Sidolux na kabinę

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

Sidolux na kabinę

Postprzez marand » Nie Mar 29, 2009 8:10 pm

Napiszcie o swoich sposobach nanoszenia SIDOLUXU na oszklenie samolotu. W wielu publikacjach mówi się o zanurzaniu kabiny, ale mnie się to nie udaje, przy wysychaniu powstają przy spływaniu płynu z pionowych powierzchni zacieki. Pewnie cos robię nie tak. Dlatego nanoszę SIDO aerografem lub pędzelkiem (przy małych powierzchniach), ale nie do końca satysfakcjonuje mnie efekt. I błagam nie odsyłajcie starego chłopa do opcji "szukaj" Jeżeli ktoś nie chce sie wypowiadać, nie musi, ja będę wdzięczny za każdą sugestię.
----------------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie coś z fantastyki: Lotnisko Jagdwaffe 46 i z pancerki:Tygrysy na śniegu.
Awatar użytkownika
marand

Miejscowość: Łódź

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Pon Mar 30, 2009 7:18 am

A ja się pytam: po co to w ogóle? Ja zamiast sido, stosuję pastę polerską. "Szkło" owiewek jest zawsze dużo grubsze niż w rzeczywistości, wiec nanoszenie dodatkowej warstwy lakieru uważam za pomyłkę. Może to bardziej pracochłonne, ale uważam, że efekt ładniejszy po dobrej polerce się uzyska...
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Miejscowość: okolica Warszawy

Postprzez Mac Eyka » Pon Mar 30, 2009 7:57 am

Ja też miałem raz problemy z zanurzoną w sido owiewką. Zrobiła się soczewkowa i nie nadawała się do użytku.
Co do wypowiedzi Tommyc1. Tamta owiewka była vacu ale miała nieco matową powierzchnię i chciałem zastosować kąpiel w celu poprawy tego feleru.
Musiałem kupić drugą owiewkę i pomalowałem ją sidolixem przy pomocy pędzelka po przyklejeniu jej. Oczywiście wtedy tylko z zewnątrz.
Co do zasadności stosowania sido.
Szkło tak potraktowane ładniej się prezentuje.
O na przykład te felerna vacu:

Image

a tutaj tradycyjna osłonka:

Image
Image
Awatar użytkownika
Mac Eyka

Miejscowość: Ouagadougou w Burkina Faso

Postprzez Asarus » Wto Mar 31, 2009 2:07 pm

Nanoszenie sido wg. mnie nie jest niczym złym. Ja nanoszę sido na owiewkę za pomocą patyczków do uszu z watą. Dzięki temu jest to tylko mikroskopijna warstwa, a owiewka ładnie się błyszczy, jest bardziej przejrzysta i ogólnie lepiej się prezentuje.
Michał Janicki
Warsztat: X-3 Stiletto 1/72
Awatar użytkownika
Asarus

Miejscowość: okolica Warszawy NDM

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Wto Mar 31, 2009 6:24 pm

No bo sido wypełnia mikro ryski, wygładza powierzchnię-ja to robię przez polerkę...kazdy ma swój sposób a najważniejszy jest efekt końcowy:)
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Miejscowość: okolica Warszawy

Postprzez marand » Wto Mar 31, 2009 7:11 pm

Trochę to przypomina dyskusję o wyższości Świąt Bożego narodzenia nad Świętami Wielkiejnocy. Szlifowanie jest bardzo ważne, sam w swoim zestawie do szlifowania mam świetną pastę Tamii i często ją używam
Image
ale i Sido daje bardzo dobre efekty i dodatkowo zabezpiecza przed oparami kleju cyjanoakrylowego. Przydaję się też przy renowacji starych modeli. Ten wiekowy Ju 88 ma teraz o wiele bardziej przezroczystą owiewkę niż początkowo.
Image
Chodzi tylko o to aby nanieść jak najcieńszą warstwę. W ostatnim "SM" autor omawiając budowe Me 109 pisze:"pamiętać należy o wcześniejszym zanurzeniu ich w Sidoluxie" ale jak to zrobić aby nie było zacieków? Może ktoś zna sposób. Metoda nanoszenia przy pomocy patyczków kosmetycznych brzmi ciekawie, ale czy nie nanosimy przy tym mikro kłaczków z waty. Może lepiej szpatułki z gąbką, ja takich używam do suchych pasteli. Na koniec jeszcze kabina "kąpana" w Sido (ale nadmiar zbierany pędzlem)
Image
I Sido naniesione aerografem
Image
Awatar użytkownika
marand

Miejscowość: Łódź

Wróć do Modelarstwo redukcyjne - plastik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości