka5.pl/index.php/ ... actra.html
Podobno Mr. Hobby są bardzo dobre, ale nie mogę nic na ich temat powiedzieć bo nie używałem, no i też dość drogie:
http://www.hobby.szeroka5.pl/index.php/ ... stkie.html

Do farbek nie stosujesz rozpuszczalnika tylko rozcieńczalnik, jest to dość znacząca różnica. Można taki:
http://www.hobby.szeroka5.pl/product_in ... lnik-.html
Ale można też zwykłą wodą z kranu.

ad.2 Podkład, niby nie trzeba ale ja polecam:
http://www.hobby.szeroka5.pl/product_in ... -1200.html
Lub w spray`u.

ad.3 Końcowy werniks i model gotowy.

ad.4 Zwykły papier ścierny w budowlance. 500, 800, 1000, 2000, 2500.

ad.5
Hmm, szpachlówka? Zawsze czegoś po trochu.
ad.6
Nie wiem
ad.7 W skali 1:72 nie pomogę. Firma na początek, może być Italeri, Academy, Tamiya itp. No i co chcesz składać? Czołgi czy samoloty?
Awatar użytkownika
Rayanq

Miejscowość: Gniezno

Postprzez Cad » Pon Lis 23, 2009 6:34 pm

I to, i to :)
Ale bardziej fascynują mnie czołgi.

Aha, i miałem zapytać - o co ogólnie chodzi z Washem? Rozcieńczam farbę i kapię na model? :O
Cad

Postprzez Cad » Wto Lis 24, 2009 6:30 pm

Nikt nie odpowiedział na pytanie, więc odświeżam temat, ponieważ chciałem zapytać o kolejną sprawę - jakie kolory farb wybrać na początek? Do sklepu mam bardzo daleko, i nie wiem w co się zaopatrzyć.
Cad

Postprzez Dawid959 » Wto Lis 24, 2009 6:38 pm

3. Nałożyć kalki i zrobić wash.

Najlepiej kup jakiś model w sklepie i od razu farby, które są opisane w instrukcji.
Z narzędzi możesz kupić np. skalpel
Dawid959

Postprzez traczyk » Wto Lis 24, 2009 6:42 pm

Cad napisał(a):Nikt nie odpowiedział na pytanie, więc odświeżam temat, ponieważ chciałem zapytać o kolejną sprawę - jakie kolory farb wybrać na początek? Do sklepu mam bardzo daleko, i nie wiem w co się zaopatrzyć.

Wash, to tak z grubsza i bardzo ogólnie, "brudna" kolorowa kąpiel w bardzo rozrzedzonej farbie, mająca na celu wydobycie niuansów "przestrzenności" powierzchni modelu, podziału blach poszycia, wzierników, klapek, nitów itp. Zapuszcza się toto, a potem wyciera. To co zostanie, podkreśla te wspomniane niuanse.

Co do pytania z tego postu, to sugeruję na wstępie zaopatrzyć się w model. Ma on z reguły instrukcję malowania, w której wyszczególnione są potrzebne numery farb. Jeśli nie zużyjesz ich w całości do tego modelu, zostaną do jakiegoś następnego. Rzadko kto kupuje farby "w ciemno" na zapas. Ten zapas tworzy się sam przy okazji budowy modeli.

Pozdrawiam

Krzysiek
traczyk

Postprzez Piotrek2142 » Wto Lis 24, 2009 7:41 pm

Cad jeżeli masz daleko to na twoim miejscu zamawiał bym przez internet. Moim zdaniem dobrym sklepem jest moje-hobby nawet przez to, że mamy wgląd co jest w środku (in-box) i są też zdjęcia instrukcji gdzie widać jakie farby potrzebujemy. Ja do sklepu modelarskiego mam 10km i powiem szczerze, że częściej zamawiam przez internet. Po 1 mamy prawie nieograniczony wybór modeli, a 2 sprawą jest do, że od razu możemy sobie wszystko dokupić. Choć w moim sklepie ( tym oddalonym o 10 km :)) też jest w czym przebierać i wszystko jest na miejscu. Bo to jest tak jechać do sklepu w ciemno i kupić co będzie. Czy zamówić przez internet i poczekać 3 dni.
WARSZTAT:
Awatar użytkownika
Piotrek2142

Postprzez Cad » Nie Lis 29, 2009 5:11 pm

Niedługo zamierzam wybrać się do sklepu, i mam dwa pytania, mianowcie:
a)Modele w jakiej skali wybrać - 1:72 czy moze inna? Jaka najlepsza dla początkującego (mam zamiar składać pojazdy pancerne i samoloty)?

b)Jakiej firmy podkład kupić? Chciałbym taki szpachlo-podkład, który pokazał Rayanq - http://www.hobby.szeroka5.pl/product_in ... -1200.html, ale pewien modelarz na innym forum użył jakiejś szpachli do obciążenia samolotu i ona 'zżarła' plastik. Tak więc jaki szpachlo-podkład polecacie? I jakie są ceny podkładu w sprayu?

PS
Zamierzam dokonywać zakupów w sklepie modelarskim 'Pancerka' w Krakowie - czy to dobry sklep?
Cad

Postprzez Piotrek2142 » Nie Lis 29, 2009 6:45 pm

Skala hmm to trzeba indywidualnie tą decyzje podjąć. Mówi się, że 1/72 dla początkujących i jak nabierzesz doświadczenia i będziesz chciał to 1/35. Ale zawsze można zacząć od 1/35 lub pozostać przy 1/72. Ja kleję w 1/72 ponieważ bardziej mi się te małe cudeńka podobają. Co do podkładu to ten z linku będzie dobry ja używam podobny tylko, że 1000 i w sprayu. Ja kupiłem za 30.99zł. Jest to dość sporo za małą puszkę ale jak na razie starczył na 9 modeli i nie wykazuje aby di miał szybko skończyć.
WARSZTAT:
Awatar użytkownika
Piotrek2142

Postprzez Cad » Pią Gru 04, 2009 2:33 am

Już niedługo święta, i wybiorę się w końcu do Pancerki.
Długo myślałem, czytałem fora, oglądałem na Youtube 'Plastikowy HIT' i przeglądałem oferty sklepów internetowych - nic nie wymyśliłem - dlatego zwracam się do Was z kolejną prośbą. Po pierwsze, przestraszyłem się czołgów - wyglądają na bardzo skomplikowane i trudne do sklejenia oraz pomalowania. Po drugie, jeślibym taki czołg już jakoś skleił i nie daj Bóg pomalował, to czym go lakierować? Po trzecie, nie wiem, która skala lepsza dla takiego nowicjusza jak ja - 1:72 czy 1:35? Po czwarte, bardzo Was proszę o doradzenie mi - jakie dokładnie modele są 'łatwiejsze' w sklejaniu i malowaniu, tak, żebym ja, uzbrojony w pędzelki sobie poradził? Bardzo bym prosił o linki do takich przystępniejszych modelików. No i w końcu wybrać samolot czy pojazd? Przepraszam, że tak Wam zawracam głowę, ale już nie wiem, co mam robić, a boję się, że wybiorę coś ponad moje siły i wszystko zepsuję :(
Cad

Postprzez liec » Pią Gru 04, 2009 10:19 am

Czołgi wcale nie są takie skomplikowane, na jakie wyglądają.
Na pewno łatwiej się je maluje, niż samoloty. Pozatym można każdy błąd ukryć błotem. :]
A dla nowicjusza lepsza skala to 1/72 bo modele mniej skomplikowane, a przede wszystkim tańsze.
Image
Warsztat:
Storch Pz. IV Commandos 3
Awatar użytkownika
liec

Miejscowość: Chorzów

Wróć do Modelarstwo redukcyjne - plastik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości