nakładanie suchych pasteli

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

nakładanie suchych pasteli

Postprzez martezjusz » Wto Sie 11, 2009 10:44 pm

chciałbym poradzić się, jak (a dokładniej CZYM) nakładać suche pastele, mające spełniać rolę okopceń. próbowałem nakładać je cienkim pędzlem, patyczkiem kosmetycznym, jakąś chusteczką ale nie dość, że efekt nie jest zadowalający (okopcenia praktycznie nie powstają) to technika jest bardzo mocno nieprecyzyjna. proszę o wymienienie narzędzi, których używacie do tego celu.
ps. dodam, że zajmuję się modelami w skali 1/72 (precyzja!) i NIE posiadam aerografu ( :( )

pozdrawiam
Awatar użytkownika
martezjusz

Miejscowość: Kraków

Postprzez Michał Pyziak » Śro Sie 12, 2009 8:37 am

U mnie pędzelek sprawdza się. Powierzchnia musi być matowa, pastele sproszkowane. Tam gdzie ślad ma być wyraźny nakłądam proszek, czasem trochę wcieram, nadmiar zdmuchu ję. Precyzja narzędzia nie jest problemem. Tam gdzie ma to być tylko zabarwiona smuga rozcieram cienkim pędzlem to co jest już na modelu i pędzlu.

Czołgiści robią to też chyba "na mokro" rozcieńczone whitespiritem, ale raczej jako kurz.
Image
Pozdrawiam
MP
Awatar użytkownika
Michał Pyziak

Miejscowość: Łódź

Postprzez Rafał Kobiela » Pon Sie 17, 2009 4:07 pm

Co do rozdrabniania pasteli ja urzynam takiego elektrycznego pilnika do paznokci. Uzyskuję nim bardzo drobne rozdrobnienie przez co łatwo cie je nakłada, jednak konwencjonalny polnik z pewnością też się nada.
Image
Image
Awatar użytkownika
Rafał Kobiela

Miejscowość: Warszawa

Postprzez martezjusz » Śro Sie 19, 2009 12:10 am

dzięki za rady, metodą prób i błędów jakoś dałem radę i udało się te oastele nałożyć lepiej czy gorzej. efekty będzie można zobaczyć już niedługo, mam zamiar wkrótce zadebiutować w dziale "galerie modeli ukończonych".. :)
Awatar użytkownika
martezjusz

Miejscowość: Kraków

Wróć do Modelarstwo redukcyjne - plastik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości