Szpachla z utwardzaczem - proszę o pomoc.

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

Szpachla z utwardzaczem - proszę o pomoc.

Postprzez Asarus » Czw Kwi 09, 2009 9:09 am

Witam
Kupiłem wczoraj szpachlę Tamiyi z utwardzaczem.

Image

Nigdy takiej nie używałem i chciałem prosić osoby, które kiedyś taką szpachlowały o porady. Jak i kiedy mieszać te dwa składniki (już na modelu czy obok w jakimś pojemniczku), w jakich proporcjach je mieszać?

W instrukcji pisze, że szpachla twardnieje po 5-10min, a wysycha po godzinie. Czy to znaczy, że można szlifować po 5-10min, a po godzinie szpachla jest już całkiem wyschnięta i można np. zacząć na niej malować, czy może po 5-10 jest już utwardzona i nie da się jej już modelować, a szlifowanie dopiero po godzinie?

Proszę o odpowiedź i inne porady ;o)
Michał Janicki
Warsztat: X-3 Stiletto 1/72
Awatar użytkownika
Asarus

Miejscowość: okolica Warszawy NDM

Postprzez Panzernick » Czw Kwi 09, 2009 7:49 pm

Witam.
Jak każdą szpachlę poliestrową, tą także , należy mieszać przed nałożeniem na model. Najlepiej na jakieś płaskiej płytce, ewentualnie na kartonie. Pamiętaj tylko o odpowiednich proporcjach. Zbyt dużo utwardzacza przyspieszy utwardzanie i zwiększy temperaturę reakcji wiązania, co może spowodować wykrzywienie plastiku.
Co do czasu to 5-10 minut to czas do rozpoczęcia wiązania składników. Pełną możliwość obróbki papierem sciernym masz dopiero po godzinie, wcześniej może się kruszyć i ,,grudkować"
I jeszcze jedna rada- możesz dać troszkę mniej utwardzacza, wydłuży to czas wiązania- przydatne przy robieniu zimmeritu, niestety wydłuży tez czas całkowitego wyschnięcia.

Posdrófka
Robert Panzernick Szacht
Awatar użytkownika
Panzernick

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Asarus » Pią Kwi 10, 2009 11:04 am

Dziękuje za odpowiedź :D
Michał Janicki
Warsztat: X-3 Stiletto 1/72
Awatar użytkownika
Asarus

Miejscowość: okolica Warszawy NDM

Wróć do Modelarstwo redukcyjne - plastik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości