Farby modelarskie - rodzaje, ranking,ocena

Tutaj poruszamy zagadnienia związane z malowaniem modeli np farby, lakiery, aerografy.

Re: Farby modelarskie - rodzaje, ranking,ocena

Postprzez Biskup » Pią Kwi 04, 2014 3:29 pm

Jeśli chodzi o akryle to Vallejo są lepsze od Pactr.
Awatar użytkownika
Biskup

Miejscowość: Łódź

Postprzez ArniAL » Pią Maj 23, 2014 10:24 pm

Witam wszystkich na forum.
Mam farbę podkładową Tamya Liquid Surface Primer białą i szarą , są to farby nitrocelulozowe Do tego jest dedykowany rozpuszczalnik Lacquer Thinner 250 ml.
Moje pytanie to czy można użyć do tych farb zwykłego rozpuszczalnika nitro i czy to po pomalowaniu aerografem nie uszkodzi powieżchni modelu np. z Dragona?
Będę wdzięczny za wszelkie rady .
Pozdrawiam
Arni
ArniAL

Postprzez Biskup » Pią Maj 23, 2014 11:47 pm

Raczej da radę użyć do rozcieńczenia, ale musisz spróbować najpierw na małej ilości. Jeśli się uda to o ile nie zalejesz modelu tą farbą to nie uszkodzi ona modelu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Biskup

Postprzez ArniAL » Sob Maj 24, 2014 3:02 am

Ok , dzięki za szybką odpowiedz. W jakich proporcjach ją zmieszać tak do aerografu ? Chcę ją użyć jako podkład na model . Dalej planuję użyć Paktry albo Humbrole . Jak myślisz ,które z nich nadawać się będą lepiej w dalszych pracach malarskich ? StuG III z Ardenów ( Dragon 9058 ) i mam problem z odczytaniem farb. Dragon podaje farby na na białym tle niebieskie cyfry i obok białe cyfry na niebieskim tle. Dodatkowo podają na szarym tle białe 4 cyfrowe nr farb ( nr 1749,1415,1735,1706,1710 ) i też nie wiem jakich. Co to za farby są bo w spisie nie ma tych nazw co oni podają i jak je zamienić ? Mam katalog farb ale nie wiem jakie to są farby i nie mam je gdzie podstawić.
Pozdrawiam
Arni
ArniAL

Postprzez Biskup » Sob Maj 24, 2014 8:50 am

Do aerografu rozcieńcza się farby do konsystencji mleka. Jeśli chodzi o dalszy proces malowania to ja bym użył Humbroli (Łatwiej je można kontrolować). Jeśli chodzi o oznaczenia Dragona to biało niebieskie to faby Gunze, a te szare to Model Master.
Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
Biskup

Postprzez erni1979 » Sob Maj 24, 2014 9:12 am

Kiedyś użyłem niewłaściwego rozpuszczalnika do farb celulozowych. Na pędzlu było jeszcze ok ale pryśnięta z areografu zasychała w locie pokrywając detal istną pajęczynką włókien. Rozpuszczalniki do seri C mają spowalniacz i z tym może być właśnie problem. Ale nie byl to na pewno nitro
Awatar użytkownika
erni1979

Postprzez Biskup » Sob Maj 24, 2014 7:38 pm

To co opisujesz dzieje się też z Revellami jeśli są sa gęste.
Awatar użytkownika
Biskup

Postprzez ArniAL » Nie Maj 25, 2014 1:38 am

No i bądź tu moondry . N a szalę stawia się cenę modelu , pracę włożoną w jego zbudowanie a tu można wszystko zwalić błędem malarskim.
Cienka perspektywa jak pomyślę o tych gąskach z pojedyńczych ogniwek to normalnie szlak trafia. Tyle pracy i nie wiadomo co wyjdzie.
Nie ciekawa perspektywa , i weź tu znajdź naśladowców którzy zarezykują nie tylko kasę alke i talent .

Pozdrawiam
Arni
ArniAL

Postprzez ArniAL » Nie Maj 25, 2014 1:47 am

Wiesz , kiedyś jak sklejalem łosie i czaple to Rvelle i Humbrole to był oka z zamożności , i wystarczylo je miosć i hbyłęś mistrzem a teraz nic relaksu i zadowolenia , albo wyjdzie i fajnie albo kicha i problem psychologoiczny i ktoś pomyśli , ale przecież to miało mi przypomnieć młode lata , szczęśliwe , hobbby itp a tu duł od początku do końca . " pomoc "
Mam córki i jedna to interesuje ale nie wiem czy przedzrze się przez "pomoc" choć są twarde.
Ato taka fajna alternatywa dala kompa , budowanie modeli. Jak coś wyjdzie to wstawię fotki . Jest top moja alternatywa na wychowanie dwóch dorastających córek . JAk ktoś kuma PROPBKLEM TO MNIE ZROZUMIE.
Pozdrawiam
Arni
ArniAL

Postprzez ArniAL » Nie Maj 25, 2014 2:12 am

Patrzę i ne wiem jak tiu zdjęcia dokładać ? Ktoś wie , to dołączę ?
Pozdrawiam
Arni
ArniAL

Postprzez Biskup » Nie Maj 25, 2014 9:11 am

Zdjęcia musisz wstawić w miejsce zewnętrzne jak imigeschack czy photobucket i dobiero wstawić tutaj.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Biskup

Postprzez erni1979 » Nie Maj 25, 2014 8:47 pm

A tak z ciekawości zapytam, jaki jest sens ryzykować z innym rozpuszczalnikiem? Czy n ie lepiej kupić dedykowany i mieć spokojną glowę? NAwet jeśli trzeba było by poczekać na kasę lub przesylkę, to przecież cierpliwość nie jest dla modelarza problemem... Ja bym nigdy nie zaryzykował
Awatar użytkownika
erni1979

Postprzez ArniAL » Nie Maj 25, 2014 9:16 pm

Twoją wypowiedz uznaję za w 100 % najbardziej trafną i zgadzam się z nią . Po prostu myślałem , że zamiast 35 zł płacić z a 200ml dedykowanego rozpuszczalnika można zastąpić go bez problemu czymś tanim jak w wielu innych przypadkach . A tak jak przeliczyć cenę modelu i dodatków i ryzykować za 35 zł oszczędności to nie ma sensu . Poczekam na wypłatę i kupię ten rozpuszczalnik i będę miał spokój.
Dzięki za odpowiedzi i porady. Zawsze lepiej kogoś kto stoi z boku posłuchać.
Pozdrawiam
Arni
ArniAL

Postprzez Panzer_98 » Nie Maj 25, 2014 9:37 pm

Jeśli chodzi o rozcieńczalniki to ja wyłącznie używam rozcieńczalnika ekstrakcyjnego <do emalii>. A do akryli rozcieńczalnika Pactra, czasem wódki,rzadziej wody.Jeśli chodzi o rozcieńczalnik ekstrakcyjny to można go dostać w każdym sklepie budowlanym, cena ok. 10 zl za pół litra. Z farbą nic się nie dzieje, ładnie schnie, ładnie przylega. Po czasie nie odpada.

Pzdr.
Awatar użytkownika
Panzer_98

Miejscowość: Częstochowa

Postprzez erni1979 » Nie Maj 25, 2014 9:43 pm

Podejrzewam że jak bym zaczął używać nitro do aerografu w domu to moja żona nie była by juz tak przychylna do mojego hobby
Awatar użytkownika
erni1979

PoprzedniaNastępna

Wróć do Malowanie modeli

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość