Malowanie pędzlem farbą Pactra i problem z grudkami

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

Malowanie pędzlem farbą Pactra i problem z grudkami

Postprzez Ganz » Nie Lut 08, 2009 1:31 pm

Mam problem z malowaniem pędzlem dużych powierzchni farbą Pactra.

Problem polega na tym, że malując duże powierzchnie robi mi się sporo grudek pigmentu. Szczególnie jeśli chodzi o kolejne warstwy. Czy ktoś miał podobny problem i wie jak temu zaradzić? Czy problemem jest to, że ta farba za szybko zasycha i się złuszcza, a pomóc może zastosowanie jakiegoś opóźniacza?
Awatar użytkownika
Ganz

Miejscowość: Poznań

Postprzez Tomek Mroczkowski » Nie Lut 08, 2009 1:50 pm

Hm mi nigdy grudki sie nie zrobiły, rozcieńcz wodą, tylko stopniowo żebyś nie przesadził!
Image
Awatar użytkownika
Tomek Mroczkowski

Miejscowość: Frombork

Postprzez Ganz » Nie Lut 08, 2009 2:16 pm

tomek mroczkowski napisał(a):Hm mi nigdy grudki sie nie zrobiły, rozcieńcz wodą, tylko stopniowo żebyś nie przesadził!

Farba jest dobrze rozcieńczona wodą. Na tyle, żeby dobrze pokryć muszę położyć 3-4 warstwy.
Awatar użytkownika
Ganz

Re: Malowanie pędzlem farbą Pactra i problem z grudkami

Postprzez Sebastian Janiszewski » Nie Lut 08, 2009 2:55 pm

Ganz napisał(a): Czy problemem jest to, że ta farba za szybko zasycha i się złuszcza, a pomóc może zastosowanie jakiegoś opóźniacza?

Moim zdaniem do wszystkich farb akrylowych do malowania pędzlem powinno się użyć opóźniacza. Jeżeli nie masz pod ręką firmowego spróbuj rozcieńczyć farbę zwykłą wódką.
Pozdrawiam Sebastian
Awatar użytkownika
Sebastian Janiszewski

Miejscowość: okolice Warszawy

Postprzez Renegat_2008 » Nie Lut 08, 2009 4:07 pm

To nie koniecznie kwestia farby. Jeżeli używasz większego pędzla z naturalnego lub sztucznego, ale chropowatego włosia może być po prostu tak, że farba która jest na włosiu bliżej trzonka pędzla zasycha jeżeli niedokładnie go umyjesz i kiedy stwardnieje złuszcza się pod wpływem ruchu włosia przy malowaniu... Wsadź pędzel na noc do Sinluxu żeby odlazła wszelka farba która mogła pozasychać. Może to też mieć związek z zasychaniem farby na zakrętce lub na gwincie (odkręcając lub zakręcając słoiczek kawałki zaschniętej farby wpadają do środka)- w tym przypadku trudno coś zrobić- po prostu usuwaj grudki na bieżąco z powierzchni modelu...
Pozdrawiam, Grzegorz S.
Image
Awatar użytkownika
Renegat_2008

Miejscowość: Lublin

Re: Malowanie pędzlem farbą Pactra i problem z grudkami

Postprzez Ganz » Nie Lut 08, 2009 6:13 pm

Sebastian J napisał(a):
Ganz napisał(a): Czy problemem jest to, że ta farba za szybko zasycha i się złuszcza, a pomóc może zastosowanie jakiegoś opóźniacza?

Moim zdaniem do wszystkich farb akrylowych do malowania pędzlem powinno się użyć opóźniacza. Jeżeli nie masz pod ręką firmowego spróbuj rozcieńczyć farbę zwykłą wódką.

W sumie wydaje mi się, że powodem jest zbyt szybkie zasychanie farby. Przy okazji zrobiły mi się brzydkie małe, bo małe ale smugi przy nakładaniu 4 warstwy na spód mojego Łosia :/ chociaż starałem się nakładać farbę bardzo cieńko. Farba po prostu bardzo szybko wysycha i robią się paprochy i smugi.

Co najlepiej nadaje się jako opóźniacz do farb Pactry?
Awatar użytkownika
Ganz

Wróć do Modelarstwo redukcyjne - plastik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości