Miniszlifierki- jaką warto kupić?

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

Miniszlifierki- jaką warto kupić?

Postprzez Renegat_2008 » Sob Lis 22, 2008 7:38 pm

Witam. Mam pytanie: w jaką miniszlifierkę warto zainwestować nie wydając kilkuset złotych :?: Czy urządzenie PEGASUS 12V 53G012 (cena ok 30 złotych) jest cokolwiek warte czy psuje się po kilku użyciach?? I czy w ogóle nadaje się do wykonywania jakichkolwiek obróbek czy staje dęba przy kontakcie z czymkolwiek innym niż powietrze :lol: ?? Z góry dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam wszystkich ;o)
Ostatnio edytowany przez Renegat_2008, Czw Gru 25, 2008 8:23 pm, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam, Grzegorz S.
Image
Awatar użytkownika
Renegat_2008

Miejscowość: Lublin

Postprzez Tomasz Dzieciątkowski » Sob Lis 22, 2008 7:57 pm

Do cięcia i szlifowania polistyrenu lub żywic epoksydowych takie sprzęty z supermarketów nadają się zupełnie nieźle. To czy zepsuje się po kilku użyciach, zależy głównie od konkretnego egzemplarza.
Pamiętaj tylko o tym, że jest to sprzęt na napięcie 12 V i będziesz musiał używać transformatora żeby go użyć...
Image
Do you wanna dance?
Awatar użytkownika
Tomasz Dzieciątkowski

Miejscowość: Warszawa - Klub Modelarstwa Redukcyjnego "Śmigiełko"

Postprzez andrzej_r. » Sob Lis 22, 2008 8:09 pm

http://www.modelarstwo.org.pl/forum/vie ... iwiertarka
Tu coś niecoś było o tym, myślę że warto i gdzie indziej poszukać informacji.
Ta o której pisałem w wątku wyżej działa nadal ;o)

Dodam jeszcze że musi mieć regulację obrotów i ja częściej używam małych.
Pozdrawiam
Andrzej R.
--- powoli budują się: (1/72) ---
2xJak-11 - drgnęło (25%), Jeep (80%), Avia S-199 (10%)
Ostatni skończony: P-40M
Awatar użytkownika
andrzej_r.

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Renegat_2008 » Sob Lis 22, 2008 9:30 pm

Pamiętaj tylko o tym, że jest to sprzęt na napięcie 12 V i będziesz musiał używać transformatora żeby go użyć...

Na szczęście jest dołączony do zestawu zasilacz do 230 V do którego się podłącza "maszynę" :mrgreen:
Ta o której pisałem w wątku wyżej działa nadal

Czy to ustrojstwo wygląda może tak:
http://www.nokaut.pl/oferta/pegasus-min ... 3g012.html
:?:
Ostatnio edytowany przez Renegat_2008, Czw Gru 25, 2008 8:23 pm, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam, Grzegorz S.
Image
Awatar użytkownika
Renegat_2008

Postprzez andrzej_r. » Sob Lis 22, 2008 10:02 pm

To moje "chińskie cudo":
Image
Uchwyt w zestawie był inny.

Ogólnie podtrzymuję zdanie że jako zapchajdziura się sprawdza, jednak w przyszłości i tak mam w planach Proxona.
Oczywiście w ciągu tych kilku lat użytkowania awarie były:
- w zasilaczu wymieniłem gniazdo i niedługo będę musiał wymienić znowu,
- problem z włącznikiem, na razie dało się naprawić,
- wypadające pokrętło regulacji obrotów - kropla kleju.

Ta z Twojego linku chyba nie ma regulacji obrotów, jak dla mnie odpada...
Pozdrawiam
Andrzej R.
--- powoli budują się: (1/72) ---
2xJak-11 - drgnęło (25%), Jeep (80%), Avia S-199 (10%)
Ostatni skończony: P-40M
Awatar użytkownika
andrzej_r.

Miejscowość: Wrocław

Postprzez Tomasz Dzieciątkowski » Sob Lis 22, 2008 10:24 pm

andrzej_r. napisał(a):Ta z Twojego linku chyba nie ma regulacji obrotów, jak dla mnie odpada...

Moja też nie miała, dlatego obroty regulowałem napięciem na transformatorze. Po 7 latach siadła i zdecydowałem się na kupno Dremela - polecam :)
Image
Do you wanna dance?
Awatar użytkownika
Tomasz Dzieciątkowski

Postprzez Renegat_2008 » Wto Lis 25, 2008 9:07 pm

Moja też nie miała, dlatego obroty regulowałem napięciem na transformatorze.

A da się taki zasilacz z regulacją napięcia zrobić samemu czy trzeba (o ile gdzieś można) kupić??
Awatar użytkownika
Renegat_2008

Postprzez Tomasz Dzieciątkowski » Wto Lis 25, 2008 9:59 pm

Renegat_2008 napisał(a):A da się taki zasilacz z regulacją napięcia zrobić samemu czy trzeba (o ile gdzieś można) kupić??

Pewnie się da (nie jestem elektrotechnikiem) - ja swój kupiłem za 29,99 w supermarkecie dwa regały dalej za miniszlifierką.
Image
Do you wanna dance?
Awatar użytkownika
Tomasz Dzieciątkowski

Postprzez Renegat_2008 » Wto Gru 23, 2008 4:30 pm

Odświeżam temat. Zastanawiam się coraz poważniej nad zainwestowaniem większej kwoty i kupieniem jednak oryginalnego Dremla serii 300 ze stajni Boscha zamiast tańszej alternatywy. Mam co do niego pytanie: czy jest tam jakaś końcówka dzięki której mogę zainstalować w urządzeniu wiertła o średnicy rzędu 0,2 - 0,3 mm :?: Jeśli tak to czy pasuje do wszystkich urządzeń tego typu czy tylko do sprzętu marki Dremel :?:
Pozdrawiam, Grzegorz S.
Image
Awatar użytkownika
Renegat_2008

Postprzez Mac Eyka » Wto Gru 23, 2008 6:31 pm

A co myślicie o mini frezerkach do paznokci.
Urządzenie powinno być w miarę dokładne, wszak wykorzystywane jest do dość precyzyjnych zastosowań.
Z reguły za 100 - 150pln otrzymujemy frezarkę wraz z dość bogatą ilością końcówek.
Sporo tego jest na allegro.
http://www.allegro.pl/45697_frezarki_do ... view=gtext
Image
Awatar użytkownika
Mac Eyka

Miejscowość: Ouagadougou w Burkina Faso

Postprzez Renegat_2008 » Wto Gru 23, 2008 7:06 pm

Te tańsze, z tego co widzę, to w większości najzwyklejsze miniszlifierki z działu elektronarzędzi z marketu a nie profesjonalny sprzęt do manicure ale pogratulować pomysłowości sprzedającym :mrgreen: a te typowe do manicure i pedicure które są na allegro albo drogie i słabe (35 watt mocy to raczej tylko do polerki sie nada przy modelu), albo bez regulacji obrotów, a jeśli już jest to z reguły skokowa, że o tych na 2 paluszki AA nie wspomnę... Przy 100-150 złotych można kupić mnóstwo modeli w marketach (w większości z kompletem osprzętu za około 60-80 PLN, ale widywałem i takie za 20 bez regulacji obrotów), dopłacając 30 złociszy można zakupić miniszlifierkę Bosch- 180 zeta, a za 200 na Allegro jest Dremel 300 (też nomen omen Bosch :mrgreen:) w komplecie z zestawem narzędzi typu kombinerki, firmowy komplet wkrętaków (takie COŚ, za około 180 są takie maszynki jeno bez wkrętaków). Więc moim zdaniem chcąc zainwestować 150 zł to już lepiej odżałować 5 dych i kupić coś co przyda się na lata i w całym domu...
A wracając do mojego pytania to czy są jakieś końcówki do Dremla lub/i innych miniszlifierek umożliwiające założenie wiertła 0,2 mm :?:
Pozdrawiam, Grzegorz S.
Image
Awatar użytkownika
Renegat_2008

Postprzez Renegat_2008 » Pią Gru 26, 2008 4:36 pm

Jeśli chodzi o uchwyt na wiertła o małej średnicy do Dremelka to już znalazłem :mrgreen: nie wiem gdzie kupić i za ile ale jako, że nie da się na tym założyć wiertła mniejszego niż 0,4 (a i takie może się łatwo złamać mimo niskich obrotów) więc już jest to dla mnie sprawa drugorzędna bo i tak muszę kupić obsadkę do wierteł 0,1-1 mm lub 0,1-3,2 mm Tamiya. Teraz mam inny problem: który Dremel lepszy:
:arrow: serii 300
:arrow: Stylus
:arrow: Multi Pro
:arrow: Engraver (od biedy, jeśli da się tam wtrynić inną niż grawerska końcówkę)
:arrow: miniszlifierka Skil :?:
A może jakiś inny sprawdzony model :?:
Pozdrawiam, Grzegorz S.
Image
Awatar użytkownika
Renegat_2008

Postprzez Juraya » Pią Gru 26, 2008 11:08 pm

W nr 6 Modelarstwa Okrętowego opisano temat końcówek do wierteł , można je nabyć w sklepie "Dzierżak" ( www.mastertools.pl). Tylko nie wiem czy stosując wiertła 0.2 mm do obrotów Dremela wykona się dużo otworów. Wiertło tej średnicy pęka jak trzcina przy lekkim drgnięciu ręki. Lepiej już wsadzić je do obsadki ręcznej za 15 - 20 zł i efekt będzie ten sam a wiertło posłuży wieki. Pegasusa używam do cięcia igieł . prętów , zgrubnego szlifowania. Do precyzyjnego wiercenia mu daleko , gdyż brak mu łożysk wrzeciona i ma widoczne bicie osiowe.
Juraya

Miejscowość: Puck

Postprzez marco2607 » Sob Gru 27, 2008 12:44 pm

WITAM.
Na allegro kupiłem zestaw BCT40 firmy blau craft .
Zapłaciłem około 70 zł i jestem bardzo zadowolony.( nie tylko ceną).
Ma regulowane obroty od 0-20000, waży 250g,moc 40 w.i bez problemów pasują frezy dentystyczne, poza tym posiada 3 różne uchwyty do mocowania.
Więc wiercenie,szlifowanie ,przecinanie ( posiada pare bardzo
przydatnych końcówek) polerowanie jest bezproblemowe.
Zdecydowanie polecam , Jak kogoś to interesuje postaram się zrobić zdjęcie zestawu.pozdrawiam.mk.
Banzai
Awatar użytkownika
marco2607

Miejscowość: BIAŁYSTOK

Postprzez Renegat_2008 » Sob Gru 27, 2008 1:40 pm

marco2607 napisał(a):Na allegro kupiłem zestaw BCT40 firmy blau craft .
Zapłaciłem około 70 zł i jestem bardzo zadowolony.( nie tylko ceną).
Ma regulowane obroty od 0-20000, waży 250g,moc 40 w.i bez problemów pasują frezy dentystyczne, poza tym posiada 3 różne uchwyty do mocowania.

Od jak dawna używasz tego zestawu i do jakich materiałow :?: Jest taka teraz na Allegro za około 65 złotych. Podoba mi się płynna regulacja od 0 obrotów ale przez ta małą moc (tylko 40 watt) obawiam się o żywotność, szczególnie gdybym nie ograniczał sie tylko do polistyrenu i żywicy ale chciałbym użyć np do obróbki twardszego drewna (rzecz jasna nie mówię tu o pracach pokroju cięcia pniaków na opał :mrgreen: ale np o grawerowaniu, wierceniu w twardym drewnie lub wycinania wzorów w jakiejś cienkiej sklejce...). Obawiam się o silnik i łożyska...
Pozdrawiam, Grzegorz S.
Image
Awatar użytkownika
Renegat_2008

Następna

Wróć do Modelarstwo redukcyjne - plastik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości