Jak pomalować gładką powierzchnię by uzyskać fakturę?

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

Jak pomalować gładką powierzchnię by uzyskać fakturę?

Postprzez davedohc » Nie Lis 22, 2009 1:07 am

Chciałbym pomalować gładką powierzchnię by swoją fakturą przypominała plastikowy element, taki chropowaty troche. Czy pomalować to najpierw podkładem do plastiku a pózniej matową farbą, a moze wyflokować powierzchnie? Jakich farb do tego uzyc?
davedohc

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Nie Lis 22, 2009 8:51 am

My tu zazwyczaj sie zastanawiamy jak pomalować kawałek plastiku żeby przypominał drewno, blachę czy kamień a ty pytasz jak uzuskać efekt plastiku? Plastik plastikowi nie równy, musisz sprecyzować pytanie, bo w tej postaci jest "bes sęsu". :D Bo zwróć uwagę, że plastikowe powierzchnie zazwyczaj IMITUJĄ coś czym nie są, czyli drewno, szkło, metal itd...:D Co konkretnie chcesz zrobić?
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Miejscowość: okolica Warszawy

Postprzez davedohc » Nie Lis 22, 2009 1:59 pm

Bo mój problem nie jest natury stricte modelarskiej, robię odubowe do głośnika samochodowego (na zdjęciach wszystko będzie jasne), głośnik bedzię zamontowany w ten trójkat gdzie są lusterka w samochodzie. Kształt będe robił ze szpachli a następnie szlifował to na gładko. Chciałbym to póżniej pomalować na czarno ale zeby nie odrożniało się fakturą od głośnika.

Poniżej są zdjęcia mojej poprzedniej pracy, ale nie jestem zadowolony z efektu, a niżej jest głośniczek i chciałbym uzyskać fakturę taką jak jego obwódka

Image
Image

Do malowania bedę używał aerograf piwata.

Przepraszam, ze nie jest zwiazane to z modelarstwem, ale nie wiem gdzie o to zapytac. Jednak przeglądając to forum napaliłem siś strasznie na modele samochodów i już niedługo na pewno jakiś skleje i ładnie pomaluje. Efekty zaprezentuje na forum.
davedohc

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Nie Lis 22, 2009 3:24 pm

Ja to bym spróbował zrobić masą szpachlową. Na przygotowaną płaską powierzchnię nanieść cieńką warstwę szpachlówki-najlepiej takiej, która nie schnie zbyt szybko-następnie pędzlem o twardym gęstym włosiu uderzałbym delikatnie w szpachlowaną powierzchnię dla uzyskania porowatości. Robiłem coś takiego w modelu, gdy potrzebowałem uzyskać efekt maty antypoślizgowej i wyszło to nieźle.
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Postprzez Asarus » Nie Lis 22, 2009 4:56 pm

Mi taki efekt wyszedł gdy malowałem twardym pędzlem i gęstą farbą.
Najpierw ją normalnie nałożyłem pędzlem, a potem uderzałem w nią tak jak opisuje to Tommyc1 do momentu gdy farba lekko podeschnie.
Technika trochę podobna, wyszło mi to dawno temu przez przypadek jak chciałem uzyskać coś całkiem innego :P
Michał Janicki
Warsztat: X-3 Stiletto 1/72
Awatar użytkownika
Asarus

Miejscowość: okolica Warszawy NDM

Postprzez davedohc » Nie Lis 22, 2009 7:33 pm

Musi być jakiś inny sposób, oni to robią na przemysłową skalę i nikt chyba raczej tego pędzlem nie wykańcza.
davedohc

Postprzez Piotrek2142 » Nie Lis 22, 2009 7:53 pm

Bo to jest odcisk w formach. mógł byś może spróbować zrobić swojego rodzaju odcisk tej faktury ( no nie wiem z silikonu ) a później nanieść na powierzchnię która ma mieć tą fakturę.
WARSZTAT:
Panzer IV Ausf.F1 (Dragon 1/72)
panzer I Ausf. B Poland 1939r.
Awatar użytkownika
Piotrek2142

Miejscowość: Żary

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Wto Lis 24, 2009 9:24 am

davedohc napisał(a):Musi być jakiś inny sposób, oni to robią na przemysłową skalę i nikt chyba raczej tego pędzlem nie wykańcza.

A chcesz to robic na przemysłową skalę? Jeslii tak, to nie to forum :D.
Z farbą wyjdzie podobnie, ale mniej trwałe niż szpachlówka.
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Postprzez Marcin K. » Wto Lis 24, 2009 8:40 pm

Najlepiej spytaj w sklepie specjalizującym się w lakierach samochodowych o dodatki do lakierów pozwalające uzyskać określoną fakturę. Pracowałem w latach 90 w lakierni i używaliśmy tam komponentów holenderskiej firmy Standox. Wśród nich był m in. specyfik który zmieszany w odpowiedniej proporcji z lakierem po natryśnięciu dawał fakturę bardzo zbliżoną do tej z Twoich zdjęć. Używaliśmy go do malowania plastikowych zderzaków po naprawie ( klejeniu). Tak odnowiony element praktycznie wyglądał jak oryginalny. Poza tym powłoka była w pewnym stopniu elastyczna co chroniło ją przed popękaniem w przypadku powstania niedużych naprężeń.Pozdrawiam :)
p.s. Teraz prawdopodobnie można dostać takie "gotowce" w sprayu.
Awatar użytkownika
Marcin K.

Miejscowość: wola krzysztoporska

Wróć do Modelarstwo redukcyjne - plastik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości