Anakin's Jedi Starfighter Revell

Relacje warsztatowe z budowy modeli pojazdów kosmicznych i science-fiction.

Anakin's Jedi Starfighter Revell

Postprzez Elano » Czw Gru 29, 2011 4:29 pm

Witam!

Jest to mój pierwszy warsztat na forum, wiec na poczatęk się przedstawie. Mam na imie Michał, skończone 21 lat i studiuje Medycyne w moim rodzinnym mieście Poznaniu. Sklejam modele od paru lat, jednak z kilkoma sporymi przerwami. Na mój modelarski dorobek składa się makieta z Kampani Wrześniowej (trzy czołgi, bunkier, kilka figurek, dwie tankietki, armata), helikopter Apache, Mini Morris i pare innych nieistotnych modeli o różnej tematyce i skali. W tym roku postanowiłem zaopatrzyć się w aerograf i moja pasja odżyła ponownie:D

Przedstawiam wam model Revell'a - Anakin's Jedi Starfighter z serii easy kit, pocket. Model ten wybrałem z powodu ceny (30zł :D ) jako model ćwiczebny (w kolejce czeka x-wing 1/72 fine molds)

Model chce przemalować, skleić i wycisnąć z niego ile się da.

Co zrobiłem?
* Na pierwszy ogień poszedł kokpit. Elementy skleiłem, i zaszpachlowałem. Całość pomalowałem podkładem, którego kolor mi się spodobał więc go zostawiłem,

siedzisko pokryte jest drab green i domalowałem pare detali. Całość jest przed pokryciem sidoluxem, łoszem i drajbuszem;)
* Drugi w kolejce był Anakin z R2D2. Jedi wymagał troche pracy, szczególnie nad dłońmi które wyglądały fatalnie. Zaszpachlowałem łączenia, dodałem troche suchego pędzla i z ogólnego efektu jest całkiem zadowolony. Z Artoo miałem większy dylemat. Mogłem pozostać przy oryginalnym malowaniu jednak wtedy miałbym widoczne łączenie przez środek "głowy". Postanowiłem więc użyć szpachli i pomalować go od początku.
* Obudówka kabiny wymagała najwięcej pracy. Miałem potworny problem z szpachlowaniem tyłu myśliwca. Wyszpachlowałem też połączenia skrzydeł, następnie wyszlifowałem papierem 600, 1000, 1500, 2000 aż do 2500. Zobaczymy jak to się będzie prezentować po malowaniu, bo narazie nie jestem zbytnio zadowolony z uzyskanego efektu.
* Szybke kabiny pokryłem maskolem.

Podczas pracy natknąłęm się na takie oto problemy:
1. To już chyba u mnie tradycja - nie umiem szpachlować! Używam szpachlii revell'a więc teoretycznie nie powinno być tragedii. Oto jak nakładam szpachle: wyciskam na skalpel, skalpelem nakładam na model z szczególnym uwzględnieniem miejsca łączenia, możliwie jak najszbyciej zdejmuje (zazwyczaj szpachla szybko wysycha wiec przypomina to bardziej zeskrobywanie) nadmiar szpachlii z modelu, wacikiem nasączonym Gunze Thinner zmywam pozostałe fusy. Efekt jak na zdjęciach - przeciętny.
2. Nie mam pojęcia jak przymocować i pomalować szybke od kabiny do modelu. Nie pasuje ona idealnie wiec zastanaiwam się czy użyć szpachli. Nie wiem także co zrobić z maskolem który w pewnych miejscach pokrywa raszki szybki - czyli tam gdzie chce mieć farbe.
3. Pierwszy raz w życiu kupiłem farbke "CLEAR" i powiem szczerze, że jest dla mnie wielką zagadką jak sie jej używa. Chce uzyskać żółtą barwe taką jak widać na skrzydłach myśliwca. Po malowaniu podkładem powinienem pomalować te elementy, które mają być żółte na biało i następnie "clear yellow"? Czy raczej wymieszać clear yallow z flat wihte?

Będę wdzięczny za odpowiedzenie na moje pytania!

To narazie tyle. Poniżej zamieszczam pare fotek.

Kokpit:
Image
Image
Image
Anakin przed i po
Image
Image
R2D2
Image
Owiewka:
Image
Image
Moja szpachla:
Image
Image
Image
Elano

Re: Anakin's Jedi Starfighter Revell

Postprzez Rafhart » Pon Sty 02, 2012 9:17 am

Model "nie z mojej bajki" ale poobserwuje co Ci z niego wyjdzie.
Awatar użytkownika
Rafhart

Miejscowość: Inowrocław

Postprzez Elano » Nie Sty 22, 2012 11:05 pm

Udało mi się skończyć malowanie! Z efektu jestem zadowolony biorąc pod uwage fakt, że nie mam dużego doświadczenia w malowaniu aerografem:) Teraz czeka mnie sidolux, wash i drybrushing. Postaram się w tym tygodniu wrzucić pare fotek.

Mam jedno zasadnicze pytanie:
Czy sidoluxem malujemy cały model łącznie z owiewkami, czy pozostają one zamaskowane?
Elano

Postprzez Biskup » Wto Sty 24, 2012 2:38 pm

Elano napisał(a):Czy sidoluxem malujemy cały model łącznie z owiewkami, czy pozostają one zamaskowane?

To raczej wedle uznania można i tak i tak zrobić.
Awatar użytkownika
Biskup

Miejscowość: Łódź

Postprzez Elano » Nie Sty 29, 2012 10:59 pm

Model skończony!

Na przyszłość muszę sobie przypomnieć co oznacza słowo "warsztat" bo odnoszę wrażenie, że pominąłem relacje z kilku ważnych etapów tworzenia modelu :P
Z efektu jaki uzyskałem jestem zadowolony. I z dumą mogę powiedzieć, że jak na razie jest to mój najbardziej dopieszczony model. Oko fachowca z pewnością zauważy niejednego babola, ale moje (jak na razie;)!) na szczęście nie dostrzega zbyt wielu niedociągnieć.
Do czego się moge przyczepić? Na pewno kłaczki i papruchy, które zostały pod warstwą lakieru... No cóż, na przyszłość wiem, że pałeczki do uszu i waciki do demakijażu nie są najlepszym narzędziem do washowania i czyszczenia nadmiaru farby:) Muszę popracować też trochę na drybrushingeim bo efekt nie jest taki silny jakiego się spodziewałem.
Resztę pozostawiam do waszej oceny! Oto pare fotek:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

I dla porównania mojego malowania z Revellowskim jedno zdjęcie, które powinienem umieścić gdzieś pośrodku mojej relacji:
Image

Pozdrawiam!
Elano

Postprzez dusheq » Nie Lut 19, 2012 5:58 pm

No szacuneczek kolego :) Model był z gotowych części czy sam każą część robiłeś ?
dusheq

Postprzez Elano » Nie Mar 04, 2012 4:59 pm

Model był z gotowych Revellowskich części, ale wbrew zaleceniom producenta użyłem dużo kleju i szpachli:) Najważniejszą zamianą było jednak całkowite przemalowanie modelu.
Elano

Postprzez kitomer » Wto Cze 12, 2012 8:50 am

Model generalnie fajny, sam zrobiłem podobnie tylko nie ciągnąłem całości nową farbą. Niestety droid totalnie spaprany no i mogłeś wywiercić lufy od działek
"Dobry inżynier powinien znać swój okręt, wiedzieć gdzie się zaczyna i gdzie kończy, ile, czego i w jaki sposób poukładane jest między końcami"
kitomer

Miejscowość: Warszawa

Wróć do Warsztat - kosmiczne i science-fiction

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość