Jak zacząć

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

Jak zacząć

Postprzez seban » Pią Wrz 11, 2009 12:12 pm

Cześć!
Chciałbym zacząć bawić się w modelarstwo plastikowe. Jednakże nie bardzo wiem jak zacząć.
Chciałbym zacząć od czegoś z miarę łatwego by nie zniechęcić się na początku. Co polecacie? Jaki model? Jaka firma? Jaka skala na początek najlepsza?

Jeśli taki temat już gdzieś jest to proszę o odesłanie mnie do niego.
seban

Miejscowość: Gdańsk/Inowrocław

Postprzez Sebastian » Pią Wrz 11, 2009 12:19 pm

Najlepiej coś w 1/72.
Polecałbym modele HobbyBoss:
http://www.hobby.szeroka5.pl/index.php? ... lter_id=70
Lub coś Academy:
http://www.hobby.szeroka5.pl/index.php? ... ilter_id=1

Finansowo nie zniszczysz portfela:D
Awatar użytkownika
Sebastian

Miejscowość: Warszawa-Tarchomin

Postprzez pio-trek » Pią Wrz 11, 2009 12:22 pm

Na początek polecam FAQ i funkcję szukaj.
http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... hp?t=21788
pozdrawiam, Piotr Murawski
"3 razy przymierz, raz sklej"
Awatar użytkownika
pio-trek

Miejscowość: Warszawa

Postprzez codename47 » Pią Paź 09, 2009 12:52 pm

Ja też zaczynam ale wydaje mi się że firma nie ma znaczenia lecz skala na początek proponował bym 1:72
codename47

Miejscowość: szczecin

Postprzez Tomek Mroczkowski » Pią Paź 09, 2009 1:07 pm

codename47 napisał(a):Ja też zaczynam ale wydaje mi się że firma nie ma znaczenia

No to źle Ci się wydaje...
Image
Awatar użytkownika
Tomek Mroczkowski

Miejscowość: Frombork

Postprzez tomciacki » Pią Paź 09, 2009 1:08 pm

Wydaje mi się, że sama skala jako taka jest tu pojęciem względnym. Powiem tak: jeśli chcesz mieć kolekcję samolotów z drugiej połowy wojny, to wybierz skalę 1/72 ze względu na miejsce. (Jeśli mieszkasz na sali gimnastycznej moja wypowiedź nie ma tu znaczenia w ogóle) Natomiast jeśli chcesz mieć jedną, dwie ładne dioramy proszę wybierz skalę 1/35.
Z doświadczenia mieszkając w bloku sam chciałbym "rozwinąć skrzydła" i mieć więcej modeli, niż te kilka, które posiadam. Niestety nie wszędzie da się je układać. No i na początek: NIE SPIESZ SIĘ. Rób powoli, ale staraj sie dokładnie. Pozdro i startuj z czymś.
tomciacki

Postprzez Jacek Jakubowski » Sob Paź 10, 2009 9:35 am

Na początku proponował bym skalę 1:72, anstępnie jeśli będziesz chciał przejść na wyższy poziom to 1:35. JAk dla mnie to jaklepsza jest skala 1:35, bo i ładnie wyglądające modele i detali w sam raz no i przede wszystkim bardzo dużo modeli do wyboru. Pozdarwiam

Ps. A tak wogóle to najpierw należy zacząć od założenia warsztatu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Jakubowski

Miejscowość: Cały świat

Postprzez Michał Pyziak » Sob Paź 10, 2009 10:52 am

Zasadnicze pytania:
1. Czy ma to być samolot czy pojazd?
2. Czy ma byc tanio - pędzel, czy inwestujesz w aerograf?
3. Skala.
Jeśli pędzel, to w samolotach zacznij od 72 i wybieraj modele, malowania, gdzie nie ma zbyt dużych powierzchni do malowania jednym kolorem.
Jeśli chcesz malować aerografem, to im większy model tym łatwiej.
Pojazd w 72 może wnerwić. 35 też można pomalować pędzlem (w pojeździe pewne niedoskonałości można zamaskować brudzeniem).
Firma ma znaczenie.
Wybieraj łatwo składalne, dobrze spasowane modele bez nadlewek i konieczności użycia dużej ilości szpachli.
W samolotach 1/72 academy na początek jest OK, ale wady to często spotykane rozbieżności wymiarowe, kształtowe z oryginałem i słabiutkie kalkomanie, które na sam koniec lubią popsuć efekt. Hobby Boss 1/72 to według mnie zabawki, które trochę wypaczają sens modelarstwa. Ja bym polecał revella, ale zanim kupisz zawsze sprawdź, co na temat konkretnego modelu piszą bardziej doświadczeni.
Jeśli ma to być samolot w 1/48 to Tamiya wcale nie jest taka droga (starsze modele myśliwców), a gwarantuje dobry poziom detali i idealną składalność. To samo dotyczy nowych modeli Eduarda.
Konkretne porady dotyczące metod postępowania na każdym etapie budowy znajdziesz na forum w FAQ i w poszczególnych wątkach warsztatowych. Pokazuj próby na forum, będzie można coś podpowiadać na bieżąco.
Powodzenia.
Image
Pozdrawiam
MP
Awatar użytkownika
Michał Pyziak

Miejscowość: Łódź

Postprzez EsKeL » Sob Paź 10, 2009 12:14 pm

Sam zaczynałem z modelami niecały rok temu. Proponuje kupić pilnik 2-3 rożnego rozmiaru pędzle. Model to zależy od indywidualnych gustów czy samolot czy pojazd a może statek. Pomyśl nad skalą ja doradzam 1:35 (dla pojazdów) bardzo fajnie się składa i nie ma całej masy drobnych elementów. Jeżeli chodzi o firmę pojazdów w 1:35 która by nie zniszczyła Ci portfela a zarazem nie była trudna do składania to Trumpeter lub HobbyBoss. Zakup do tego farbki podane w instrukcji lub innych firm (użyj przeliczników farb), rozcieczalnik i szpachlówka.
Awatar użytkownika
EsKeL

Miejscowość: Wąbrzeźno /k. Torunia

Postprzez Robert_85 » Sob Lis 14, 2009 8:31 pm

Witam żeby nie zakładać nowego tematu pozwoliłem sobie podłączyć się do tego, przejdę do sedna sprawy otóż postanowiłem zająć się modelarstwem zakupiłem model jest to Hawker Hurricane Mk. IIC firmy Revell w skali 1:72.
Spotkałem się w instrukcji z mieszaniem farb np. 66% white matt + 34% dark green jak łączyć te farby ? odmierzać je czy tak po prostu "na oko" ?
Awatar użytkownika
Robert_85

Postprzez liec » Sob Lis 14, 2009 9:17 pm

Najłatwiej strzykawką.
Image
Warsztat:
Storch Pz. IV Commandos 3
Awatar użytkownika
liec

Miejscowość: Chorzów

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Sob Lis 14, 2009 9:51 pm

Albo liczyc kropelki:)
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Miejscowość: okolica Warszawy

Postprzez Asarus » Sob Lis 14, 2009 10:03 pm

Ja mieszam farby patyczkiem odłamanym z ramki, w której są części modelu i jeśli potrzebne są niewielkie ilości farby to właśnie odmierzam kropelki kapiące z tego patyczka.
Michał Janicki
Warsztat: X-3 Stiletto 1/72
Awatar użytkownika
Asarus

Miejscowość: okolica Warszawy NDM

Postprzez Robert_85 » Sob Lis 14, 2009 10:10 pm

Wiem że jest oddzielny temat ale się spytam jakich farb najlepiej używać ? Mam kilka akryli i trochę emalii firmy Revell.
Awatar użytkownika
Robert_85

Postprzez Michał Pyziak » Sob Lis 14, 2009 10:10 pm

Robert_85 napisał(a):...zakupiłem model jest to Hawker Hurricane Mk. IIC firmy Revell w skali 1:72.
Spotkałem się w instrukcji z mieszaniem farb np. 66% white matt + 34% dark green jak łączyć te farby ? odmierzać je czy tak po prostu "na oko" ?

Najlepiej zamiast mieszać farby revella, który ma dosyć skromną i niezawsze dostępną u nas paletę, proponuję kupić gotowe odpowiednie do tego modelu kolory. Napisz jakie ma być malowanie, czym chcesz go malować (olejne, akrylowe), a na pewno ktoś Ci pomoże podając numery. Sam też bez trudu je ustalisz używając google.
Image
Pozdrawiam
MP
Awatar użytkownika
Michał Pyziak

Miejscowość: Łódź

Następna

Wróć do Modelarstwo redukcyjne - plastik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość