Technika rycia linii wgłębnych w modelach

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

Technika rycia linii wgłębnych w modelach

Postprzez alex_stela » Śro Sty 28, 2009 2:53 pm

Mam kolejne pytanie, bo nigdzie nie potrafię znaleźć o tym wątku:
jakie techniki stosujecie do rycia linii wgłębnych w modelu?

Nie chodzi mi o samo narzędzie do rycia (choć i tu przydałyby się jakieś sugestie), ale bardziej o to jak zrobić aby ryta linia była prosta. Mam z tym mały problem, bo przecież mało która powierzchnia modelu jest płaska ;o) Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł opisać to krok po kroku, a już za zdjęcia oddałbym tygodniowy przydział piwa :D
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Miejscowość: Śląsk Cieszyński

Postprzez kasprzyk » Śro Sty 28, 2009 5:37 pm

Najprościej jest użyć:

1. Taśmę. Naklejamy taśmę na model w miejscu gdzie chcemy by biegła linia. Ja używam grubszej taśmy firmy 3M, można używać taśmy Tamiya ale wydaje mi się, że zbyt łatwo się odkształca i nie zawsze linie są proste.

2. Blaszki, cienkiego polistyrenu. Podobnie, tym razem napewno linia będzie prosta, trzeba tylko dobrze przytwierdzić element do powierzchni modelu (taśma, dobry chwyt, plastelina).

3. Szablony, krzywiki, kątowniki itp. wykonane z różnych materiałów Sprawdzają się na krzywiznach.

4. Można też użyć noża modelarskiego. Lekko nacinamy powierzchnię modelu, jedynie nieznacznie zaznaczając miejsce prowadzenia lini. Takie zagłębienie pogłębiamy potem igłą czy rylcem. Tu trzeba naprawdę uważać i być delikatnym.
kasprzyk

Miejscowość: Wrocław/Racibórz

Postprzez Mac Eyka » Czw Sty 29, 2009 8:33 am

Ostatnimi czasy w ofercie Trumpetera pojawił się nóż właśnie do cięcia linni. Nabyłem go jakiś czas temu i się sprawdza.
Chodzi mi o ten produkt:
http://www.martola.com.pl/pl144/produkt ... e_Engraver
Image
Awatar użytkownika
Mac Eyka

Miejscowość: Ouagadougou w Burkina Faso

Postprzez kasprzyk » Czw Sty 29, 2009 6:00 pm

Czy narzędzie ma wymienne ostrza?? Chyba jednak warto kupić jakieś takie narzędzie, nie ma problemu z grubością i głębokością lini przynajmniej.
kasprzyk

Miejscowość: Wrocław/Racibórz

Postprzez Mac Eyka » Pią Sty 30, 2009 10:24 am

Ten wynalazek z Trumpetera nie ma wymiennego ostrza. Zresztą osobiście nie widziałem takiego z możliwością wymiany. Co do grubości linii to bardziej jest ona zależna od siły z jaką działamy oraz ilości "przejazdów" noża.
Image
Awatar użytkownika
Mac Eyka

Miejscowość: Ouagadougou w Burkina Faso

Wróć do Modelarstwo redukcyjne - plastik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości