Malowanie Spitfire Mk I

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

Malowanie Spitfire Mk I

Postprzez janusz2155 » Śro Lut 18, 2009 9:30 am

Witam.
Pracuję przy Spitfire Mk I.Do malowania użyłem farb Pactra.Jednak po pomalowaniu aerografem koloru A 116 Dark Green (producent podaje ANA 625) ,kolor ten wygląda raczej na Olive Drab.Po wielu wcześniejszych próbach z Humbrolem 30 jest to dla mnie ciężki orzech do zgryzienia (od niedawna buduję modele w 1/48,wcześniej tylko 1/72 i pędzel wystarczał).
Ze zdjęć gotowych modeli ciężko wywnioskować,czy ten kolor jest odpowiedni.Widocznie odcień zależy od producenta farby.
Reasumując: czy jest to odpowiedni odcień Dark Green,czy może użyć innej farby np.Tamiya XF61 ?
janusz2155

Miejscowość: Berlin

Postprzez Renegat_2008 » Śro Lut 18, 2009 11:54 am

Witam.
Co do tego RAF dark green z Pactry: ja go używam i rzeczywiście bezpośrednio po nałożeniu aerografem robi wrażenie zupełnie innego koloru podchodzącego pod Olive drab ale to kwestia zmatowienia- po wypolerowaniu albo pokryciu lakierem błysk lub półmat kolor się ożywia i widać, że to ciemna zieleń. Co do Humbrola 30 to zupełna pomyłka ale mimo to producenci niektórych modeli od dwudziestu paru lat albo dłużej podają go jako właściwy do brytyjskich samolotów z II wś.

janusz2155 napisał(a):Ze zdjęć gotowych modeli ciężko wywnioskować,czy ten kolor jest odpowiedni.Widocznie odcień zależy od producenta farby.

Zależy od producenta farby, rodzaju i natężenia oświetlenia, aparatu (niektóre dość mocno przekłamują kolory i stopień połysku- czasem to kwestia złych ustawień, czasem niska jakość sprzętu). Jeśli chodzi o to, czy Pactra ma odpowiedni odcień to szczerze mówiąc nie wiem czy w porównaniu do oryginału nie jest zbyt zielona czy zbyt ciemna ale za ta cenę nie ma co specjalnie wybrzydzać :lol: zresztą odcień czy to tej czy innej farby na prawdziwych samolotach z czasem pod wpływem choćby warunków atmosferycznych ulegał zmianom (płowiał) więc jak ktoś sie czepi, że kolor jest np za blady zawsze można powiedzieć, że jest to model samolotu który długo stał na słońcu ;o)
Pozdrawiam, Grzegorz S.
Image
Awatar użytkownika
Renegat_2008

Miejscowość: Lublin

Postprzez Paweł84 » Śro Lut 18, 2009 5:24 pm

30 Humbrola ma odcień bliższy niemieckiemu RLM 71, choć jeszcze parę lat temu zalecano go zarówno do Messerschmittów jak i Spitfireów.
Miałem podobne odczucie jak Janusz kiedy postawiłem Spitfire'a pomalowanego Pactrą obok starego Hurricane'a malowanego Humbrolami. Nie jestem ortodoksyjny w kwestii kolorów, uważam że najważniejsze jest utrzymanie jednego odcienia na całej kolekcji.
Awatar użytkownika
Paweł84

Postprzez janusz2155 » Śro Lut 18, 2009 8:39 pm

Mam ten sam właśnie problem,Spitfire obok Hurricana z 303.Jedno z wyjść,to nie stawiać ich obok siebie,lub nowy Hurrican.Muszę wybrać jedno z dwóch możliwości.I dzięki za pomoc !!!
janusz2155

Miejscowość: Berlin

Wróć do Modelarstwo redukcyjne - plastik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości