Emalia + akryl - Wasze doświadczenia

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

Emalia + akryl - Wasze doświadczenia

Postprzez alex_stela » Śro Sty 28, 2009 6:44 am

Witam!

Wracam do modelarstwa po wieeelu, wielu latach i mam pytanie dotyczące Waszych doświadczeń z malowania emaliami i akrylami (za "moich czasów" dostępne były tylko emalie i doświadczeń takich nie mam).

Chodzi mi o ich jednoczesne stosowanie na jednym modelu (np. akryl na emalię, emalia na akryl itp.), bo słyszałem, że może to sprawiać niemałe problemy. Jeżeli można, to proszę o podawanie nazw producentów farb (np. "akrylowa Pactra nakładana na emalię Humbrola sprawia, że ..." ).

Z góry dziękuję za rzeczowe wypowiedzi.
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Miejscowość: Śląsk Cieszyński

Postprzez Rafhart » Śro Sty 28, 2009 8:45 am

Chyba mało osób miesza dwa rodzaje farb na jednym modelu. Wybierają albo jeden rodzaj albo drugi rodzaj farb. Kiedyś zrobiłem taki miks na modelu "korsarza" w skali 1:48. raczej było ok.
Osobiście polecam akryle.
Awatar użytkownika
Rafhart

Miejscowość: Inowrocław

Postprzez tomkunu » Śro Sty 28, 2009 9:21 am

Ja mam na warsztacie farby Pactry, Humbrola i Model Master. Prawie zawsze używam na jednym modelu akryli i olejnych. Zawsze czekam aż farby wyschną przed kolejną warstwą i nigdy nie miałem żadnego problemu, używam też lakieru akrylowego i często ląduje on na farbach olejnych i też nie ma problemu. IMHO to przynosi nawet pewne kożyści bo na warstwie akrylowej można spokojnie robić olejny wash i odwrotnie bez obaw że coś wejdzie w reakcję
Awatar użytkownika
tomkunu

Miejscowość: Poznań

Postprzez Michał Pyziak » Śro Sty 28, 2009 1:22 pm

Zdarzyło mi się to kilkukrotnie. Malowałem np tu http://www.forum.modelarstwo.org.pl/vie ... highlight=. Pactra na MM authentic (efekt co prawda kiepski ale nie z winy farb). Bez żadnych problemów. Próbowałem też nanosić humbrola na pactrę, MM akryl na olej. Te farby ze sobą nie reagowały.
Awatar użytkownika
Michał Pyziak

Miejscowość: Łódź

Postprzez alex_stela » Śro Sty 28, 2009 2:45 pm

Ja mam konkretnie taki przypadek, że muszę na akryle Pactry nanieść emalię MM Authentic i obawiam się reakcji (tzn. nie wiem jak po dłuzszym czasie zachowa się Pactra potraktowana emalią). Przestraszyłem się po lekturze tego wątku: http://www.forum.modelarstwo.org.pl/viewtopic.php?t=36174&start=120
JUŻ SKOŃCZONE

Na warsztacie:
Avro Vulcan B.2 1/72 (AFX) 30%; Spitfire Mk.Ia 1/72 (TAM) 20%; Folland Gnat 1/72 (AFX) 50%.
Awatar użytkownika
alex_stela

Miejscowość: Śląsk Cieszyński

Postprzez erkamo » Śro Sty 28, 2009 4:57 pm

No i co teraz? :lol: Jedni pisza to, drudzy tamto. Co tu robic?

Zrob probe na kawalku plastiku. Podstawowa zasada, daj farbie dobrze zaschnac. Poczekaj 1-2 dni z kolejna warstwa. Akryle schna podobno diabelnie szybko, ale sicher ist sicher.
Znaczenie moze miec grubosc warstwy nakladanej farby, jesli oczywiscie malujesz pedzelkiem. Moge sobie wyobrazic, ze jesli zamocze ;o) model pomalowany akrylami w farbie innego pochodzenia, to moze sie zdarzyc, ze po jakims czasie dojdzie do reakcji. :) Jednak przy stosunkowo cienkiej warstwie nie powinno sie nic stac.
erkamo

Miejscowość: juz sam nie wiem

Postprzez Michał Pyziak » Śro Sty 28, 2009 7:24 pm

Myślę, że większe problemy mogą pojawić się przy malowaniu pędzlem i przy zbyt grubych warstwach farby. Same farby nie reagują, według mnie, ze sobą ale może mieć też znaczenie użyty rozcieńczalnik (kto wie czym razcieńczał emalie kolega Jakub). Taki widok jak na tych zdjęciach przypomina mi efekt działania zmywacza do farb akrylowych wamodu. W żadnym wypadku nie należy używać go do rozcieńcznia jakichkolwiek farb.
Awatar użytkownika
Michał Pyziak

Postprzez Michał Pyziak » Śro Sty 28, 2009 9:19 pm

http://www.forum.modelarstwo.org.pl/vie ... highlight=
Emalia na akryl: granatowy humbrol na górnych powierzchniach na niebieską pactrę na bokach - tu również bez niespodzianek. Farby rozcieńczałem najprostszymi sposobami - woda i benzyna ekstrakcyjna.
Ostatnio edytowany przez Michał Pyziak, Czw Sty 29, 2009 10:08 am, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Michał Pyziak

Postprzez kowal92 » Śro Sty 28, 2009 10:26 pm

ja też maluje emaliami i akrylami, i nie miałem nigdy kłopotu a używam rozpuszczalnika wamodu
kowal92

Postprzez Michał Pyziak » Czw Sty 29, 2009 9:54 am

kowal92 napisał(a):ja też maluje emaliami i akrylami, i nie miałem nigdy kłopotu a używam rozpuszczalnika wamodu

Rozpuszczalnika a nie zmywacza...
Awatar użytkownika
Michał Pyziak

Postprzez Łukasz Sosnowski » Czw Sty 29, 2009 10:48 am

Ja używam akryli Tamiya i farb olejnych Humbrol. Maluję nimi na tych samych modelach, i jak narazie się nie pogryzły ze sobą. Jedyne co robię to po pomalowaniu pierwszym rodzajem, czekam dwa dni aż farba w miarę dobrze wyschnie. Używam rozcieńczalnika Humbrol, spirytusu i wody destylowanej.
Awatar użytkownika
Łukasz Sosnowski

Miejscowość: Warszawa

Postprzez tomkunu » Czw Sty 29, 2009 10:51 am

Myślę, że znaczenie ma też faktura farby, jeśli jest matowa albo chociaż satynowa to przyczepność będzie lepsza niż gdy się kładzie na połysk, olejna w olejną się wtopi niezależnie od faktury przynajmniej na tyle żeby się trzymała a przy kombinacji akryl-olejna pozostaje tylko fizyczna przyczepność farby, to tak jak malować np goły plastik, później farbę można paznokciem zdrapać (nie licząc tych, którzy dodają nitro do farby :)) Generalnie popieram koncepcję prób :) po prostu zrób własne badania tematu na jakimś złomie a potem je nam przedstaw. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tomkunu

Miejscowość: Poznań

Postprzez LEOPARD1974 » Sob Lut 28, 2009 8:03 pm

Także używałem akryle i oleje na jednym modelu bez problemu.Aby nie reagowały ze sobą warstwa poprzedniej warstwy musi być dobrze wyschnięta.Po dłuzszym czasie takze ze sobą nie powinny reagować,ponieważ nie zawierają już rozpuszczalnika,a to jest główny czynnik warzenia się farb.
LEOPARD1974

Miejscowość: UK

Wróć do Modelarstwo redukcyjne - plastik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 3 gości