Opinia o producentach modeli

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

Opinia o producentach modeli

Postprzez tomaszekpoz » Sob Sty 24, 2009 3:59 pm

Grasuje po tym forum i widzę że przewija się zazwyczaj kilku producentów modeli, których modele są najczęściej sklejane.
I tu moje pytanie, jakich producentów polecacie?? (2-3 słowa opinii), a jakich odradzacie i dlaczego??
Awatar użytkownika
tomaszekpoz

Miejscowość: Poznań

Postprzez KondI » Sob Sty 24, 2009 4:31 pm

Witam.
Według mnie najleprzy jest Revell 8-) (każdemu sie podoba coś innego mi nabardziej przypadł do gustu Revell :-o .Podobają mi sie modele ich wykonanie i instrukcje) póżniej Italeri tez tobre modele robi :D
Image
Image
Awatar użytkownika
KondI

Postprzez Rafaello_08 » Sob Sty 24, 2009 4:45 pm

Moim zdaniem najlepsza jest TAMIYA. Jakością bije wszystkich jednak ceny są astronomiczne i jest niewiele dodatków.
Kolejną bardzo dobrą firmą jest DRAGON. Ceny są tu niższe ok 110zł a liczba dodatków jest spora.
Na warsztacie:
Pzkpfw IV Ausf. H 1:35 Tamiya
Awatar użytkownika
Rafaello_08

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Piotrek » Sob Sty 24, 2009 5:03 pm

Preferowane jeśli chodzi o lotnicze 1/72
-Tamiya-bardzo dobra składalność, dużo detali,akuratność z planami, in minus cena
-Hasegawa jw, ale pakuje też starsze modele z wypukłymi liniami podziału in minus cena
- Italeri też potrafi sprzedawać produkty stare nijak nie przystające do dzisiejszych standartów, nowe wytwory są niezłe też cenowo, ale potrafią przepakować Zvezdę, starego Supermodela ale to in plus, bo ten robił rarytasy
- Trumpeter samoloty w tej skali dla mnie rewelacyjne.
-Revell jestem i na tak i na nie. Ich najnowsze wyroby sa bardzo dobre vide Lancaster, MiG-21 F-13, Hunter, Raptor, F-16 Block 50, nowe FW 190, ale potrafią wtrynić model Novo (BAC Lightning) i parę innych, ze spasowaniem bywa różnie Me 262, spartaczony Spitfire V, generalnie ich stare modele są koszmarne-Tempest V, P-47D, Corsair, Spitfire II, takie klamoty można trafić na aukcjach. Pakuja też Matchboxy, te bywają różne co do dokładności, ale czasami jedyne jakie są.
- Airfix wznawia stare swoje modele sprzed 40 lat, ale ich nowe np. Nimrod są bardzo dobrej jakości.
-Academy ładnie wygląda, z dokładnością i sklejalnościa bywa gorzej, część modeli to przeryte kopie innych producentów.
-Heller jakoś tak marnie ciągnie mało finezyjne modele, często mało podobne do oryginału.
-Hobby Boss taka ciekawostka, niektóre modele składają się z kilkunastu części, mało klejenia, tylko malowanie, ładnie wyglądają, ale niektórzy twierdzą, że to zabawki
-Dragon-przereklamowany, drogi, ładnie wygląda w pudełku, potem są schody przy montażu
-Czescy producenci-MPM, SP, Pavla-short runy, coraz lepszej jakości, odrazu z blaszkami, kliszami, żywicami, trudniejsze w montażu, ale już ztuningowane o dodatki
Generalnie najlepiej przejrzeć net chcąc kupić dany model danej firmy albo spytać na tym przezacnym forum, zamiast zafundować sobie gniota. Są modelarze, którzy z każdego modelu są w stanie zrobić perłę, ale nie wszyscy mają na to czas czy tez zdolności, tak więc chcąc zbudować poprawnie wyglądający model, a nie jakiś fockewulfopodobne monstrum-z Academy, lepiej pytać, bo nie zawsze jednego producenta modele są zawsze najlepsze, np Bf 110 Matchboxa uchodzi za najlepiej leżący w planach.
Ostatnio edytowany przez Piotrek Sob Sty 24, 2009 5:07 pm, edytowano w sumie 3 razy
Pozdrawiam-Piotr
Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.
http://www.matchboxkits.org/
Image
Awatar użytkownika
Piotrek

Miejscowość: Słupsk

Postprzez Iceman » Sob Sty 24, 2009 5:04 pm

Witam

Moim zdaniem najlepsze fimy na rynku to:

Dragon - Jakość wykonania detali wysoka, do niektórych modeli masa dodatków(metalowe lufy, dodatkowe kalki, metalowe elementy), prawie do wszystkich blaszki fototrawione w zestawie - cena adekwatna do jakości.

Tamiya - Jakość wykonania detali wysoka, modele jednak uboższe w dodatki dołączonych do zestawów - cena w porównaniu do Dragona trochę wysoka zważywszy na zawartość zestawów.

AFV Club Jakość wykonania detali wysoka, z dodatków znajdziemy w zestawie blaszkę fototrawioną czasem metalową lufę - cena adekwatna do jakości. Modeli nie za dużo ale takie których nie robią inni producenci.

Trumpeter - styczności z modelami tej firmy nie miałem, więc ciężko jest pisać na ten temat, podobnie jak AFV Club firma robi modele których nie maja w ofercie inne firmy, niektóre modele z dodatkami.

Academy - Jakoś wykonania w miarę dobra, dodatków w zasadzie brak, stosunek cena/jakość w miarę przyzwoity.

Italeri - Jakoś wykonania oceniam na taką sobie, dodatków brak poza nielicznymi wyjątkami. Stosunek jakość/cena - ceny zawyżone.

Revel - Jakość wykonania porównywalna z Italeri , czasami są to przepakowane modele w/w producenta,cenowo podobnie.

Powyższy ranking układałem pod kątem modeli w skali 1:35

Pozdrawiam
Marcin J.
Awatar użytkownika
Iceman

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Asarus » Sob Sty 24, 2009 5:07 pm

Jeśli chodzi o takie, że tak powiem "pospólstwa" :lol: to Revell jest moją ukochaną firmą. Większość modeli jest bardzo dobrej jakości (oczywiście jak zawsze znajdzie się kilka niewypałów). Bardzo czytelne instrukcje (choć jak dla mnie za bardzo rozdrobnione) wyglądają jak komiks, w każdym okienku kolejny krok.
Następna (bardzo popularna włoska firma) Italeri. Tak jak u Revella bardzo szeroka oferta dobrze wykonanych modeli. Instrukcje bardziej do mnie przemawiające. Budowa rozrysowana na dwóch-trzech rysunkach i łatwiej ogarnąć całość modelu.
Kolejne bardzo dobre firmy to Tamiya, Academy. Tamiya jest bardzo dobrą firmą, ale rzadko sklejam jej modele. Co do Academy skleiłem jej dwa modele i nieodwracalnie zraziłem się do ich kalkomani :evil:
Jeśli chodzi o modele z "górnej pułki" to firmy takie jak Dragon, Trumpeter i kilka innych, które teraz mi jakoś umknęły. Modele tych firm mają zawsze blaszki, elementy foto trawione, części żywiczne i inne wymysły.

Mówię tu o modelach 1/72 (lotnictwo po IIWŚ) bo z tymi mam najczęściej styczność.
Michał Janicki
Warsztat: X-3 Stiletto 1/72
Awatar użytkownika
Asarus

Miejscowość: okolica Warszawy NDM

Postprzez Łukasz Sosnowski » Sob Sty 24, 2009 6:01 pm

Ja za najlepsze firmy uważam Dragona i Tamiyę. Modele Dragona świetnie się sklejają, no i jest masa dodatków takich jak metalowe lufy, liny, elementy fototrawione i świetne kalkomanie. Za to Tamiya świetnie się skleja, ma dobrze odwzorowane detale i przejrzyste instrukcje.
Oprócz tych firm lubię także Italeri i Eduarda. Do Revella nie mam przekonania, bo ta firma pakuje modele Zvezdy i Italeri w swoje pudełka, i sprzedaje je przeciętnie o połowę drożej.

PS. Mój "ranking" dotyczy modeli pojazdów w 1/35.Eduard-samoloty 1/48
Awatar użytkownika
Łukasz Sosnowski

Miejscowość: Warszawa

Postprzez kasprzyk » Sob Sty 24, 2009 6:40 pm

Ja z kolei proponuję najpierw zorientować się, czy nie masz doczynienia z przepakiem. Bez znaczenia od firmy - przepakowywane są słabsze tzn. mniej zdetalowane modele lub tak jak robi to ostatnimi czasy Italeri czy Revell przepakowywane są doskonałe modele Hasegawy, ACC lub innych firm. Jaki z tego wniosek, że mimo droższych cen jak na daną firmę i tak płacimy ok 50% mniej niż za wyrób oryginalny. Obecnie kupiłem dużo modeli Academy (tych nowszych) i mogę polecić, wrażenie jak najbardziej pozytywne (przy modelu prosto z pudełka). Uwaga na short-runy. Trafiłem już dwa ze zdeformowanymi częściami (zakup z drugiej ręki) i trzeba było się namęczyć, żeby coś z tego wyszło. Mimo, że widziałem sprzeczne opinie ale ciekawą propozycją wydają się zestawy Eduarda (i inne czeskie firmy) czy Classic Airframes zawierające odrazu żywice i blaszki. Kupujesz wszystko na raz i robisz całkiem niezłą replikę. Warto też zwrócić uwagę na ICM, Zvezde, Roden oczywiście nowy Airfix ciekawe modele i całkiem przywoite wykonanie. Praktycznie większość nowych modeli nadaje się do sklejenia średnim nakładem sił.
kasprzyk

Miejscowość: Wrocław/Racibórz

Postprzez KondI » Sob Sty 24, 2009 7:32 pm

Prezpraszam ale chciałbym jeszcze coś do mojego postu sprostować na temat Revell'a. Przeyznaje ze te typy jak TAMIYA są dobre. Ale ja wymieniłem nie dlatego Revell'a ze jest dośc popularny.... tylko że wykonanie mi sie podoba..... i ja niekupuję modeli Revell'a za 30 zł tylko po 100zł ,60 zł
Ps:to robi różnicę 8-)
i sorrki ze wtronciłem tak troszke nie na temat dyskusji :D
Image
Image
Awatar użytkownika
KondI

Postprzez Asarus » Sob Sty 24, 2009 7:56 pm

Co do Revella zgadzam się z Kondim. Modele za 20-30 zł nie muszą być dobre, ale te za 60zł+ są bardzo ładnie wykonane. Trzeba też pochwalić Revell'a za ostatnio wydane modele.
Michał Janicki
Awatar użytkownika
Asarus

Postprzez erkamo » Sob Sty 24, 2009 8:39 pm

Takie ogólne ocenianie firm jest dosyć subiektywne. Nie sądzę aby ktokolwiek z nas mógł porównać wszystkie modele. Jedna firma robi dobrze to, inna tamto. :) .Lepiej skoncentrować się na konkretnym modelu.
Dajmy na to chciałbyś skleić TS-11 Iskra 1:72. I co? D..a zimna. Choćbyś nie wiem co robił i gdzie szukał to pozostanie Ci wyrób firmy Mastercraft, o której opinie są ... różne. :lol:
erkamo

Miejscowość: juz sam nie wiem

Postprzez Asarus » Sob Sty 24, 2009 8:59 pm

erkamo napisał(a):firmy Mastercraft, o której opinie są ... różne. :lol:

Różne :?: Czy ktokolwiek odważy się powiedzieć, że to dobra firma? :evil:
Michał Janicki
Awatar użytkownika
Asarus

Postprzez kasprzyk » Sob Sty 24, 2009 9:02 pm

Taki mały offtop. Jest już chyba żywiczna Iskra, gdzieś nawet widziałem ją sklejoną :)
kasprzyk

Miejscowość: Wrocław/Racibórz

Postprzez Piotrek.S. » Sob Sty 24, 2009 10:00 pm

kasprzyk napisał(a):Taki mały offtop. Jest już chyba żywiczna Iskra, gdzieś nawet widziałem ją sklejoną :)

Wiesz, że dzwonią ale nie wiesz w którym kościele...
Żywiczną Iskrę wypuścił Choroszy w skali 1/48.
Moim zdaniem kierowanie się w modelarstwie jakością zestawów jest jak pasjonowanie kolarstwem i wybieranie tylko wyasfaltowanych tras z górki.
Lepiej tworzyć kolekcje na podstawie np podziału na myśliwce albo bombowce. Można wybierać samoloty z różnych epok. Obojętnie co wybierzesz zawsze trafisz na modele prawie samoskładalne (na początek) potem można wybrać coś trudniejszego ale jednocześnie większy zakres prac umożliwia rozwój zdolności modelarskich (tworzenie elementów od podstaw, malowanie, brudzenie).
May you get to heaven a half hour before the devil knows you're dead
Awatar użytkownika
Piotrek.S.

Miejscowość: Oborniki

Postprzez KondI » Nie Sty 25, 2009 10:38 am

A propos TS-11 Iskra.Kupiłem iskre za (chyba) 12zł w skali 1/72 poniewarz niemogłem znależć więkrzej skali ,a iskrę robi tylko jeden producent.
A moje wspomnienie ze sklejania sa fatalne. :twisted: Niektóre elemanty niepasowały :evil:
Image
Image
Awatar użytkownika
KondI

Następna

Wróć do Modelarstwo redukcyjne - plastik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości