obłażenie farby a sól

Tu dyskutujemy na temat technik stosowanych w modelarstwie redukcyjnym

obłażenie farby a sól

Postprzez Piotr Dmitruk » Nie Sty 25, 2004 10:53 am

Nie chodzi wcale o to co się dzieje z naszymi samochodami w zimie :D
Tu jest link do artykułu jak wykorzystać sól do imitacji obłażenia farby z modelu (niestety po angolsku, ale wartosciowy)
http://starshipmodeler.org/gallery7/bg_slaveone.htm
Przy okazji warto zwrócić uwagę na spostrzeżenia autora, dotyczące użycia rozcieńczalnika i terpentyny przy olejnym washu.
Cenzura? Myślałem, że to minęło już dawno.
Piotr Dmitruk

Miejscowość: Łańcut

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » Nie Sty 25, 2004 11:55 am

dobre dobre.. ciekaw jestem jak ta metoda sprawdza sie przy metalizerach..
Image

Idzie Grześ przez wieś, worek porad niesie, jak mu przypierdolę to się nie podniesie.
Awatar użytkownika
Kamil Feliks Sztarbała

Miejscowość: No Man's Land

Postprzez Artur » Nie Sty 25, 2004 4:17 pm

Robiłem (a raczej usiłowałem) zrobic ten efekt z użyciem soli na D-520 jest na PWM-ie i nie jestem z niego zadowolony. Wole maskol z Humbrola, wiem ze nie będzie żadnych niespodzianek i problemów
:lol:
Artur Domański
Awatar użytkownika
Artur

Miejscowość: Kielce

Postprzez payo » Nie Sty 25, 2004 4:54 pm

jeszcze tu jest o czym poczytać:
http://www.armorama.com/modules.php?op= ... 702&page=1

też spróbuję:)
moja prywatna infolinia:)
Awatar użytkownika
payo

Miejscowość: Warszawa

Postprzez Predator » Pon Sty 26, 2004 4:46 pm

Ja bardzo wszystkich przepraszam ale coś mi nie pasuje w tej i w wielu innych metodach weatheringu. Taki model przypomina mi bardziej odrapanego resoraka albo inną mocno zwaloryzowaną w piaskownicy zabawkę niż wierną replikę. Może ktoś ma podobne odczucia i pomoże mi odpowiedzieć na pytanie co jest nie tak i jak prawidłowo postarzeć i pobrudzić model?
Predator

Postprzez Marcin Kawałek » Pon Sty 26, 2004 5:01 pm

Predator nie da sie odpowiedzieć jednoznacznie na Twoje pytanie ... każdy model brudzi się i starzeje inaczej ... i metoda na sól może przynieśc dobre efekty w modelu danego typu a w innym takie postarzanie nie bezei miało sensu ... dlatego tak ważne jest sugerowanie się dokumentacją fotograficzną.
Marcin Kawałek - LugeR
---------------------------------------
Awatar użytkownika
Marcin Kawałek

Miejscowość: Warszawa

Postprzez persival_proctor » Pon Sty 26, 2004 5:04 pm

Predator napisał(a):Ja bardzo wszystkich przepraszam ale coś mi nie pasuje w tej i w wielu innych metodach weatheringu. Taki model przypomina mi bardziej odrapanego resoraka albo inną mocno zwaloryzowaną w piaskownicy zabawkę niż wierną replikę. Może ktoś ma podobne odczucia i pomoże mi odpowiedzieć na pytanie co jest nie tak i jak prawidłowo postarzeć i pobrudzić model?

To zalerzy co to jest. Np. japońskie samoloty pokładowe z IIWŚ były malowane lipnymi farbami które szybko złaziły, z prawie całej maszyny. Angielskie Seafire III nie miały składanych skrzydeł i pływały na płycie lotniskowaca, skutkiemczego nosy i krawędzie natarcia większości maszyn były w barwie duraluminium. Ale, tódno wyobrazić sobie takiego Me-109, np. z Afryki.
Jest do tego jedna prosta zasada. Zawsze lepiej mniej przybrudzić model, niż zrobić brudny model :D
ex-persival_proctor

Image
Awatar użytkownika
persival_proctor

Miejscowość: Kraków

Postprzez Predator » Pon Sty 26, 2004 5:06 pm

No właśnie, właśnie. Od razu zacząłem się zastanawiać do czego mógłbym tą metodę zastosować i nic chwilowo nie przychodzi mi do głowy.
A w sumie to kiedyś zastanawiałem się nad użyciem soli do maskowania ale wydawało mi się, że powietrze z psikawy ją zdmuchnie z modelu.
Predator

Postprzez Predator » Pon Sty 26, 2004 5:13 pm

Tak sie akurat składa, że mam na tapecie Zero 1/32 i zastanawiam się jak by tu go najwiarygodniej odrapać z farby. Metoda solna nie do końca mi pasuje. Jest sposób na który wpadłem przypadkowo zmywając świeżą Pactrę z modelu wodą, pod kranem. Farba zdążyła podeschnąć ale nie wszędzie, to co nie wyschło spłukało się i wyglądało to dosyć realistycznie. Niestety metoda nie da się kontrolować w 100 %.
Predator

Postprzez persival_proctor » Pon Sty 26, 2004 5:27 pm

Po pierwsze krawędzie natarcia, osłona silnika, klapy lotki, osłony podwozia, często otwierane wzierniki. Duże pow. oklejaj taśmą tyypu M3 Magic tape i do okoła obmaluj maskolem. Polecam jakiś stary lekko zeschły pedzelk, daję ładne efekty pojedyńczych bruzd.
ex-persival_proctor

Image
Awatar użytkownika
persival_proctor

Postprzez Predator » Pon Sty 26, 2004 5:33 pm

Dzięki za rady! Magic tape jest rzeczywiście magiczna chociaż czasem lepiej ją troszkę "obmacać" przed przyklejeniem bo też lubi mocno przylgnąć.
Predator

Postprzez persival_proctor » Pon Sty 26, 2004 5:40 pm

Tylko najpierw wypróbój to sobie na boku :!: ;o) Co do samego podkłądu, to lepiej metalczną farbę polakierować, np. na błyszcząco, żeby nie zniszczyć metalicznego lakieru przy zrywaniu. Można też na matowo, bo w końcu cały model będzie później błyszczący 8-)
ex-persival_proctor

Image
Awatar użytkownika
persival_proctor

Postprzez persival_proctor » Pon Sty 26, 2004 5:40 pm

Tylko najpierw wypróbój to sobie na boku :!: ;o) Co do samego podkłądu, to lepiej metalczną farbę polakierować, np. na błyszcząco, żeby nie zniszczyć metalicznego lakieru przy zrywaniu. Można też na matowo, bo w końcu cały model będzie później błyszczący 8-)
ex-persival_proctor

Image
Awatar użytkownika
persival_proctor

Wróć do Modelarstwo redukcyjne - plastik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości