Konsystencja farb

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

Postprzez Bartek14 » Sob Mar 21, 2009 8:31 am

Jak sie kładzie kamuflaż dwu barwny to jest masakra kłaść cztery warstwy ale jak się maluje 1 kolorowy kamo to czemu nie , a ty tommyc1 powiedz w jakim stosunku rozcienczasz farbę ??
Bartek14

Postprzez Asarus » Sob Mar 21, 2009 6:39 pm

Bartek, ale ty uparty jesteś. Jak chcesz i lubisz malować pędzlem taką farbą to maluj, ale nie mieszaj innym w głowach.
Ja rozcieńczam farba/rozpuszczalnik - 3/1 lub 4/1 zależy jaki kolor i jak kryje.
Michał Janicki
Warsztat: X-3 Stiletto 1/72
Awatar użytkownika
Asarus

Miejscowość: okolica Warszawy NDM

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Sob Mar 21, 2009 7:34 pm

Bartek14 napisał(a):Jak sie kładzie kamuflaż dwu barwny to jest masakra kłaść cztery warstwy ale jak się maluje 1 kolorowy kamo to czemu nie , a ty tommyc1 powiedz w jakim stosunku rozcienczasz farbę ??

Ha, to zależy co i jaką farbą maluję-nie ma jednej słusznej recepty.
Duże powierzchnie maluję farbą o konsystencji...hm...coś jak sok malinowy do herbatki herbapolu :D Nie wiem ile rozcienczalnika daję, bo robię to patrząc na konsystencję a nie na miarkę. Niekóre elementy maluję farbą "prosto z puszki", inne mocno rozcieńczoną. Na F14 np. domalowywałem "mazy" na poszyciu samolotu farbą prawie o mlecznej konsystencji...ale to miał być taki laserunek. Dysze również laserunkowo malowane. Ale generalnie konsystencja soku/syropu jak dla mnie jest ok, wystarczająca, żeby jedna warstwa ładnie kryła i nie było smug pędzla.
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Miejscowość: okolica Warszawy

Postprzez Bartek14 » Sob Mar 21, 2009 7:59 pm

Mi wszyscy mówili że pod pędzel to farba o konsystęcji mleka 1,5 %
Bartek14

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Sob Mar 21, 2009 8:05 pm

Bartek14 napisał(a):Mi wszyscy mówili że pod pędzel to farba o konsystęcji mleka 1,5 %

Ktoś coś słyszał, ale źle kojarzył. Pomyłka-podana konsystencja to do aerografu. Ktoś cię w błąd wprowadził i z uporem maniaka się tego trzymasz. :) Ale...jeśli tobie taka technika odpowiada, to nie ma sensu jej zmieniać może-każdy robi po swojemu. Są pewne zasady, które mają ułatwić sprawę, ale jak ktoś się przyzwyczai do swojej techniki to nie ma sensu zmieniać na siłę-pod warunkiem, że efekt ona przynosi satysfakcjonujący. :)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Postprzez OldMan » Sob Mar 21, 2009 8:06 pm

Przestań się czepiać tego mleka.
A jakby Ci ktoś powiedział, że ma mieć konsystencję kwasu, to byś na biurku kwas trzymał ?

Każda farba może mieć inną konsystencję.
Zależy od producenta, pigmentu, osnowy i jeszcze wielu innych rzeczy.
Rozcieńczasz tak, żeby się dobrze malowało.
Jak chcesz rozcieńczać naukowo, to kup sobie kubek Forda (wiskozymetr) i napisz rozprawę naukową na ten temat. :mrgreen:
Awatar użytkownika
OldMan

Postprzez Tomek Pawlukowiec » Sob Mar 21, 2009 8:12 pm

OldMan napisał(a):Przestań się czepiać tego mleka.
A jakby Ci ktoś powiedział, że ma mieć konsystencję kwasu, to byś na biurku kwas trzymał ?

Każda farba może mieć inną konsystencję.
Zależy od producenta, pigmentu, osnowy i jeszcze wielu innych rzeczy.
Rozcieńczasz tak, żeby się dobrze malowało.
Jak chcesz rozcieńczać naukowo, to kup sobie kubek Forda (wiskozymetr) i napisz rozprawę naukową na ten temat. :mrgreen:

popieram w całej rozciągłości :D
Awatar użytkownika
Tomek Pawlukowiec

Postprzez Bartek14 » Sob Mar 21, 2009 8:16 pm

Spróboje rozcieńczać tak np 3:1 zobaczymy
Bartek14

Poprzednia

Wróć do Modelarstwo redukcyjne - plastik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości